Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Goście 12. AFF Pięć Smaków 0

W czasie 12. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków widzowie będą mieli szansę spotkać się z twórcami, którzy po seansach i w trakcie dodatkowych spotkań i pogłębionych rozmów, opowiedzą o procesie twórczym, środowiskach filmowych Azji, o kontekstach powstawania filmów i poruszanych w nich tematach.

Spotkania z gośćmi towarzyszyć będą wielu pokazom w ramach konkursowej sekcji Nowe Kino Azji. Festiwal odwiedzi Yang Mingming, reżyserka Kroniki czułości z Chin, która podzieli się swoimi spostrzeżeniami m.in. o chińskim środowisku filmowym, różnicach pokoleniowych w Państwie Środka, przemianach statusu kobiety w społeczeństwie i wielu innych zjawiskach. Leon Le, twórca Song Lang, oprócz przybliżenia procesu produkcji filmu, wyjaśni kontekst przedstawionej historii i narracji LGBTQI w Wietnamie. Derek Chiu, reżyser Ulicy konfliktu z Hongkongu, powie więcej o przeszłości i teraźniejszości swojego rodzinnego miasta, próbach samostanowienia i przejęcia przez hongkończyków kontroli nad własnym losem, wychodząc naprzeciw władzom z zewnątrz.

Nam Ron i Bront Palarae, twórcy Raz, dwa, trzy, kryjesz ty z Malezji, w czasie dyskusji m.in. poszerzą przedstawiony w filmie temat migracji zarobkowej w Azji Południowo-Wschodniej oraz podzielą się spostrzeżeniami zdobytymi podczas wieloletniej i wszechstronnej pracy w malezyjskim przemyśle filmowym.

Jednym z festiwalowych gości będzie także Chan Tai-lee – odpowiedzialny m.in. za serię Ip Man hongkoński scenarzysta, którego debiut reżyserski, Jutro jest nowy dzień, prezentowany jest w sekcji Asian Cinerama. Jego kameralny, rodzinny dramat, osadzony w środowisku niższej klasy średniej w Hongkongu, skupia się wokół postaci silnej kobiety, która stawia czoła codziennym wyzwaniom, opiekując się cierpiącym na autyzm dorosłym synem. Zakorzeniony w realizmie społecznym film zostaje dopełniony świetnymi kreacjami aktorskimi Teresy Mo, gwiazdy kina hongkońskiego lat 90., i debiutanta Ling Man-lunga. Chan Tai-lee podzieli się spostrzeżeniami m.in. na temat sposobu pracy z aktorami i sytuacji osób autystycznych i ich rodzin w Hongkongu.

Na festiwal powraca jeden z ulubionych reżyserów pięciosmakowej publiczności, Dain Said, którego Bunohan i Przemiana prezentowane były podczas poprzednich edycji festiwalu w sekcji Nowe Kino Azji. W tym roku malezyjski twórca przyjedzie ze swoim ukończonym 12 lat temu, lecz teraz dopiero dopuszczonym na ekrany kin debiutem, Dukun, który znalazł się w sekcji Pokazów specjalnych tegorocznych Pięciu Smaków.

Podczas specjalnego wydarzenia Bliskie spotkania trójka czołowych malezyjskich twórców, Nam Ron, Bront Palarae i Dain Said, będą rozmawiać o tegorocznych zmianach w polityce kraju, kierunkach rozwoju kina autorskiego i gatunkowego, nowych perspektywach rozbudowy i dywersyfikacji przemysłu filmowego w Malezji.

W ramach Akademii azjatyckiej gość tegorocznych Pięciu Smaków, Kiki Fung – selekcjonerka MFF w Hongkongu i długoletnia kuratorka wydarzeń filmowych w Brisbane w Australii – wygłosi wykład pod tytułem "Creative Fusion: Co-productions between China and Hong Kong". Tematem będzie współpraca pomiędzy hongkońskim komercyjnym rynkiem filmowym, a szybko rozwijającym się chińskim przemysłem rozrywkowym.

Festiwal Pięć Smaków obfituje w wiele smaków podawanych na różne sposoby – nie tylko wyjątkowym oraz zaangażowanym kinem, ale i dyskusjami na tematy bieżące i palące. Ile jeszcze i dlaczego tak długo do festiwalu?! ;)

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…