FDB.PL 1140 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

Mini serial 10
Chemas

Mam pytanie do społeczności. Chodzi o definicję mini serialu.
Trafiłem na serial (według IMDb mini serial), którego produkcja jest na przełomie lat 1958 i 1959

https://www.imdb.com/title/tt0051305/reference/

Tylko, że pierwsze dwa odcinki są produkowane w grudniu 1958 roku, zaś kolejne 4 w styczniu 1959 roku. A więc zakres czasowy jest krótki i tylko 6 odcinków:

https://www.imdb.com/title/tt0051305/episodes/?season=1
https://thetvdb.com/series/quatermass-and-the-pit
https://thetvdb.com/series/quatermass-and-the-pit/seasons/official/1

Problem polega na tym, że u nas jeżeli damy typ mini serial, to mamy tylko jeden rok.
I co teraz z tym faktem?
Dodam, że cała seria o prof. Quatermanie jest mini serialami.

P.S. dobrze by było jakbyś się także @Grzegorz_Derebecki wypowiedział.

jacks

@Chemas też miałem takie przypadki. osobiście dodałbym możliwość dodawania lat, jak w serialach.

Chemas

@jacks Dzięki za tą odpowiedź. No właśnie też byłbym za dodaniem lat, ale też za jakimś zdefiniowaniem pojęcia miniserial.

jacks

@Chemas na definicjach się nie znam, ale na pewno nie zamykałbym tego w liczbie odcinków. Mamy przykłady minisieriali 2 odcinkowych (https://fdb.pl/film/3459-battlestar-galactica) i 10 odcinkowych (https://fdb.pl/film/950203-ostatni-taniec).

Chemas

@jacks No i tu jest właśnie problem. Możemy tylko bazować na źródle. Seria o doktorze Quatermass na IMDb ma raz serial a raz miniserial, a w każdym wypadku jest to 6 odcinków. Ta Studnia akurat jest określona jako miniserial, ale jest na przełomie lat. Nie mam pojęcia jak to ogarnąć. Czasami mi się wydaje, że typ miniserial jest w ogóle zbędny.

jacks

@Chemas zgodnie z Wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Quatermass_and_the_Pit i tvdb https://www.thetvdb.com/series/quatermass-and-the-pit#general w tym przypadku to serial. Ja zwykle skłaniam się do większości źródeł jakie znajduję oraz jak mam przełom lat to zmieniam na serial.

Chemas

@jacks no i okej, mam przynajmniej od kogoś odpowiedź. :)

k_malecki

@Chemas Dodając kieruje się zazwyczaj IMDb lub innym źródłem. Samo pojęcie miniserial rozumiem jako zaplanowaną na kilka odcinków, zamkniętą w jednym sezonie historię, bez szans na kontynuację. Choć jeśli o mnie chodzi, to typ zbędny, zwłaszcza gdy miniserial ma np. 10 odcinków.

Chemas

@k_malecki No i ja dochodzę do wniosku, że typ miniserial powinien zostać scalony z typem serial. Co sądzisz o tym @Grzegorz_Derebecki ? Można to, jak sądzę, spokojnie załatwić automatycznie. Po prostu granica między miniserialem i serialem jest za płynna.

fredaser

@Chemas Faktycznie bywa problem ze zdefiniowaniem miniserialu, jest definicja choćby na wiki – https://pl.wikipedia.org/wiki/Miniserial ale źródła filmowe różnie stwierdzają, raz że to serial, raz że miniserial i trzeba by się za każdym razem zastanawiać, czy pasuje to na serial czy miniserial, patrząc nie po wyświetlonym typie a po choćby opisie, czy ilości odcinków choć to też bywa zdradliwe. Do tej pory kierowałem się po prostu źródłem, patrzyłem ewentualnie w kilka, czy wskazują na serial czy częściej na miniserial ale przy niektórych i tak nie miałem pewności co bardziej pasuje.
Jeśli chodzi o miniseriale trwające na przełomie różnych lat to np. OVA – związane z anime – najczęściej kilkuodcinkowe "dołączone" do serialu głównego historie są dodawane u nas jako miniseriale – a takie OVA potrafią powstawać na przestrzeni nawet kilku lat

Antrek

@Chemas Rozumiem, o co Ci chodzi – klasyfikacja seriali i miniseriali bywa czasem myląca, zwłaszcza w takich przypadkach. Może faktycznie kategoria "miniserial" bywa niepotrzebna, skoro liczba odcinków i tak jest podobna. Może warto traktować to bardziej elastycznie i skupić się na treści niż na formalnych podziałach?

Proszę czekać…