Mama 2015

Ma ma

Magda (Cruz), nauczycielka i matka 10-letniego chłopca, musi stawić czoło dramatycznej diagnozie. Wykryto u niej raka piersi. Jednak kobieta nie zamierza się poddawać, a choroba paradoksalnie wyzwala w niej zupełnie nowe pokłady energii, humoru i odwagi, które gruntownie zmieniają życie jej samej i jej najbliższych.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 28 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Penélope Cruz
jako Magda
Luis Tosar
jako Arturo
Asier Etxeandia
jako Julián
Àlex Brendemühl
jako Raúl
Mónica Sagrera
jako Ciotka Sofía
Anna Jiménez
jako Natasha
Teo Planell
jako Dani
Silvia Abascal
jako Pielęgniarka
Elena Carranza
jako Reporterka TV
Nicolás De Vicente
jako Reporter TV
Javier Martos
jako Szef pielęgniarek
Anabel Maurín
jako Radiolog

Fabuła

Magda (Cruz), nauczycielka i matka 10-letniego chłopca, musi stawić czoło dramatycznej diagnozie. Wykryto u niej raka piersi. Jednak kobieta nie zamierza się poddawać, a choroba paradoksalnie wyzwala w niej zupełnie nowe pokłady energii, humoru i odwagi, które gruntownie zmieniają życie jej samej i jej najbliższych. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Obyczajowy

Szczegóły

Premiera
2015-12-04 (kino), 2015-09-11 (świat), 2016-04-21 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Mare Nostrum Productions (koprodukcja)
Morena Films
Ma Ma Películas AIE zobacz więcej
Kraj produkcji
Hiszpania, Francja
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
111 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

"Ma ma" ofiaruje nam piękną Penélope Cruz, przytulny szpital z anielską pielęgniarką i oddanym ponad miarę lekarzem, który w najważniejszych momentach śpiewa Magdzie piosenki. 4
  • 2015-12-03
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Piękna bajka o chorowaniu i umieraniu pozbawiona brzydoty, bólu i dojmującego smutku to ostatnio modny temat na film. Choć nie można odmówić tym opowieściom edukacyjnej roli, ostrzegawczego tonu i grzmienia na alarm w sprawie profilaktyki, to fabularne rozwiązania pozostawiają wiele do życzenia. Podobnie jest z Ma mą Julio Medema, która tonie w absurdalnych rozwiązania i irracjonalnym komizmie zaprzepaszczonych szans.

Opowieść o Magdzie (Penelope Cruz), która staje u progu kryzysu rodzinnego i finansowego, rozpoczyna się w momencie, kiedy dowiaduje się o tym, że jest chora na raka. Trzecie stadium, uleczalne z 70% szans pozwala jej stanąć do walki. Wysyła 10 – letniego syna Daniego na wakacje, sama stawia się na chemioterapię, a potem na mastektomię. Opuszczona przez męża nie załamuje się, ale z pogodą ducha prze do przodu. Traf chce, że poznaje Arturo (Luis Tosar), a jej lekarz prowadzący jest empatycznym i ciepłym mężczyzną oferującym wsparcie i uwagę.

Magda i Arturo to dwoje ludzi poranionych i doświadczonych przez los. Stają się nośnikiem różnych postaw: religijności czy twardego racjonalizmu, ale odnajdują wspólny mianownik w energetycznym czerpaniu z życia. Ma ma pomimo trudnego tematu emanuje optymizmem i nadzieją, przez co dominująca naiwność zamienia fabułę w operę mydlaną. Humor i brak dosłowności przywodzi na myśl rodzimą Chemię Bartosza Prokopowicza, gdzie oprawa wizualna pozwalała nabrać dystansu i spojrzeć na bohaterów z nieco innej perspektywy. Za to u Medema pojawiają się metaforyczne wtrącenia (wędrujące po plaży kraby), wydumane konstrukcje, ale przede wszystkim absurdalne wątki.

Ginekolog Magdy chciał wraz z żoną adoptować dziewczynkę z Syberii. Jednak kryzys w małżeństwie prowadzi do zaniechania planów sprowadzenia Nataszy, która w wyobraźni zaczyna towarzyszyć głównej bohaterce. Dziecko napędza jej działanie i choć jest już terminalnie chora, zachodzi w ciążę, aby ofiarować nieograniczoną miłość swoim mężczyznom. Właśnie w tym momencie fabuła zaczyna się zawalać niczym domek z kart. Załamany lekarz coraz bardziej angażuje się w życie swojej pacjentki. Magda przeżywa wspaniałe dziewięć miesięcy bez jakichkolwiek oznak choroby. A syn przez większość czasu nie zauważa, że jego mama jest w ciąży. Penelope Cruz robi, co może, aby emocjonalnie uratować nieudany scenariusz, ale oderwanie od rzeczywistości nie ułatwia jej zadania. Szczególnie, że zamysł reżysera nie jest spójny, a niektóre dialogi rażą papierowym brzmieniem.

Ma ma ofiaruje nam piękną Cruz, przytulny szpital z anielską pielęgniarką i oddanym ponad miarę lekarzem, który w najważniejszych momentach śpiewa Magdzie piosenki. Dodatkowo przedstawia piękną miłosną relację, siłę macierzyńskich uczuć i niegasnący optymizm, ale niestety bawi wydumaną wizją reżysera. To, co powinno wzruszać, śmieszy. Szczególnie wtedy, kiedy trzech facetów w czułym uścisku śpiewa piosenkę małemu dziecku. U Medema rak nie jest taki straszny, ciąża przedłuża życie, a uśmiech jest lekarstwem na wszystko.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 19 maja do 16 lipca 2014 roku. zobacz więcej

Komentarze 1

Khaosth 7

Świetna Penelope Cruz, tematyka pod rozwagę, ale fabuła nieco przesłodzona i ckliwa.

Współtworzą