Ugryziony przez pająka nastolatek z Brooklynu staje się superbohaterem. Niebawem musi stoczyć walkę ze złowrogim Kingpinem.
Redaktor na FDB.pl oraz innych portalach filmowych. Pisze, czyta, ogląda i śpi. Przyłapany, gdy w urzędzie w rubryczce "imię ojca" próbował wpisać Petera Greenawaya.

Pop-art wychodzi tu naprzeciwko innowacyjnej kresce. „Spider-Man Uniwersum” to, bez dwóch zdań, najlepszy film o Człowieku-pająku, jaki kiedykolwiek trafił na małe i duże ekrany. 8

Spider-Man Uniwersum to, bez dwóch zdań, najlepszy film o Człowieku-pająku, jaki kiedykolwiek trafił na małe i duże ekrany. Komiksowa esencja wypływa z każdej sceny filmu: ze sposobu prowadzenia narracji, z masy easter-eggów, które widz spotyka na każdym kroku oraz w sposobie animowania obrazu. Forma, w jakiej opowiedziana zostaje historia nowego Spider-Mana, to przełożenie struktury komiksu 1:1 – gratka dla dużych i małych, dla „nerdów” i niedzielnych odbiorców kina rozrywkowego.

Spider-Man Uniwersum (2018) -

Widzieliśmy już herosów stających na straży nowojorskich dzielnic (uniwersum The Defenders), superbohaterów ratujących państwa, Ziemię oraz cały wszechświat. Tym razem stawka postawiona zostaje znacznie wyżej – młody Miles Morales oraz grupa Spider-Manów musi dołożyć wszelkich starań, aby ocalić szereg równoległych wymiarów. Okazuje się bowiem, że zły Kingpin stworzył maszynę, przywołującą odpowiedników Człowieka-pająka z różnych uniwersów.

Prosta konstrukcja fabularna pozwala twórcom penetrować wieloletnią tradycję komiksów Marvela, wytykając na każdym kroku irracjonalne klisze oraz spopularyzowane tendencje. Nie ma się co dziwić, że samoświadoma zabawa wybrzmiewa w równie humorystyczny sposób, skoro za scenariusz odpowiadał Phil Lord – twórca LEGO. BATMAN. Animacja osadzona w klockowym uniwersum DC pozwalała śmiać się z Człowieka-nietoperza. Inaczej sprawa wygląda w przypadku Spider-Man Uniwersum. Tutaj widz pęka ze śmiechu wraz z głównymi bohaterami filmu – nie jednym superbohaterem, a kilkoma skrajnie różnymi interpretacjami Spider-Mana.

Spider-Man Uniwersum (2018) -

Równocześnie obserwujemy wartką genezę zupełnie nowego Człowieka-pająka, który nie trafił dotąd na duże ekrany. Nie było to łatwe, gdyż w przeciągu dwóch dekad widz otrzymał już dwie bliźniaczo podobne historie narodzin superbohatera – pierwszej dokonał Sam Raimi w swojej (innowacyjnej jak na tamte czasy) trylogii; druga przypadła niesławnemu Niesamowitemu Spider-Manowi. Twórcy symbolicznie kopią grób superbohaterowi Raimiego (ciekawy easter-egg do odnalezienia w pierwszych scenach Spider-Man Uniwersum), na jego miejsce ustanawiając zupełnie nowego, nastoletniego herosa. Podobnie jak Czarna Pantera czy Wonder Woman Miles Morales odcina się od „białego” kanonu kina superbohaterskiego, w którym kostium mógł przywdziewać wyłącznie Amerykanin z nieskazitelnie szeroką szczęką. Protagonista animacji to Meksykanin – mam nadzieję, że na przestrzeni kolejnych filmów (jeśli takie oczywiście powstaną, w co szczerze wierzę) twórcy rozwiną jego kontekst etniczny. Równocześnie to zadziorny bohater, z którym nastolatkowie na całym świecie utożsamią się niemal od pierwszych scen.

Nie było jeszcze równie „komiksowego” filmu w historii kina. Przytoczony przeze mnie termin nie odnosi się wyłącznie do sposobu prowadzenia fabuły – bardziej chodzi mi o formę, w jakiej zawarte zostają przygody Moralesa. Pop-art wychodzi tu naprzeciwko innowacyjnej kresce, którą trudno odnaleźć pośród innych amerykańskich produkcji spod znaku Disneya czy Minionków. Narracyjna struktura podlega „okienkom w komiksie” (właściwie każdy kadr wygląda, jakby widz właśnie otworzył numer „The Amazing Spider-Man”), te wzbogacone zostają polami z tekstem, w których rozbrzmiewają myśli głównego bohatera (dokładnie tak, jak ma to miejsce w papierowych historiach o Człowieku-pająku). Mało? Obraz zostaje wzbogaconym literalnymi onomatopejami, kolory jednoczą się z literackim wyobrażeniem postaci, a niektóre przejścia montażowe przypominają proces kartkowania powieści graficznej. Bez dwóch zdań Spider-Man Uniwersum to formalne arcydzieło kina superbohaterskiego. Prawie dwie dekady temu po podobne środki wyrazu sięgał Ang Lee w swoim Hulku – dopiero tutaj zostają one dopracowane niemal do perfekcji.

Spider-Man Uniwersum (2018) -

Warto również nadmienić, że każda nietuzinkowa postać z innego wymiaru, która pojawia się na przestrzeni filmu, posiada własną, autonomiczną szatę graficzną. Słodka Japoneczka ze Spider-robotem zostaje animowana w konwencji anime z oczywistymi naleciałościami kultury kawaii. Spider-Man Noir wygląda jak owoc miłości Franka Millera z Małym Cezarem (serio, postać bez dwóch zdań mogłaby się pojawić w którymś z tomów „Sin City”), a prosiaczek w stroju Człowieka-pająka daje upust slapstickowym żartom z kreskówek (nawiązania do Looney Tunes są bardziej niż czytelne). Największe obiekcje posiadałem właśnie wobec ostatniej interpretacji Spider-Mana – na szczęście twórcy trzymają rękę na pulsie, tworząc z niego pełnoprawną postać, a nie pustą marionetkę pod śmiech z puszki.

Spider-Man Uniwersum to walentynka wysłana przed czasem do fanów komiksów. Wyważony hołd złożony popkulturze, w tym zmarłemu niedawno Stanowi Lee. Humor bawi do łez, te czasem smakują goryczą, ponieważ dramat i tragedia drażnią kanaliki łzowe skuteczniej od cebuli. W „Spider-Manie Uniwersum” definitywnie najgorzej radzi sobie linia fabularna. Jest prostą narracją w stylu klasycznej teenage dramy o nastolatku, który ma problemy w szkole, równocześnie ucząc się, jak być prawdziwym superbohaterem. Na szczęście wszystko, co dzieje się wokół klasycznej fabuły, sprawia, że moje gałki oczne przybierają kształt serca i wyskakują z głowy. Rewelacja!

Spider-Man Uniwersum (2018) -

PS

Przy okazji recenzji Venoma zauważyłem, że studio Sony nie potrafi realizować kina superbohaterskiego. Nie odwołam moich słów, tylko bardziej je doprecyzuję. Sony nie wie, jak realizować aktorskie kino o superludziach. W przypadku animacji radzi sobie czasem lepiej od Pixara.

1 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 11
Redox 8

Jakby ktoś jeszcze 5 lat temu (po premierze TASM 2) powiedziałby, że Sony zrobi zajebistą grę o Spider-manie, świetną animację i postać ta zaliczy bardzo udany epizod w aktorskim filmie ("Infinity War") to bym go zwyczajnie wyśmiał.

"Spider-Man uniwersum" to powiew świeżości marki Sony, zrobiony z lekkością, ze snajperską precyzją trafiając zarówno w komediową część filmu jak i każdą relację postaci w animacji. Gdzie trzeba tam miejscami jest bardzie dramatycznie gdzie indziej bardziej komicznie. Udana zabawa animacją, efektami wizualnymi to oddzielny temat przez który animacja wyróżnia się na tle tych Disneyowskich.
8/10

Elizabeth_Linton 7

Dziwaczny, ale fajny.

Bejtmen 7

Tak, to najpiękniej przeniesiona wizualnie rzecz z komiksów na ekran. I wiem, że za tę ocenę powinienem zostać przeniesiony do innego wymiaru. I tak fantastico!

ana481516 9

I to jest to!Mega animacja z paroma znanymi postaciami z kreskówek i komiksów.Jest śmiesznie, czasem dramatycznie a nawet łzawo,ale wszystko zgrabnie połączone.

Chemas 9

Rewelacyjna animacja!!! Nie przepadam specjalnie za ekranizacjami na podstawie komiksów o superbohaterach, a jeśli chodzi o Spider-Mena to strawna była dla mnie jedynie seria z Tobey Maguire. No ale to przeniesienie komiksu na animacje jest bezbłędne.

Więcej informacji

Proszę czekać…