Filmy nieposłuszeństwo obywatelskie

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje nieposłuszeństwo obywatelskie. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Film jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry (zamieszkanego w większości przez katolików) w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Protestujący zamierzali dotrzeć do centrum miasta, gdzie miał odbyć się wiec. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami, którzy w większości są katolikami, a Brytyjczykami, wśród których przeważają protestanci. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już 30 lat.

Gandhi

7,7
Niezwykła historia wielkiego człowieka, przywódcy politycznego i duchowego Indii w walce o niepodległość, który poświęcił swe życie w imię wolności swego narodu. Film pokazuje nie tylko działalność Gandhiego, ale także jego filozofię i myśl, które wywarły ogromny wpływ nie tylko na Indie, ale na cały świat. Głównym celem życia Gandhiego było poszukiwanie prawdy. Twierdził, że Prawda jest daleko bardziej potężna niż jakakolwiek broń masowej zagłady. Był też propagatorem biernego oporu, jako sposobu walki politycznej. Głosił zasadę niestosowania przemocy, którą poszerzył o politykę swadeshi czyli bojkotowanie zagranicznych, w szczególności brytyjskich towarów.
Dramat oparty na prawdziwej historii Melvina B. Tolsona, profesora Wiley College w Teksasie. W 1935 roku zainspirował studentów do utworzenia pierwszego szkolnego kółka dyskusyjnego, które później zmierzyło się z Harvardem w mistrzostwach kraju.


Do Cincinnati dociera niezwykle mroźne arktyczne powietrze. Niestety, nie wszyscy mają możliwość uchronić się przed przeszywającym mrozem. Bezdomni muszą walczyć o życie i postanawiają schronić się w miejskiej bibliotece. Część pracowników nie jest zadowolona z tego faktu. Co gorsza, do akcji wkracza policja, która w bezlitosny sposób obchodzi się z bezdomnymi. Rozpoczyna się otwarty konflikt, w który włączają się również media. Jak zakończy się ta swoista walka Dawida i Goliata?
Akcja filmu toczy się w Paryżu w burzliwych latach 1968 - 1969. Studenci, a także związki zawodowe buntują się przeciwko polityce rządu. François (Louis Garrel) jest dwudziestoletnim poetą, który uchyla się od służby wojskowej. Lubi barykady, ale nie należy do takich, którzy rzucaliby koktajlem Mołotowa w policję. Nałogowo pali opium i dyskutuje o rewolucji ze swoim przyjacielem Antoine'm (Julien Lucas). Korzysta z tego, że Antoine odziedziczył w spadku mieszkanie - mieszka u niego i żyje na jego koszt. Poznaje rzeźbiarkę Lilie (Clotilde Hesme) i zakochuje się w niej z wzajemnością. Mija rok, a bohater nadal, delektując się dymem opium, pisze wiersze, kocha się z Lilie, dyskutuje o polityce. Czy zdobędzie się na odwagę, by uczynić coś, co odmieni jego egzystencję?
Młodzi aktywiści w 3 miastach Europy (Berlinie, Madrycie i Lützerath) prowadzą spektakularne protesty na rzecz ochrony klimatu. Chociaż deklarują, że w swych formach protestu nie stosują przemocy, nie jest to do końca prawdą. Za każdym razem interweniuje policja. Konsekwencje są różne: od tymczasowych aresztów, po grzywnę. Jednak to niespecjalnie ich odstrasza; wierzą oni, że światu grozi katastrofa klimatyczna. Zdania zwykłych ludzi są podzielone. Jedni uważają ich akcje za chuligaństwo, inni popierają takie manifestacje.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…