Zew krwi

5,1
12-letni Timothy i jego matka podczas nocnego spaceru natrafiają na walkę dwóch gangów wilkołaków. Jeden z nich porywa się z atakiem na chłopca, drugi staje w jego obronie. Incydent ten stanie się punktem zwrotnym w życiu Timoth′ego. Wkrótce dowiaduje się on, że gang, który stanął w jego obronie, składa się z jego krewnych...

Jak powołano do życia bestię?

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Stan Winston, wielki miłośnik wilkołaków i filmów o nich, czterokrotny laureat Oscara za efekty wizualne i charakteryzację, twórca niezwykłych istot występujących w tak słynnych hitach jak: Obcy – decydujące starcie, Predator, Terminator 2, Powrót Batmana, Park Jurajski, Zaginiony świat, A.I. – sztuczna inteligencja i wielu innych, podjął się stworzenia Skinwalkers.

„Jako fan filmów o wilkołakach oglądałem ostatnie dokonania w kreowaniu postaci wilkołaków przy użyciu zaawansowanej animatroniki i efektów komputerowych. Muszę stwierdzić, że zatracono w nich ludzki aspekt tych istot”. – wyjaśnia Winston.

Zainspirowany fantastycznymi komputerowo opracowanymi portretami człowieka-bestii autorstwa Daniela Lee, Winston postanowił, że jego wilkołak będzie człowiekiem-wilkiem, wilkiem na dwóch nogach. Przyświecała mu idea, żeby zachować pozostałości ludzkich cech, bowiem w filmie liczy się aspekt psychologiczny. „Chciałem by postaci kreowali aktorzy, a nie komputer. Moi Skinwalkers są najpiękniejszymi bestiami na ziemi. Za każdym razem, gdy na nich patrzę, czuję podziw”.

Postaci stworzono z wykorzystaniem protez, a następnie studio efektów specjalnych Dennisa Berardiego delikatnie je przetwarzało komputerowo, żeby powiększyć oczy oraz stworzyć trójkątny kształt twarzy. Cały proces zaczynał się w Stan Winston Studios w Los Angeles, gdzie aktorzy byli wyposażani w uzębienie, które jednak nie mogło przeszkadzać w wypowiadaniu tekstu, szkła kontaktowe upodabniające oczy do wilczych, łapy i pazury, które nie mogły przeszkadzać w posługiwaniu się bronią i w wykonywaniu numerów kaskaderskich, kombinezon imitujący futro oraz protezę na twarz, która nie utrudni aktorskiej ekspresji. Winstonowi zależało, aby uniknąć potężnej charakteryzacji, zmuszającej aktorów do wzmożonej ekspresji, która i tak jest ledwo widoczna na ekranie.

Legenda "Skinwalkers" czyli "tych którzy noszą wilczą skórę"

Na przestrzeni wieków kult wilka pojawiał się na wszystkich kontynentach, począwszy od Greków w Arkadii, którzy składali Zeusowi Lykajosowi ofiary w postaci ludzkiego mięsa zmieszanego z wilczym. Ten, kto zjadł mięso zamieniał się w wilka i nie mógł wrócić do ludzkiej postaci przez 8 lat. Znienawidzony i budzący grozę wilk pojawia się w bajkach Ezopa pisanych w VI w p.n.e. i ukazany jest jako wcielenie zła i podstępności.

W średniowieczu ludzie powszechnie demonizują wilka, wierząc, że jest wysłannikiem diabła i posiada nadprzyrodzoną moc. Po całej Europie krążą legendy o ludziach zamieniających się w czasie pełni księżyca w krwiożercze wilki ludojady. Zabobony i strach prowadzą do prawie całkowitego wytępienia wilków w Europie zachodniej.

Jednak za oceanem, w Ameryce Północnej, wśród rdzennej ludności wilk jest uznawany za zwierzę szlachetne, symbolizujące ducha wolności oraz lojalności wobec stada. Indianie szanowali wilka i widzieli w nim takiego jak oni sami myśliwego. Był symbolem siły i często stosowano go do uzdrawiania duszy i ciała.

Wedle legendy pewni szamani z plemienia Nawaho chcieli przejąć moc wilka tylko dla siebie. W czasie pełni księżyca przywdziewali skórę wilka i przyjmowali jego postać. O świcie na powrót stawali się ludźmi. Nawahowie nazywali ich Skinwalkers albo Yenaldlooshi, co znaczy „ci, którzy poruszają się na czterech łapach”. Na początku transformacja ta była kontrolowana, jednak wielu nie mogło się oprzeć żądzy władzy i polowania na zdobycz i nie potrafili już opanować tkwiącej w nich bestii. Przemiana następowała w każdą pełnię księżyca i stała się przekleństwem dziedziczonym przez potomków, lub tych, którzy zostali ugryzieni przez bestię. Wilkołaki podzieliły się na dwie grupy: tych, którzy upajali się wilczym życiem i zaspokajali swą żądzę krwi i zabijania, i tych, którzy je odrzucili, wiedząc, że dopóki nie spróbują ludzkiej krwi, nie nastąpi całkowita transformacja. Wierzyli oni również, że pojawi się dziecko pół-krwi, które w wieku 13 lat podczas pełni księżyca będzie mogło zdjąć z nich okrutną klątwę.

Opis

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Dwa gangi wilkołaków, posiadających zdolność poruszania się z błyskawiczną prędkością oraz rzucania śmiercionośnych klątw, obserwują mroczne niebo, na którym właśnie wschodzi krwistoczerwony księżyc. Zwiastuje on spełnienie prastarego proroctwa. Choć oba gangi łączą więzy krwi oraz chęć przetrwania, to jednak dzielą je diametralnie różne zasady funkcjonowania pośród ludzi.

W małym miasteczku Hugenot, Timothy (Matthew Knight) wkrótce będzie obchodził 13 urodziny, nieświadom, że od tej chwili stanie się zdolny do przeobrażania w wilczą postać. Jego matka Rachel (Rhona Mitra) sądzi, że syn podupada na zdrowiu, jednak ci, którzy strzegą go od urodzenia, wiedzą, że chłopiec jest pół-krwi wilkołakiem i kiedy wzejdzie czerwony księżyc, osiągnie on nadzwyczajną zdolność zmiany przeznaczenia całej rodziny. Wiedzą też, że niezwykła zdolność Timothy’ego zagraża jego życiu.

Timothy wychowywał się pod czujnym okiem babci Nany (Barbara Gordon), wuja Jonasa (Elias Koteas), kuzynki Katheriny (Sarah Carter) oraz jej chłopaka Adama (Shawn Roberts). Rodzina chroniła go nie tylko przed tymi, którzy chcieliby go widzieć martwym, ale także przed samą sobą, bowiem w każdą pełnię księżyca członkowie rodziny zamieniali się w wilkołaki. Znaleźli jednak sposób na przeciwstawienie się żądzy polowania i krwi, wiedząc, że jeśli nie posmakują ludzkiej krwi, nie dojdzie do spełnienia proroctwa.

Pozostałe wilkołaki, które bez skrupułów zaspokajały swój instynkt zabijania, upajając się nieśmiertelnością, przygotowywały się do walki o dalszą niezakłóconą egzystencję. Kiedy w miasteczku pojawiają się bezwzględni Varek (Jason Behr), Zo (Kim Coates) i Sonya (Natassia Malthe), Timothy staje się osią brutalnego konfliktu, w którym brat stanie przeciwko bratu, ukochany przeciwko ukochanej, a dobro przeciwko złu. W blasku księżyca, dwie watahy rozpoczną walkę na śmierć i życie o przejęcie kontroli nad chłopcem, od którego zależy ich przetrwanie.

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

  • Opisy
  • Recenzje
  • Słowa kluczowe

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…