Jasminum

7,3
Dziejące się współcześnie Jasminum (łacińska nazwa jaśminu) opowiada historię tajemniczą i magiczną, pełną zmysłowych zapachów, wypełnioną szczególnym światłem, jakie roztacza wokół siebie miłość. Klasztor, w którym toczy się akcja filmu, nie różniłby się od innych, gdyby nie fakt, że trzech mieszkających tam zakonników posiada pewną niezwykłą cechę. Każdy z nich pachnie innym, owocowym zapachem: jeden czeremchą, drugi czereśnią, a trzeci śliwą, a zapachy te mają szczególne właściwości… Pewnego dnia do klasztoru przyjeżdża młoda konserwatorka malarstwa, która otrzymuje zlecenie odnowienia tamtejszych obrazów. Natasza pojawia się w Jaśminowie wraz ze swoją 5-letnią córką, Gienią. Urok i dociekliwość dziewczynki wprowadzają wiele zamętu w spokojne dotąd życie mnichów… W tej historii i ludzie i budynki i zapachy mają swoje tajemnice.

Jasminum na chwilę refleksji 8

Nazwisko Jana Jakuba Kolskiego zachęca do obejrzenia Jasminum tych, którzy doszukują się w filmowej, i nie tylko, rzeczywistości ukrytych znaczeń i sensów. I nie będą rozczarowani, gdyż film ten porusza swoją prostotą, a jednocześnie zmusza do głębszego pomyślenia o istocie miłości, sensie życia i definicji świętości.

Jasminum (2006) - Dariusz Juzyszyn, Krzysztof Pieczyński (I), Grzegorz Damięcki

Bohaterami tego, jakże pachnącego, obrazu są żyjący w zamknięciu mnisi i pojawiająca się nagle w ich klasztornym życiu młoda kobieta z córeczką. Wszystko dzieje się tu w zgodzie z od wieków utartym, wzorowanym na przyrodzie rytuałem i według zakonnej reguły. Jednak do czasu… Obecność w klasztorze osób z zewnątrz może nie burzy rytmu życia mnichów, ale powoli pozwala odkrywać ukryte szczelnie za murami, odwieczne i współczesne tajemnice miejsca jego mieszkańców, a nawet ich gości.

Jak przystało na opowieść o mnichach, w dodatku w reżyserii pana Kolskiego, nie brakuje cudownego wątku. Mamy tu zatem przepowiednię cudu, oczekiwanie na jej spełnienie i spełnienie się cudownych zdarzeń w zupełnie nie branym pod uwagę wymiarze.

Jasminum (2006) - Dariusz Juzyszyn, Wiktoria Gąsiewska, Grzegorz Damięcki

Dla zachęty dla widzów żądnych mocnych wrażeń na ekranie, z zasady omijających tego rodzaju filmy, zaznaczę, iż brak akcji jest tu tylko pozorny – tak naprawdę najżywsza akcja dzieje się we wnętrzach bohaterów, a dotyczy spraw dla nich najistotniejszych.

Uważam, że Jasminum to film dla każdego, kto czuje, iż przydałaby mu się odrobina pozytywnej, a zarazem głębszej refleksji. Szczególnie polecam na długie, stwarzające okazję do rozmyślań, jesienno-zimowe wieczory.

Jasminum (2006) - Janusz Gajos, Wiktoria Gąsiewska

Wspaniała gra pana Janusza Gajosa i młodziutkiej Wiktorii Gąsiewskiej.

5 z 6 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 5
Chemas 10

Nie wiem dlaczego jest taka niska ocena dla tego filmu. Obejrzałem po raz kolejny i dalej czaruje mnie klimatem i doskonałym aktorstwem.

Maciek_Przybyszewski 8

To czego brakuje nam na codzień – Kolski to czarodziej, który wyczarowuje świat niby nam codzienny, ale okraszony charakterystyczną dla siebie magią, ciepłem, kolorem, dźwiękiem. Cóż więcej potrzeba. W "Jasminum" dodatkowo pojawia się zapach, który czuć długo po napisach końcowych. Zapach, który chcemy, aby był w naszym domu, w nas samych. Zapach, którego brakuje nam na codzień

Smisnykolo

pozytywnie – podobał mi się z jednej strony tło lekkie i przyjemne i z drugiej głębokie wnętrze, dobra gra aktorów, zwyczajne ludzkie cechy.

Piotrusinski 7

Naprawde warto zobaczyc – bardzo pozytywny film, pelen ciepla, swietna rola malej dziewczynki, rewelacyjni Gajos i Ferency, nie wszystko moze udane ale ile jest filmow idealnych? ;) polecam

katia

Warty obejrzenia – Moim zdaniem , jest to jeden z dobrych polskich filmow … Mala Gienia jest slodziutka :D:D A postac brata Zdrowka bardzo sympatyczna , bardzo fajne jest to ze narratorem jest wlasnie ta mala aktorka grajaca Gienie (szczegolnie w jedej scenie milosnej :) … Goraco polecam :D:D

Więcej informacji

Proszę czekać…