Zmiennicy

7,6
Kasia Piórecka odchodzi z pracy, w której nikt jej nie szanował. Chce pracować jako taksówkarz, ale udaje się jej to osiągnąć dopiero w przebraniu mężczyzny. Dzięki nowej pracy poznaje Warszawę, jej mieszkańców i życie z zupełnie nowej perspektywy.
Odcinki 15 dodaj odcinek
Sezony
Lata
Młoda dziewczyna w przebraniu mężczyzny zatrudnia się jako kierowca w Warszawskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym. Tylko w ten sposób może otrzymać posadę. Wraz ze swoim zmiennikiem jeździ taksówką po Warszawie. Świat zza szyb „taryfy” wygląda czasem śmiesznie, czasem groteskowo, a niekiedy tragikomicznie. Z kolei studiujący w stolicy Taj o dźwięcznym imieniu Krashan Bhamaradżanga ma kłopoty z wierzycielami. Na lotnisku spotyka się z niejakim prezesem Kłuskiem, który daje mu adres, pod którym być może pomogą mu rozwiązać jego problemy. Trzeci bohater jest strażakiem. Nazywa się Szymon Kuśmider i nie gardzi lewym zarobkiem. Jego specjalnością jest handel paliwem. Od kolejarzy kupuje setki litrów benzyny, które strażackim wozem dostarcza na stacje benzynowe i tam sprzedaje, rzecz jasna z zyskiem. W jaki sposób splotą się ich losy i co z tego wyniknie?
Pan Stanisław wraca z ostatniego kursu swoją starą taksówką, wchodzi pod samochód i bierze się do naprawy. Na nieszczęście, na auto spada posąg myszy, który urwał się spod lecącego helikoptera. Dyrektor Michalik z ważnego ministerstwa również ma pechowy dzień. Gdy wychodzi z domu na spotkanie z kochanką, wpada do wykopu kanalizacyjnego. Zarówno taksówkarz, jak i dygnitarz trafiają do tego samego szpitala. Żona Michalika, córka partyjnego działacza, załatwia mężowi wspaniałą opiekę. Jednak wskutek zamiany dokumentów lekarze i pielęgniarki biorą za Michalika pana Stanisława. Następstwa tej pomyłki trudno nawet przewidzieć...
Kasia jest kierowcą w firmie kierowanej przez prezesa Koniuszkę. Do jej obowiązków należy m.in. wożenie żony prezesa na zakupy, do fryzjera i odbieranie ze szkoły ich rozwydrzonego syna. Kasia ma tego coraz bardziej dosyć. Podczas grzybobrania, w którym bierze udział kilkanaście osób z firmy Koniuszki, dochodzi do zbiorowego pijaństwa. To kropla, która sprawia, że Kasia, zbrzydzona prymitywizmem biesiadników, w jednej chwili porzuca pracę. Tymczasem w szpitalu pan Stanisław i dyrektor Michalik stają się przyjaciółmi. Przechodzą nawet na ty. Krashan wchodzi na ścieżkę przestępstwa. Wiezie do Polski całą torbę kiełbasy nafaszerowanej narkotykami.
Prezes Koniuszko namawia Kasię, by dokleiła sobie wąsy, ubrała się po męsku i poszła zamiast jego syna zdawać egzamin na prawo jazdy. Dziewczyna wyraża zgodę, ale w ostatniej chwili wycofuje się. Przebiera się jednak jeszcze raz i z papierami Mariana Koniuszki idzie do WPT, gdzie wcześniej jako kobietę odesłano ją z kwitkiem. Tym razem dostaje angaż. Ze względu na przedłużający się pobyt pana Stanisława w szpitalu Kasia zostaje zmiennikiem Jacka. Ten wszakże popada w tarapaty. Nocą odwozi pijanego Mroczkowskiego – zastępcę Koniuszki – w towarzystwie prostytutki. Gdy rano Mroczkowski budzi się z alkoholowego snu, znajduje w wannie trupa kobiety.

5. Safari 1x5

7,2
Początki pracy Kasi vel Mariana Koniuszki w WPT nie należą do łatwych. Wspólnie z Jackiem wiozą znanego aktora Rawicza do Krakowa. Mimo rozmaitych perturbacji udaje im się dowieźć gwiazdora na czas. Rawicz ma wystąpić w emitowanym na żywo spektaklu Teatru Telewizji. Jak na złość przedstawienie zostaje odwołane z powodu wystąpienia ambasadora Syjamu.
Tytułowa „prasa szczególnej troski” to tygodnik, który masowo wykupują ludzie prezesa Kłuska. W paczkach z gazetami ukrywają narkotyki i wysyłają do Niemiec, do prezesa Gonschorka. Z radości, że kolejna dostawa dotarła na miejsce, Kłusek spędza wieczór z prostytutką Mariolą. Zostaje przez nią kompletnie okradziony i nie ma czym zapłacić Kasi za kurs. Kasia wozi młode małżeństwo, które musi pilnie zrobić zakupy, by wykorzystać kredyt dla młodych małżeństw. Sklepy świecą jednak pustkami, nie ma ani pralek, ani lodówek czy odkurzaczy. Zdesperowani małżonkowie kupują więc całkiem nieprzydatną rzecz, byle tylko wykorzystać kredyt, który przepadnie.
Wśród pasażerów samolotu z Bangkoku, którzy czekają na odprawę celną, znajduje się Krashan ze swoim towarem. Ponieważ tego dnia jest wzmożona kontrola, nawiązuje kontakt ze strażakiem Kuśmidrem, by ten pomógł mu wynieść trefny bagaż z lotniska. Umawia się z nim w hotelu. W tym czasie w Warszawie trwa akcja profilaktyczna MO, skierowana przeciwko panienkom, które okradają swoich klientów. Strażak Kuśmider, zorientowawszy się, co zawiera bagaż Krashana, chce otrzymać pokaźną dolę za swoją pomoc. Podczas pertraktacji do hotelu wkracza milicja. Kuśmider ukrywa trefny towar na działkach w ulu, a Krashan przygotowane dewizy trzyma przy sobie. Obaj, połączeni interesami, korzystają z taxi 1313 z Jackiem za kierownicą. Tymczasem w domu Koniuszków syn Marian niespodziewanie i ku zaskoczeniu rodziców nabiera apetytu na przyniesiony przez działkowiczkę dopiero co zebrany miód.
Krashan i Kuśmider jadą taksówką Jacka. W zamieszaniu Krashan wyciąga broń. Jacek ucieka, a Krashan i Kuśmider jadą dalej, ale wkrótce zostają ujęci przez milicję. Gdy Kasia jeździ taksówką, zapomina zabrać z wozu swój prawdziwy dowód. Zmiennik Jacek znajduje go w skrytce dokumenty i odwozi do jej domu. Zostaje przyjęty przez rodziców dziewczyny jako kandydat na męża i umawia się z Kasią na randkę. Żeby spotkanie mogło dojść do skutku, Kasia prosi Mariana Koniuszkę, by jeździł zamiast niej całą niedzielę.
Kasia i Jacek jadą na cały dzień do Pomiechówka, gdzie mieszka chłopak. Randka niezupełnie się udaje, gdyż zarządca Mastalerz przystępuje do remontu zrujnowanego pałacyku, w którym mieszka Jacek, i bez przerwy kręcą się tam murarze. Tymczasem Marian Koniuszko szaleje jako taksówkarz. Rozbija latarnie, dewastuje wóz, ucieka przed milicją. Idzie też do łóżka z prostytutką Mariolą. Nie wie, że jest ona w ciąży, a jej opiekun fotografuje ich oboje – zdjęcie ma być dowodem w sprawie o ustalenie ojcostwa.
Dowiedziawszy się o śmierci znanego powieściopisarza Jana Oborniaka, redaktor naczelny wydawnictwa „Opoka” oraz pani redaktor Lusia zamierzają jak najszybciej wydać jego ostatnie dzieło pt. „Krzyk ciszy”. Okazuje się jednak, że rękopis zaginął. Redaktor Lusia udaje się na poszukiwania, korzystając z usług taxi nr 1313. Kasia, przebrana jak zwykle za Mariana, i Lusia docierają do rodzinnego domu autora. Ale ich perypetie tu się nie kończą.
Zmiennicy nie mogą wyplątać się z kłopotów, jakich przysparzają im uciążliwi pasażerowie. Kłusek i Gonschorek usiłują namówić Jacka do złożenia fałszywych zeznań w sądzie w sprawie o porwanie taxi 1313. Kasia, jako Marian Koniuszko, bierze udział w ryzykownej mistyfikacji, próbując pomóc przyjaciołom Jacka Parzydlaka w rozwiązaniu problemów mieszkaniowych. Tymczasem redaktor Lusia i awangardowy pisarz Oborniak, którzy odtworzyli zaginioną powieść, stają wobec nowych i niespodziewanych okoliczności związanych ze zmartwychwstaniem autora.
Znany reżyser Barewicz otrzymuje wiadomość, że na festiwalu filmowym w Berlinie Zachodnim przyznano mu Grand Prix i nagrodę rzeczową w postaci mercedesa. Natychmiast wyrusza za granicę taksówką 1313. Niepewny swych umiejętności kierowcy, prosi o pomoc w przyprowadzeniu samochodu zawodowców, Kasię i Jacka. W drodze powrotnej okazuje się, że wspomniany wóz jest ruiną. Barewicz przysięga, że odnajdzie sprawcę złośliwego żartu. Tymczasem w Warszawie do pustostanu w wieżowcu włamuje się złodziej o pseudonimie Ksywa. Gdy pochłonięty jest swoją robotą, zjawia się komisja lokalowa. Po spisaniu i wyniesieniu dobytku opieczętowuje lokal i poleca natychmiast zamurować wejście. Ksywa pozostaje w środku.
Przed sądem stają oskarżeni o porwanie taksówki strażak Kuśmider i Krashan. Sprawa narkotyków jest niejasna, oskarżeni łżą jak z nut, a świadkowie plączą się w zeznaniach. W efekcie Kuśmider i Krashan otrzymują wyrok w zawieszeniu. Przed sądem staje także Marian Koniuszko, czyli Kasia, od której prostytutka Mariola domaga się alimentów. Kasia udowadnia, że jest kobietą, i sprawa zostaje zamknięta. Ale opiekun Marioli nie rezygnuje ze znalezienia ojca i w końcu wybiera prezesa Kłuska.
Do taksówki 1313, którą prowadzi Kasia, wsiada Krashan. Chce wydobyć z fotela kierowcy ukryte tam dolary. Dziewczyna podejrzewa go o napad. Wywiązuje się bójka. Jacek od dawna już podejrzewa Mariana K., że ten coś przed nim ukrywa. Po historii z napadem zaczyna śledzić swojego zmiennika i wreszcie poznaje prawdę. Na taxi 1313 poluje też Kuśmider, chcąc dobrać się do pieniędzy, co skutecznie udaremnia Jacek. Kuśmider staje przed sądem. Zakochani Kasia i Jacek, słysząc o pustostanie, w którym straszy, wpadają na pomysł, jak zdobyć mieszkanie.
Jacek i Kasia odnajdują tzw. pustostan. Postanawiają uzyskać przydział na lokal i nawet im się to udaje dzięki znajomościom. Okazuje się jednak, że muszą wnieść do spółdzielni wkład wielokrotnie przekraczający ich możliwości finansowe. Tymczasem w WPT odbywa się licytacja używanych samochodów. Na przetarg wystawiono również taxi 1313.
Więcej informacji

Proszę czekać…