Droga 1973-1973

Serial

Głównym bohaterem tego serialu, ukazującego życie codzienne w latach 70. XX wieku jest Marian Szyguła (Wiesław Gołas) – kierowca w bazie transportowej PKS. Jest to po trosze naiwny, po trosze niezaradny życiowo facet, który jednak w sytuacji ekstremalnej potrafi zachować „zimną krew” i całkiem zgrabnie, a przede… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Sezony
Lata
Wiesław Gołas
jako Marianek Szyguła, kierowca
Edward Linde-Lubaszenko
jako Grembecki, dyspozytor
Maciej Damięcki
jako Boguś Dondziłło, kierowca
Andrzej Gazdeczka
jako Kierowca
Zygmunt Malanowicz
jako Zbyszek Gerlicz, kierowca
Zygmunt Zintel
jako Olchowiak, strażnik w bazie
Wirgiliusz Gryń
jako Kierowca
Józef Nalberczak
jako Kierowca-podrywacz
Jadwiga Kuryluk
jako Aniela Szygułowa, matka Marianka
Zdzisław Kuźniar
jako Dyspozytor
Marta Ławińska
jako Ewa Wąsowska, była partnerka Marianka
Andrzej Wojaczek
jako Kazik Chliwa, kierowca

Głównym bohaterem tego serialu, ukazującego życie codzienne w latach 70. XX wieku jest Marian Szyguła (Wiesław Gołas) – kierowca w bazie transportowej PKS. Jest to po trosze naiwny, po trosze niezaradny życiowo facet, który jednak w sytuacji ekstremalnej potrafi zachować „zimną krew” i całkiem zgrabnie, a przede wszystkim uczciwie, wybrnąć z trudnego położenia. Głęboko wierzy, że mimo pomyłek życiowych wyjdzie w końcu na prostą (porzucił kiedyś syna i jego matkę), i tym chętniej gotów jest pomóc każdemu, kogo spotyka na swej drodze, mimo że sam na owej pomocy nie zawsze wychodzi dobrze. Każdy z odcinków opowiada o innych sprawach i jest okazją do poznania nowych bohaterów. miodzik

Gatunek
Obyczajowy
Słowa kluczowe
zdrada, miłość, kłamstwo, relacja ojciec-syn zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1975-01-03 (świat)
Wytwórnia
Zespół Filmowy Iluzjon
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
odc.: 55 minut
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Wiesław Gołas wyznał, że scena zmieniania koła trwała półtorej minuty, ale kręcono ją cały dzień, przez co miał okropne zakwasy. Od tamtej pory szczególnie doceniał pracę zawodowych kierowców. zobacz więcej

Ścieżka dźwiękowa zobacz więcej
Absolutnie
Wykonana przez Wojciech Młynarski
Tekst piosenki Wojciech Młynarski
Kompozytor Jerzy Derfel
Komentarze do filmu 14
dawidek98 10

Absolutnie mogę stwierdzić, że to jest prawdziwa perełka wśród polskich seriali. Kocham produkcje z okresu PRL-u, bo są dużo ciekawsze, aktorzy lepiej grają, mają fenomenalną wręcz muzykę, człowieka głowa nie boli i ogląda następny odcinek po poprzednim. Wiesław Gołas odegrał swoją rolę życia, uwalniając się od łatki Tomka Czereśniaka z "Czterech pancernych i psa". Podobała mi się fabuła każdego odcinka, która opisywała gotowość i chęć niesienia pomocy biednym i potrzebującym ludziom przez głównego bohatera. Ta produkcja wcale nie zasługuje na zapomnienie. Maciej Damięcki, Wirgiliusz Gryń czy Józef Nalberczak też zagrali wyśmienicie. Idealne połączenie w odcinku 5 skrzyżowania losów Mariana Szyguły z Kargulem i Pawlakiem. Dla fanów tej dwójki sąsiadów ten odcinek to prawdziwa gratka! Podobał mi się też odcinek ze śpiewaczką, która ma naiwne wyobrażenia co do kariery estradowej i jakie koszta oraz presja się z tym wiążą. Wystarczy podejść do tego rekreacyjnie, lub poczekać na swój odpowiedni moment, kiedy jesteś gotowy. Bo ostatnich gryzą psy, jak to śpiewała Maryla Rodowicz. Wątek synusia głównego bohatera, notabene kierowcy ciężarówki w ostatnim odcinku to wprost wymarzone zakończenie serialu. W końcu ma swojego członka rodziny, dzięki któremu może wracać do domu, nie żyjąc tylko i wyłącznie pracą. Wojciech Młynarski zauroczył mnie piosenką o tytule "Absolutnie" przygrywaną w czołówce każdego odcinka, czy jego wersją instrumentalną w tle. Każdy z nas żyje w pędzie i biegu, o tym mówi ta piosenka. Natomiast przesłanie piosenki, jak i samego serialu jest takie, żeby umieć słuchać potrzeb drugiego człowieka i to, co on do Ciebie mówi, bo dzięki radom udzielanym przez pracowników i najbliższych możesz stać się jeszcze lepszym człowiekiem niż jesteś. Arcydzieło polskiego serialu! 10/10 – chapeau bas, śp. Wiesławie Gołasie.

Chemas dawidek98 9

@dawidek98 Absolutnie :)
Tak coś czuję, że jak sobie odświeżę, a chodzi to za mną, to będzie dycha ode mnie. Ocenę dawałem dwa lata temu i trochę z pamięci. Jednakże ten serial, oglądany przeze mnie jeszcze w młodości, zapadł mi w pamięć. Odcinek z Kargulem i Pawlakiem jak najbardziej pamiętam. Rewelacja!

Chemas dawidek98 9

@dawidek98
Dodam jeszcze jedno, bo mam natchnienie :)
Oczywiste jest, że nie tęsknię za PRL-em jako okresem gospodarczym, ale tęsknie za jako okresem twórczym i okresem ludzkiej życzliwości (wiadomo, że czarne owce zawsze się znajdą, ale cosik ich ostatnio coraz więcej, oczywiście mówię o zwykłych ludziach, a nie elementach systemu). A jeśli chodzi o twórczość, to a PRL-u powstały największe dzieła polskiej kinematografii )jak ktoś chce to sobie może pisać, że to komuchy były i temu podobne dyrdymał), rozwinęły się najlepsze i kultowe polskie zespoły muzyczne i wokaliści o niewyobrażalnej dzisiaj charyzmie. I Wreszcie powstała najlepsza jak do tej pory literatura młodzieżowo-dziecięca, Nienacki, Niziurski, Ożogowska, Bahdaj, Minkowski, których jak na razie nikt nie jest w stanie zastąpić. Na nich wychowały się całe pokolenia ludzi inteligentnych i kulturalnych, nie wiem na czym obecne pokolenie ma się wychować.

dawidek98 Chemas 10

@Chemas Z seriali PRL-owskich uwielbiam też epicki i fenomenalny serial "Noce i dnie", lub chociażby z tych młodzieżowych "Stawiam na Tolka Banana". Kocham seriale z tego okresu i nie zanosi się wcale, żeby to się miało zmienić.

Chemas dawidek98 9

@dawidek98 Tak trzymać. Polecam jeszcze obejrzeć ekranizację Chłopów Reymonta

dawidek98 Chemas 10

@Chemas Oglądałem serial i film. Zresztą, co roku w sierpniu oglądam to serialowe, monumentalne widowisko. Serial to kompletne arcydzieło, a film jest jedynie dobry. Tak dobrze odwzorowanej i wiernie nakręconej powieści próżno szukać raczej będzie w ekranizacji z przyszłego roku. Władysław Hańcza, Ignacy Gogolewski czy Magdalena Wołłejko zostali stworzeni do ról Macieja i Antka Boryny czy Józki. Dodatkowo przepiękna muzyka skomponowana przez Adama Sławińskiego, której mógłbym słuchać w nieskończoność. Fenomenalna robota!!! Ta sama rzecz dotyczy moich ukochanych "Nocy i dni". Ja nie rozumiem – dlaczego panuje moda na skracanie (twórcy nazywają to rekonstrukcją) filmów, takich jak "Faraon", "Potop" czy "Noce i dnie"? Mogliby zostawić długość taką, jaka była pierwotnie stworzona i wypuszczona do kin w tamtym czasie.

Chemas dawidek98 9

@dawidek98 Film jest słabszy, bo podejrzewam, że to skrót serialu, podobnie jak większość takich sytuacji, za PRL-u było to częste zjawisko. Patrz na przykład Janosik jako film, chociaż akurat w tym przypadku źle nie wyszło.

dawidek98 Chemas 10

@Chemas Ponownie – Janosik jako serial to arcydzieło, a film jedynie dobry. O "Panu Wołodyjowskim" sądzę dokładnie tak samo.

Chemas 9

Niesamowity serial z niesamowitą rolą Wiesława Gołasa

Sweet_Foxy 8

Dość dawno oglądałam ten serial, ale pamiętam, że mi się podobał i chętnie go sobie obejrzę znowu. Najbardziej w pamięci utkwił mi odcinek z dziewczyną, która chciała zrobić karierę.

dawidek98 Sweet_Foxy 10

@Sweet_Foxy "Bo ostatnich gryzą psy…"

Sweet_Foxy dawidek98 8

@dawidek98 Tak, pamiętam tę piosenkę. :-)

pablo75 6

6/10 – Serial poruszający różne aspekty życia codziennego,ale także ludzkich tragedii. Niespotykane połączenie jednego z odcinków z filmem "Nie ma mocnych".

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

2
miodzik
52 pkt.
3
fredaser
39 pkt.
4
Sweet_Foxy
20 pkt.
5
pablo75
10 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…