Will Hunting (Matt Damon) to 20-letni chłopak, który pracuje jako sprzątacz na uniwersytecie. Pewnego dnia rozwiązuje niezwykle trudne zadanie, zamieszczone na tablicy w korytarzu. Okazuje się niebawem, że chłopak ma wielki talent i jest geniuszem. Jednak Will nie afiszuje się swoimi zdolnościami. Wraz z grupką przyjaciół bierze udział w bójce. Zostaje aresztowany. Pomaga mu wtedy profesor Gerald Lambeau (Stellan Skarsgård) przekonany o zdolnościach chłopaka. Stawia on jednak pewne warunki. Jednym z nich mają być wizyty u psychologów. W ten sposób wkrótce Will trafia do niejakiego Seana (Robin Williams), który słynie z niekonwencjonalnych metod...
Obsada i ekipa
Etap pre i post produkcji
  • W początkowej fazie produkcji filmu Matt Damon chciał, by jego bohater był geniuszem z zakresu fizyki. Jednak wkrótce zrezygnował z tego pomysłu, m.in. po rozmowie z profesorem, który uświadomił mu, że historia byłaby nierealistyczna.
Pozostałe
  • Reżyser Gus Van Sant w pewnym momencie poprosił Matta Damona i Benna Afflecka, żeby przepisali scenariusz tak, aby Chuckie zginął w wypadku na budowie. Damon i Affleck niechętnie dopisali taką scenę. Po tym, jak Van Sant przeczytał to, zgodził się, że był to beznadziejny pomysł.
  • Ostatnie słowa Robina Williamsa, „That son of a bitch, he stole my line” (tłum. „Ten sukinsyn ukradł mój tekst”), były improwizowane.
  • Will wysyła Chuckiego na rozmowę w sprawię pracy do firmy Holden & McNeil. Postać Bena Afflecka w filmie W pogoni za Amy nazywa się Holden McNeil.
  • Matematyczne równania, jakie widzimy podczas napisów początkowych, nazywane są „transformacjami Fouriera”, przybliżają one funkcje sinusa i cosinusa. Ich główne zastosowanie to fizyka i inżynieria.
  • Gus Van Sant namalował obraz, który wisi w biurze Seana Maguire'a (Robin Williams).
  • Postać grana przez Minnie Driver – Skylar – została nazwana po dziewczynie Matta Damona, Skylar Satenstein, która odeszła od niego dla perkusisty zespołu Mettalica, Larsa Ulricha, zanim produkcja filmu została rozpoczęta. Damon i Driver spotykali się ze sobą po tym, jak poznali się na planie.
  • Pierwotnie prawa do scenariusza miał Castle Rock, firma produkująca Roba Reinera. Gdy nie wiedzieli, co z nim zrobić, filmowiec Kevin Smith zabrał go do Miramax. Dzięki czemu Buntownik z wyboru stał się najlepiej zarabiającym filmem tej wytwórni do czasu Chicago.
  • Gdy Robin Williams zdobył Oscara za swoją drugoplanową rolę, wysłał do Peer Augustinski (zdubbingowała jego głos w języku niemieckim) małą replikę statuetki Oscara z notatką: „Thank you for making me famous in Germany” (tłum.: dziękuję za rozsławienie mnie w Niemczech).
  • Film został nazwany jedną z „dwudziestu najbardziej przecenionych produkcji wszech czasów” przez magazyn Premiere.
  • W jednej ze scen Sean rozmawia z Willem. Wspomina on, że jego zmarła żona puszczała głośne bąki. Ta kwestia została zaimprowizowana przez odtwórcę roli Seana – Robina Williamsa.
Więcej informacji

Proszę czekać…