Filmy imperium osmańskie

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje imperium osmańskie. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Oparta na faktach epopeja o heroicznych wyczynach T.E. Lawrence'a (Peter O'Toole), romantycznego bohatera, który jako oficer armii brytyjskiej wpłynął na losy Arabii. Podczas pierwszej wojny światowej służący na Bliskim Wschodzie Lawrence zdołał zjednoczyć zwaśnione plemiona Beduinów i utworzyć z nich partyzancką armię. Pod jego wodzą Arabowie odnieśli wiele wspaniałych zwycięstw i przepędzili Turków ze swojej ojczyzny. Po wejściu na ekrany w roku 1962 Lawrence z Arabii odniósł wielki sukces, zdobywając 7 Oscarów (najlepszy film, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, muzyka, dźwięk).
Rok 1915, stolica Imperium Osmańskiego. Michael przybywa do Stambułu, by zrealizować swoje wielkie plany o studiach medycznych i zacząć życie o jakim zawsze marzył. Gdy poznaje Anę, od pierwszej chwili wie, że to kobieta jego życia. Za plecami narzeczonego Any, słynnego amerykańskiego fotoreportera Chrisa, wybucha namiętny romans. W tym czasie Imperium zaczyna drżeć w posadach, a na ulicach Stambułu robi się niespokojnie. Siły tureckich nacjonalistów, korzystając z narastającego chaosu rozpoczynają prześladowania ludności ormiańskiej. Michael i Ana, oboje ormiańskiego pochodzenia, z dnia na dzień stają w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Gdy krew płynie ulicami, a świat odwraca oczy, to Amerykanin Chris może okazać się jedyną szansą ocalenia dla zakochanych. Większość jednak nie będzie miała nawet takiej szansy…

Gallipoli

6,8
Mel Gibson i Mark Lee w rolach młodych patriotów, którzy zaciągają się do armii, by wziąć udział w katastrofalnej bitwie pod tureckim Gallipoli w czasie I wojny światowej.


Współczesny lunonauta Tonik spotyka na Księżycu bohaterów z powieści Verne'a Wokół Księżyca: Barbicane'a, Nichola i Ardana, oraz Cyrano de Bergeraca i barona Münchhausena. Ten ostatni, myśląc, że ma przed sobą rdzennego Selenitę, zabiera go na Ziemię doby XVIII wieku. Ich podróż rozpoczyna się w pałacu tureckiego sułtana, skąd porywają księżniczkę Biankę. Tonik i Bianka zakochują się w sobie. Cała trójka ucieka na statek, który wielka flota sułtana bombarduje i zatapia. Szalupę ratunkową połyka olbrzymi wieloryb, w którego trzewiach znajduje się kolejny statek...
Ten film przedstawia relacje Henri Verneuila z ojcem, który przywiózł swą ormiańską rodzinę do Marsylii, aby uciec przed ludobójstwem ormiańskim w Imperium Osmańskim.
Poetycka baśń, w której bohaterka błądzi u stóp olbrzymiego muru, po nie kończących się schodach, aby dotrzeć wreszcie do sali pełnej dopalających się świec. Każda z nich symbolizuje ludzkie życie. To królestwo Śmierci, gdzie dziewczyna chce odzyskać utraconego kochanka. Śmierć zawiera z nią układ – jeśli uda jej się ocalić trzy życia ludzkie, symbolizowane płomieniem trzech świec, wyrok Przeznaczenia zostanie cofnięty. W tym momencie struktura fabularna zostaje rozbita na trzy epizody: arabski, wenecki i chiński. Bohaterka zostaje przeniesiona do krain odległych w czasie i przestrzeni, by przekonać się, jak trudno jest oszukać przeznaczenie… W trzech kostiumowych epizodach powtarza się historia o beznadziejności wysiłku zmierzającego do wyrwania ukochanego Śmierci.
Turecki serial kostiumowy opowiadający o życiu sułtana Sulejmana Wspaniałego, najdłużej panującego władcy Imperium Osmańskiego i jego miłości do pięknej Roksolany, niewolnicy wziętej w jasyr w dalekim słowiańskim kraju.
Burzliwy XVIII wiek. Młody, biedny węgierski arystokrata Jonas powraca w rodzinne strony, by odnaleźć ukryty wiele lat wcześniej przez tureckiego paszę, skarb. Na miejscu spotyka piękną, romską dziewczynę imieniem Szaffi. Jest ona nieślubną córką owego paszy. Szaffi pomoże młodemu arystokracie odnaleźć skarb.
Stara Safiye (Lucia Bosè) opowiada młodej Anicie (Valeria Golino) swoją historię, która jest historią ostatniej odaliski. Na początku XX wieku, w przededniu upadku Imperium Osmańskiego, w haremie sułtana Abdülhamita II (Haluk Bilginer) zakochała się w eunuchu Nadirze (Alex Descas), z którym zawarła pakt o przejęciu władzy. została poprowadzona na „Ulubionkę” sułtana, któremu urodzi dziecko. Niestety wszystko, co zdobyła, legło w gruzach: jej syn umiera z powodu zatrucia, harem zostaje rozwiązany, a Safiye (Marie Gillain) zmuszona jest wyjechać do Włoch, gdzie, aby przeżyć, pojawi się w teatrze.
Film opowiada siedem różnych historii siedmiu różnych ludzi, każdy innej narodowości, rozgrywających się w wielonarodowym Stambule. Jedną z nich jest przyjazd do miasta z dalekiej Palestyny Żydówki (Hiam Abbass) z córką, która odwiedza swoich krewnych. Dodatkowo możemy prześledzić losy Serba, Ormianina, Turka i Turczynki, Greka, Anglika, Araba i Bośniaka. Każda z tych osób ma inne spojrzenie na tą metropolię.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…