HYDE PARK 613 nowy temat
szukaj Kategorie

Nie samym filmem człowiek żyje i tutaj mogą się udzielać wszystkie osoby, które interesują się filmem, ale niekoniecznie chcą o nim rozmawiać.

Co zrobic żeby nauczyć sie pisać recenzje??? 8
Mort_Rainey

Ludzie ,Pomocy…

Spinnaker

Hmmm, jeśli nie umiesz, to zacznij chodzić na korepetycje do nauczycielki od polskiego…. ;]

Mort_Rainey

Dzięki,ale to nie pomoże bo je ogólnie lewy jestem z przdmiotów humanistycznych:)
Wymyśl coś prostszego albo mi napisz pare…:P

Pozdro

Grzegorz_Borowiecki

Jak pisać? – Recenzja

RECENZJA

Recenzja to typ sprawozdania, w którym omawiacie konkretny utwór literacki, muzyczny, filmowy, plastyczny, teatralny, audycję radiową, koncert, wystawę. Jest to forma zbliżona do sprawozdania, zawiera jednak elementy subiektywne: oceny, sądy, porównania.
Recenzję można nazwać wypowiedzią sprawozdawczo-oceniającą. Sztukę jej pisania powinni opanować wszyscy, którzy chcą być w przyszłości dziennikarzami, krytykami filmowymi lub teatralnymi. Jest to takie omówienie filmu czy sztuki, w którym do wiadomości o samym dziele dodaje się swoją ocenę.

Recenzja zawiera dwa elementy:

  1. sprawozdawczy, w którym podaje się informacje o autorze, reżyserze, aktorach, przedstawia się treść utworu, można również zasygnalizować główne problemy utworu,
  1. oceniający, przedstawiacie zalety lub wady utworu, oceniacie jego kompozycję, język, styl albo grę aktorska, scenografię, nastrój przedstawienia. W tej części recenzji możecie przedstawić swoje poglądy.
  1. nie zapomnij podać najistotniejszych faktów dotyczących wydarzenia, które recenzujesz,
  1. nie bój się wyrazić własnego zdania, ale pamiętaj, że zawsze należy je poprzeć je argumentami.

A oto przykład:

Czy znasz "Trylogię" Sienkiewicza?
(recenzja książki)

Nawet najlepszy film nie odda uroku żywego słowa. Tylko czytając, czujesz, że jesteś jednym z uczestników tej fantastycznej przygody. Razem z bohaterami przeżywasz smutki i radości, bierzesz udział w ich życiu, razem tworzycie historię. Twoja wyobraźnia pracuje, widzisz wszystko, to co oni widzą: zielony step ciągnący się do horyzontu, trawy tak wysokie, że jak zeskoczysz z konia, to z daleka nikt Cię nie zobaczy. A ludzie…! Charaktery…! Ich język…! Czytając warto wsłuchać się w ten gwar ludzkich głosów, szczęk broni, szum wiatru, szelest traw i śpiew słowików, co to Rzędzianowi spać nie dały. Czytasz i bawisz się świetnie!

Opracowanie: Anita Hauzer, Anna Samson

Mort_Rainey

HEHE,ja to w gimnazjum musiałem wykuć to na pamięć i i tak recenzji i wypracowań pisać nie umiem(koleżanki mi piszą:P),heh,no trudno,parę razy udało mi się coś napisać(męczyłem sie z parę dni)ale to jest na FW;(….

Pozdro i dziękuje Grzegorzowi za pomoc i trud włożony w moją edukację…:)

Yasha

> piotr_nw o 2006-08-01 12:47:02 napisał:
>
> Ludzie ,Pomocy…

Jest na to rada: dużo czytać dobrych recenzentów ;-)
Jest tego w sieci na tony.
Radzę jednak omijac polskie portale – niemal nie zdarzają się tutaj dobrzy krytycy.
Polecam amerykańskich recenzentów w serwisach on-line.

Ann_Darrow

Hehe,ja czytuje recenzje w "Filmie" i "Cinemie"…:)Ale to chyba za wysoki poziom.Np na Film Web próbowałem zrobić opis do Naomi Watts i zajęło mi to chyba 2 dni po 1-2 godziny a to jest ledwie pare zdań:).Mi nic nie pomoże,może sie coś znajdze na FDB matematycznego to wtedy podziałam:)

pozdro

Yasha

> Ann Darrow o 2006-11-04 14:09:24 napisał:
>
> Hehe,ja czytuje recenzje w "Filmie" i "Cinemie"…:)Ale to chyba za wysoki
> poziom.Np na Film Web próbowałem zrobić opis do Naomi Watts i zajęło mi to
> chyba 2 dni po 1-2 godziny a to jest ledwie pare zdań:).Mi nic nie
> pomoże,może sie coś znajdze na FDB matematycznego to wtedy podziałam:)
> pozdro

zapewniam Cie, ze tylko grafomanom wszystko przychodzi bez trudu ;-)
praktyka czyni mistrza
kazdy jest w stanie wyrazic na pismie swoja opinie na temat rzeczy, ktora rozumie

leo70

> Ann Darrow o 2006-11-04 14:09:24 napisał:
>
> Hehe,ja czytuje recenzje w "Filmie" i "Cinemie"…:)Ale to chyba za wysoki
> poziom.Np na Film Web próbowałem zrobić opis do Naomi Watts i zajęło mi to
> chyba 2 dni po 1-2 godziny a to jest ledwie pare zdań:).Mi nic nie
> pomoże,może sie coś znajdze na FDB matematycznego to wtedy podziałam:)
> pozdro

Jest taki serial "Numb3rs" , może do niego będzie Ci łatwiej napisać recenzje :)

Proszę czekać…