FDB.PL 1127 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

Dyskusja na temat nowych treści 335
Chemas

Zakładam osobny temat na ogólnym kanale, gdzie dodający i weryfikatorzy mogą przedstawiać nowe treści do dodawania.
Za niedługo wrzucę fragmenty dyskusji z wątku informacyjnego.

fredaser

@Chemas Też nie mam nic przeciw, dodatkowo jeśli chodzi o efekty specjalne to ja akurat się spotykam z projektantem efektów specjalnych – special effects designer – też można by dodać.

Chemas

@fredaser dodam też

Aladyn

@Chemas @Sweet_Foxy @fredaser @jacks Ja wracam do tego zecera. Nie mówię, że takiego fachu nie ma, ale jest to anachroniczna jego nazwa. W świecie filmu nikt tego zawodu już tak nie nazywa (w drukarni też wymarł tak, jak zdun), a tak naprawdę, to tylko na fdb.pl można się o nim dowiedzieć. Czy jest zatem sens, aby w dalszym ciągu tak nazywać tę profesję? W Polsce uczą tego fachu pod angielską nazwą: compositing…

fredaser

@Aladyn Jasne, można zmienić na compositing, właśnie na polskich stronach też widziałem tę angielską nazwę. Tylko pytanie, czy wtedy naszego głównego zecera też zmienić po prostu na compositing? I wtedy nadzorcę komponowania nie zmieniać na nadzorcę zecerów, tylko na nadzorcę compositingu, czy jakoś inaczej, jak uważasz?

Aladyn

@fredaser Myślę, że Twój pomysł jest najlepszy. Ja nie umiem niczego lepszego wymyślić… Uważam, że compositing nie powinien być w tym przypadku tłumaczony. A może głównego zecera też nie tłumaczyć i przedstawić go jako lead compositor???

Aladyn

Dzień dobry. Brakuje wśród dźwiękowców operatora dialogów (dialogue recordist). O, tu go znalazłem: imdb.com/title/tt0066887/fullcredits/?ref_=tt_cl_sm ). Czy na wzór innych „dźwiękowych” fachów nie można by go dodać?
P.S. A o zecerach to znowu tylko czcza gadka była? Już miesiąc minął, a są w poradniku…

Chemas

@Aladyn Hej, trochę czasu nie miałem, ale zacznę się tym wszystkim zajmować, oczywiście po konsultacjach.
Pozbieram te nowości do kupy, a na razie chciałem się spytać o taki zawód: "art department coordinator". Bardzo często spotykany w Art Dep.. Mamy prawie w każdym dziale koordynatora, to może i tutaj dodać? Przy okazji może są jeszcze jakieś inne zawody koordynatora, których nie mamy?

PS Także "set decoration coordinator"

Aladyn

@Chemas Tłumaczenia wprost, które mi przyszły do głowy: koordynator scenografii alb fachowo – koordynator pionu scenograficznego i koordynator dekoracji wnętrz.

Chemas

@Aladyn Brzmi dobrze

fredaser

@Grzegorz_Derebecki Udało się już przenieść, osoby z "makijażu" w efektach specjalnych do "efektów specjalnych makijażu" w charakteryzacji, czy jeszcze nie? Bo widzę, że zawód "makijaż" ciągle jest w efektach specjalnych.
Przy okazji można się pozbyć "współproducent towarzyszący" i przenieść osoby z tym zawodem do "współproducent". Też była o tym mowa we wrześniu zeszłego roku.

Grzegorz_Derebecki

@fredaser Przeniesione. Zaktualizowałem tez sugestie usuwając współproducent towarzyszący i makijażu

Jankes

@Chemas siemanko, mam taką prośbę aby wprowadzić do zawodów – minitures, mam tego w starych filmach bardzo dużo, i nie mam jak dodać tego zawodu. Tutaj daje przykład gościa z mnóstwem tego zawodu, nie mogę dodać linku do zewnętrznej strony – Ralph Hammeras na IMDb

Chemas

@Grzegorz_Derebecki Trzeba tylko jeszcze pousuwać z poradnika :) Zajmę się tym.

Chemas

@Jankes Nie miałem wczoraj czasu. Zajmę się tym. I przy okazji będę miał parę nowych propozycji.

Jankes

@Chemas ok super dzięki

Chemas

@Grzegorz_Derebecki

Porobiłem odpowiednie zmiany w poradniku, a więc:
- usunąłem wpis o zawodzie współproducent towarzyszący i opis dodałem do współproducenta
- usunąłem wpis makijaż z efektów specjalnych i uzupełniłem odpowiednio efekty specjalne w charakteryzacji

Chemas

@Jankes Dopiero dzisiaj Jankes :)
Dalej jest problem ze zdefiniowaniem zawodu, albo podpięcia go do istniejącego.
Z tego linku na wiki "Miniature effect" wynika, że jest to element składowy efektów specjalnych. Z tymże wiadomo jak to jest ze specjalnymi, na IMDb jest osobno, a osobno wizualne, na FP są specjalne i tam jest wszystko z wyszczególnieniem na sfx, wizualne, komputerowe itp.
W słowniku terminologii filmowej wyczytałem, że miniatury to modele, i to jest logiczne. Wychodziłoby więc, że modelarz, i chyba nie ten w scenografii, ale tu pewności nie mam.
W słowniku jest ciekawy zawód miniature construction supervisor, tłumaczony jako kierownik konstrukcji modeli (miniatur).

Czyli nadal do dyskusji, ale dodać jakoś należy jak najbardziej

P.S. A ja ze swojej strony chciałbym dodać zawód rendering (czy też renderowanie), coraz częściej to znajduje szczególnie w nowych produkcjach.

Jankes

@Chemas ok :)

Chemas

@Jankes To może jakieś propozycje. Może więc nowy zawód konstruktor miniatur?

Aha dodaję ten rendering do sugestii treści.

Jankes

@Chemas to jest dobra sugestia ten konstruktor miniatur, bo nic mądrego nie przychodzi mi do głowy.

Chemas

@Chemas
Ponieważ nikt nie wniósł nic nowego do zawodu związanego z miniaturami, proponuje @Jankes dodać nowy zawód "konstruktor miniatur", tylko zastanawiam się czy do Pozostałej ekipy w grupie z efektami, czy do Scenografii.

Jankes

@Chemas wydaje mi się że raczek że konstruktor miniatur to w scenografii, pomimo że w jego filmografii jest to w efektach specjalnych lub wizualnych.

Chemas

@Jankes Właśnie dzisiaj zauważyłem, że na IMDb w filmie Robocop 2 jest "miniature set construction", co potwierdza naszą nazwę "konstruktor miniatur". Tylko, że jest w Efektach wizualnych. Dalej nie mam pewności jaki dział, ale faktycznie skłaniałbym się ku Scenografii. Może ktoś jeszcze podpowie. Jak nie to dodaję w Scenografii (tam mamy przecież modelarza). :)

P.S. Dodam jeszcze, że we wspomnianym filmie modelarze (a chodzi oczywiście o robota) są z tej samej firmy.

Chemas

@Jankes Dłużej nie czekam, dodaję "konstruktor miniatur" do Scenografii, z zaznaczeniem w poradniku, że spotyka się na IMDb w Visual effects.
Jako tłumaczenie z ang.: "miniatures", "miniature set construction" i "miniature construction". Nie wiem czym jest jakieś inne polskie określenie.
Jak ktoś spotka się z jeszcze innym opisem, proszę tu podać.

Jankes

@Chemas thx super :)

ar23s

@Chemas
Witam. Zdarza się na IMDb w wytwórniach atrybut "Animation Production" i teraz pytanie jak oznaczyć to u nas. Teoretycznie mógłby być "producent", ale chyba równie dobrze "produkcja wykonawcza". Prosiłbym o sprecyzowanie w zasadach.

Chemas

@ar23s hmmm do przemyślenia
Mamy też atrybut "animacja" w każdym chyba dziale i czasami się go używa.
A jakiś przykład możesz podać?

ar23s

@Chemas
imdb.com/title/tt26743760/companycredits/?ref_=tt_dt_co

Chemas

@ar23s Dzięki. Przejrzałem te wytwórnie, no i mam problem. Wszystkie produkcje z tych wytwórni to filmy i seriale animowane, tak mi się wydaje. Tymczasem zawsze uważałem atrybut "animacja" jako podkreślenie zawodu czy właśnie wytwórni związanego/ej z częścią animacyjną. I tu nie jestem pewien, mam wrażenie, że gdt produkcja jest całkowicie animowana, to taki atrybut nie ma sensu.
Niech może jeszcze inni się wypowiedzą (chociaż tłok taki na forum, że ciężko się ruszyć ;) ), ale moim skromnym zdaniem "animation production " powinno być potraktowane jako zwykły producent.

Sweet_Foxy

Dopisałam do poradnika „operator hot-head” jako pomoc techniczną w zdjęciach (rodzaj podnośnika – analogicznie do pozostałych).
Uzupełniłam też informacje o dodawaniu atrybutu „współpraca”, bo wciąż się pojawiają błędy w dodawaniu w tej kwestii.
Reszta moich poprawek w poradniku ma charakter kosmetyczny (interpunkcja, literówki).

Przy okazji: w poradniku mamy taką uwagę: „Nie można jednak łączyć dwóch atrybutów z „również”. W takim przypadku osobę należy dodać dwa razy”. I tu moje pytanie: zasada ta nie jest stosowana, nagminnie wpisujemy np.: „(również) (dialogi) (adaptacja)” i nie stanowi to żadnego problemu, może więc zapis ten należałoby usunąć? Czy może ktoś jest w stanie podać logiczne uzasadnienie, jaki sens ma taka zasada?

fredaser

@Sweet_Foxy Jestem za usunięciem tego zapisu.

Chemas

@Sweet_Foxy @fredaser również jestem za usunięciem. Natomiast w przypadku działów, w których nie ma zawodów, a tylko atrybuty, jest zupełnie niewykonalne. A są takie przypadki, na przykład w Scenariuszu, a podejrzewam, że znalazłyby się we wszystkich. Przy okazji warto sprawdzić, czy są tam atrybuty "również". Już o tym kiedyś chyba pisałem i do któregoś działu "atrybutowego" dodałem.

Sweet_Foxy

@Chemas, no właśnie o scenariusz przede wszystkim chodzi. Ktoś jest autorem scenariusza, napisał dialogi, zrobił adaptację, więc z automatu jest jako scenarzysta – nie ma zawodu – ale dajemy „(również) (dialogi) (adaptacja)”, czyli rozumiemy to jako scenarzysta + autor dialogów + twórca adaptacji.
Czy np. scenarzysta jest dodatkowo twórcą serialu, autorem dialogów, redaktorem – wychodzi: „(również) (twórca) (dialogi) (redaktor)”. Nie widzę sensu, żeby raz dodawać samo (również) (twórca), a oddzielnie (dialogi) i (redaktor), a tak nakazywałaby ta zasada z poradnika…
Bo sam atrybut to sygnał, że nie jest to scenarzysta, operator, montażysta, kostiumograf (w tych działach nie mamy zawodów). A z atrybutem „również” wiąże się informacja scenarzysta/operator/montażysta/kostiumograf i jeszcze coś ponadto.
Tak to widzę.

Chemas

@Sweet_Foxy Dokładnie tak! Ja też tak to widzę. Zapis do usunięcia.
Poza tym tej zasady nie da się zastosować do scenarzysty itp.

Chemas

@Sweet_Foxy @fredaser trzeba by przejrzeć wszystkie Działy i sprawdzić czy wszędzie jest atrybut "również". W kostiumach nie ma na przykład, a właśnie trafiłem na costume designera, który jest jednocześnie nadzorcą kostiumów.

Sweet_Foxy

@Chemas zawsze można wpisać ręcznie :-)

Chemas

@Sweet_Foxy No wiem :)
Ale byłby porządek. Ja mogę podopisywać, gdzie brakuje..

Chemas

@Chemas Hej
Chciałbym dodać spotykany w efektach wizualnych i animacji "texture artist" jako "artysta tekstur". Byłoby to uzupełnienie do artysty matowego i animatora tła. Co sądzicie. Bardzo często spotykany zawód na IMDb, szczególnie w nowszych pozycjach

Sweet_Foxy

@Chemas @fredaser
Skoro nie ma argumentów za pozostawieniem, usuwam zatem zapis z poradnika.
Może być „artysta tekstur”.

Chemas

@Sweet_Foxy W porządku

Chemas

@Chemas Chciałbym dodać postproducenta wykonawczego, coraz częściej spotykam.

Chemas

@Chemas Nie widzę dyskusji, więc dodaję postproducenta wykonawczego. Spotykany na przykład na FP. Jest postproducent, kierownik postprodukcji, nawet koordynator postprodukcji i nadzorca.

Chemas

@Chemas Chciałem podjąć dyskusję na temat zawodu zecer, który przestaje być tym klasycznym składaczem. Coraz częściej jest związany z działem efektów wizualnych (patrz digital compositing). Chodzi mi o to by uregulować nazwę tego zawodu i objaśnienia w poradniku. Zecer, czy kompozytor? Kiedyś już była jakaś dyskusja na ten temat.
Dlaczego to napisałem. Ano dzisiaj poprawiając treści w pewnym polskim filmie natrafiam na osobę dodaną jako "efekty wizualne"
Nie mogę wrzucić linku niestety (nadal nie wiem dlaczego), więc napiszę, że chodzi o film Listy do M 3
Patrz na Pana: Ryszard Rogocki, który na FP jest opisany następująco:
" vfx; online i kompozycja"
FP często po średniku dodaje w atrybucie dodatkowe objaśnienie. Jest to gość z Działu Efekty wizualne (na FP Specjalne, nie wiem dlaczego u nas tak nie jest, chyba spuścizna po IMDb). Tak więc ta osoba to dla mnie po prostu nasz "zecer". może się jednak mylę.

P.S.
Niżej jest cała masa "vfx; online i kompozycja"
Chciałem również zwrócić uwagę na fakt, że my mamy kierownika produkcji efektów wizualnych, natomiast na FP jest to czasami traktowane jako postprodukcja.
W tym samym przykładzie mamy w atrybucie: "vfx; kierownik postprodukcji". Ktoś do filmu wpisał po prostu jako same "efekty wizualne".

Chemas

@Chemas Cisza w tym temacie, ale podejdziemy jeszcze do tego. PROSZĘ PRZYPOMINAĆ!

Chemas

@Chemas

Trochę czasu minęło, a nazbierało się dużo nowych propozycji odnośnie zawodów i atrybutów. Ode mnie, ale nie tylko.
Będę dawkował sukcesywnie te propozycje i prosił o wypowiedzi. Nie chcę niczego sam dodawać.
Zaczniemy od propozycji @Jankes, które już wiszą u mnie sporo czasu :)

- dział Kostiumy – dodatkowy atrybut suknie (tłum. gowns)
Uzasadnienie:
https://help.imdb.com/article/contribution/filmography-credits/costume-designer/GCHUCAFKJTEKY4UV?ref_=helpart_nav_28#

- dział Reżyseria – dodatkowy atrybut (podobnie jak w Scenariuszu) poprawki (tłum. revision, revisions, rewrites, re-writes)

Moje propozycje dotyczące zawodów związanych z animatroniką: nie wiedzieć czemu mamy tylko projektanta animatroniki, a reszty zawodów nie, a jest to częsty działa na IMDb

- dział Efekty specjalnenadzorca animatroniki (tłum. animatronics supervisor)
- i ogólnie gość od animatroniki, ale nie wiem za bardzo jak nazwać – albo samo animatronika, albo efekty animatro…i właśnie :)
https://www.imdb.com/name/nm1539473/
Tu są: "animatronic creature effects", "animatronic engineer", "animatronic technician", wszystko w efektach specjalnych
No i są jeszcze główny projektant animatroniki i nadzorca, ale te już może nie potrzebne.

Proszę o Wasze zdanie.

P.S.
I jeszcze jedno
fabricator w Special effects dopisać w poradniku po prostu do efekty specjalne na zasadzie istneijącego już u nas "prop fabricator, props fabricator", jako twórca rekwizytów. Analogicznie jest to twórca efektów specjalnych, czyli efekty specjalne. Nie wiem jednak czy dobrze rozumuję.

Chemas

@Chemas Jak dobrze rozumiem nie ma sprzeciwów, więc mogę pododawać.

Chemas

@Chemas Nowe treści zostaną dodane i za chwile przedstawie kolejne propozycje do analizy, o ile będzie :)

Chemas

@Chemas
Propozycje:

Dział Kompozytorzy

  • wybór piosenek – podciągnięcie pod istniejący atrybut opracowanie muzyczne

Dział Zdjęcia

  • realizacja obrazu – jeszcze nie wiem czy da się to do istniejącego już atrybutu podciągnąć, czy coś nowego. Jakieś propozycje???

Dział Montaż
Na FP zdarza się coś takiego jak MONTAŻ MATERIAŁÓW ARCHIWALNYCH lub MONTAŻ MATERIAŁÓW FILMOWYCH. Można to podciągnąć pod montaż z atrybutem dodatkowy.

Tyle na razie.

Chemas

@Chemas Ponieważ nie ma głosów przeciw uzupełniam w poradniku.

Chemas

@Chemas Kolejne propozycje:
W Scenografii
- samo dekoracje – nie każde dekoracje to dekorator wnętrz. Pojawiają się w filmach animowanych na przykład, gdzie nie ma mowy o wystroju wnętrz. Pod samo dekoracje można podciągnąć też dekoracje lalki, projekty dekoracji. Z tym że trzeba zaznaczyć w poradniku, że nie dotyczy do dekoratora/projektanta wnętrz.
- ikonografia – często spotykane na FP
W Dźwięku:
- atrybut pomoc techniczna i tam wpisywać SPRZĘT DŹWIĘKOWY (analogicznie do tego ze zdjęć).

Proszę czekać…