Obsada
Lou de Laâge (Mathilda)
Francuska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Urodzona 27 kwietnia 1990 roku w Bordeaux we Francji. Zagrała m.in. w filmach Respire, „Anna Karenina”, Zdarzyło się w Saint-Tropez, Jappeloup, Lubię patrzeć na dziewczyny, „Nino”. Za rolę Raphaëlle Dalio w filmie Jappeloup w reżyserii Christiana Duguay otrzymała w 2014 roku nominację do francuskiej nagrody Cezara dla najbardziej obiecującej aktorki. Podczas MFF Berlinale 2016 wyróżniona nagrodą Shooting Stars, przyznawaną 10 najzdolniejszym europejskim aktorom młodego pokolenia (w poprzednich latach otrzymały ją takie sławy jak Daniel Craig, Carey Mulligan, Moritz Bleibtreu czy laureatka Oscara Rachel Weisz).
Agata Buzek (Maria)
Ma największy dorobek międzynarodowy spośród polskich aktorek. Pracowała ze znakomitymi twórcami: Peterem Greenawayem, Martinem Freemanem, Marleen Goris, Emily Watson, Andrzejem Wajdą. Dwukrotnie była nominowana do Orła – Nagrody Polskiej Akademii Filmowej. To wyróżnienie, jak i wiele innych, w tym Nagrodę Publiczności im. Zbyszka Cybulskiego, otrzymała za rolę Sabiny w filmie Rewers Borysa Lankosza. Podczas Berlinale 2010 znalazła się wśród dziesięciorga najbardziej utalentowanych europejskich aktorów młodego pokolenia i uhonorowana nagrodą Shooting Stars. W 2013 roku wystąpiła w amerykańsko-brytyjskim filmie Koliber w reżyserii Stevena Knighta, w którym zagrała główną kobiecą rolę u boku Jasona Stathama. Ostatnio wystąpiła w filmach Lena Christophe’a van Rompaey’ego, 11 minut Jerzego Skolimowskiego, Performer Macieja Sobieszczańskiego. Aktualnie pracuje w Paryżu nad rolą u boku Isabelle Huppert w spektaklu pt. „Phedre(s)” w L’Odeon Theatre de l’Europe.
Agata Kulesza (Matka Przełożona)
Jest jedną z najwybitniejszych polskich aktorek. Pochodzi ze Szczecina. Ukończyła z wyróżnieniem PWST w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna im. Zelwerowicza) w 1994 r. Przez wiele lat była aktorką Teatru Dramatycznego, w 2011 r. związała się z Teatrem Ateneum w Warszawie, gdzie obecnie gra w spektaklach „Mary Stuart” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz oraz „Merylin Mongoł” w reżyserii Bogusława Lindy. Jest laureatką około stu polskich i zagranicznych nagród aktorskich, zarówno za role teatralne jak i filmowe, w tym m.in.: nagrody teatralnej Feliks Warszawski, dwukrotnie nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orzeł, nagrody za główną rolę żeńską na Gdyńskim Festiwalu Filmowym, licznych nagród za role filmowe na polskich festiwalach filmowych (m.in. Złota Kaczka, Offskar, wyróżnienie na Sopot Film Festival, nagroda na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") oraz zagranicznych (m.in. Les Arcs European Film Festival we Francji, a także Hiszpanii, USA, Albanii czy Chorwacji). Jest laureatką Los Angeles Film Critics Association, otrzymała wyróżnienia kół krytyków filmowych w Nowym Jorku i Chicago, a także nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Została uhonorowana srebrnym medalem Gloria Artis i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Film Ida z Agatą Kuleszą w roli głównej otrzymał pierwszego w historii polskiej kinematografii Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Ponadto jej filmografia obejmuje wiele wybitnych ról, w cieszących się powodzeniem zarówno wśród widzów jak i krytyków tytułach, w tym m.in. Kilka prostych słów Anny Kazejak, Moje pieczone kurczaki Iwony Siekierzyńskiej, Skrzydlate świnie Anny Kazejak, Ki Leszka Dawida, Sala samobójców Jana Komasy, Róża Wojciecha Smarzowskiego, Pani z Przedszkola Marcina Krzyształowicza, Moje córki krowy Kingi Dębskiej. Aktorka nie unika udziału w spektaklach teatru telewizji (ostatnio „Rewizor” w reżyserii Jerzego Stuhra i „Komety” Leszka Dawida), serialach telewizyjnych, m.in. główna rola w jednej z najlepszych produkcji serialowych ostatnich lat Krew z krwi w reżyserii Xawerego Żuławskiego (sezon 1) i Jana Komasy oraz Kasi Adamik (sezon 2) czy Terapia w sieci zrealizowana dla player.pl. Na premierę czekają najnowsze filmy z jej udziałem - „Szczęście świata” w reżyserii Michała Rosy oraz True Crimes w reżyserii Alexandrosa Avranasa.
Vincent Macaigne (Samuel)
Aktor, reżyser, scenarzysta urodzony 19 października 1978 roku we Francji. Wystąpił w blisko dwudziestu filmach, w tym: Tristesse Club, Kingston Avenue, Spotkałem ją 14 lipca, Jaszczurki, Gorące lato, „Świat bez kobiet”. Otrzymał dwie nominacje do nagrody Cezara. Jedną, w 2014 roku, dla najbardziej obiecującego aktora za rolę Patora w filmie Spotkałem ją 14 lipca Antonina Peretjatko. Drugą, rok wcześniej, dla najlepszego filmu krótkometrażowego za reżyserię obrazu „Ce qu’il restera de nous”. W tym samym roku był nominowany do nagrody Grand OFF w kategorii najlepszy aktor za główną rolę w filmie Kingston Avenue Armela Hostiou.
Joanna Kulig (Irena)
Urodzona 24 czerwca 1982 roku w Krynicy-Zdrój. Absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, którą ukończyła w 2007 roku jako aktorka dramatyczna ze specjalizacją wokalno-estradową. W latach 2007-2008 współpracowała z Teatrem Starym w Krakowie. W 1998 roku wygrała program „Szansa na sukces”, wykonując piosenkę Grzegorza Turnaua „Między ciszą a ciszą”, co zaowocowało współpracą przy kolejnej płycie artysty pt. „Liryka”. Na dużym ekranie pierwszy raz pojawiła się w debiutanckim filmie Grzegorza Packa Środa, czwartek rano. Za tę rolę otrzymała nagrodę Prezydenta Gdyni za debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz nagrodę za debiut aktorski w głównej roli kobiecej na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. W 2009 roku uhonorowano ją nagrodą za najlepszą rolę kobiecą na 9. Festiwalu Teatrów Telewizji „Dwa Teatry” w spektaklu TV „Doktor Halina” w reż. Marcina Wrony. Za rolę w filmie Sponsoring Małgośki Szumowskiej otrzymała nagrodę podczas 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej „Polskie Orły 2013” za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą, a także była nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. W 2013 roku wystąpiła w roli tytułowej w spektaklu muzycznym TVP „Pamiętnik pani Hanki” w reżyserii Borysa Lankosza, który powstał z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Wasowskiego. Ponadto wystąpiła w filmach Pawła Pawlikowskigeo Ida i Kobieta z piątej dzielnicy a także w filmach Disco Polo (w reżyserii jej męża Macieja Bochniaka), Facet (nie Weroniki Migoń, Nieulotne Jacka Borcucha, Milion dolarów Janusza Kondratiuka, Maraton tańca Magdaleny Łazarkiewicz, Janosik. Prawdziwa historia czy Hansel i Gretel: łowcy czarownic Tommy’ego Wirkoli i wielu innych. Aktualnie gra w warszawskim Teatrze Ateneum w musicalu "Niech no tylko zakwitną jabłonie" Osieckiej w reż. Wojciecha Kościelniaka. Ostatnio zagrała w spektaklu TVP "Dom kobiet" Nałkowskiej w reż. Wiesława Saniewskiego. Gra główną rolę w serialu komediowym TVP2 O mnie się nie martw.
Eliza Rycembel (Teresa)
Studentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Urodziła się w 1992 roku w Warszawie. Przez 11 lat tańczyła w Studio taneczno-aktorskim Hanny Kamińskiej przy Ogólnokształcącej Szkole Baletowej. Uczęszczała do Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego, z którą występowała w spektaklach muzycznych „Taniec Wampirów”, „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, ,,Wicked” oraz „Grease”. Aktorstwa uczyła się również w studium Romy Gąsiorowskiej aktoRstudium. W Teatrze Muzycznym Roma grała w spektaklu „Aladyn Jr” w zespole wokalnym. Zagrała Hesię w spektaklu „Moralność Pani Dulskiej“ (reż. P. Furman) oraz Anię w spektaklu „Ania z Zielonego Wzgórza“ (reż. P. Furman). Skończyła Lart – Policealne Studium Aktorskie. Zrobiło się o niej głośno w 2014 roku za sprawą występu w Obietnicy Anny Kazejak, który był jej debiutem filmowym. Za tę rolę została uhonorowana nagrodą dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmów „Gaffa Film Festival” w Wiedniu oraz dostała wyróżnienie na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. W 2015 roku pojawiła się – ponownie – u boku Andrzeja Chyry w inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami filmie Carte Blanche w reż. Jacka Lusińskiego.
Anna Próchniak (Zofia)
Urodziła się w 1988 roku. W 2013 roku ukończyła PWSFTviT w Łodzi. Jeszcze w trakcie studiów zadebiutowała w filmie Bez wstydu Filipa Marczewskiego, który pojawił się na ekranach kin w 2012 roku. W teatrze zadebiutowała rolą Nataszy Wiernikowej w spektaklu „Marzenie Nataszy” w reżyserii Wojciecha Urbańskiego w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Została za nią nominowana do Feliksów Warszawskich oraz nagrodzona za najlepszy debiut w roli kobiecej na festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu. Wspólnie z Joanną Osydą otrzymała nagrodę za najlepszy Duet Aktorski na VI Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Kolada Plays w Jekaterynburgu w Rosji. Popularność przyniósł jej film Miasto 44 Jana Komasy, w którym wcieliła się w postać Kamy. Za tę rolę otrzymała m. in. Nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla młodych talentów podczas Polish Film Festival w Los Angeles oraz Nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
Katarzyna Dąbrowska (Anna)
Urodziła się w 1984 roku. Dzieciństwo i młodość spędziła w Nidzicy na Mazurach, gdzie uczęszczała do LO im. Stanisława Wyspiańskiego. Jeszcze w liceum, w 2000 roku, zdobyła Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie. W 2006 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Petersburgu (II Nagroda w kategorii Piosenka Aktorska) i konkursie Pamiętajmy o Osieckiej, w którym zajęła pierwsze miejsce. Rok później wygrała Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, a także III Nagrodę oraz Nagrodę publiczności Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W 2007 roku ukończyła studia na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, grając w spektaklach dyplomowych „Usta pełne ptaków” (rola Leny - Matki), „Tańce w Ballybeg” (rola Kate, za którą otrzymała nagrodę na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi) oraz spektaklu muzycznym w reżyserii Mariusza Benoit „MP3”. Od sezonu 2007/2008 jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie debiutowała rolą Leni w „Procesie” Franza Kafki w reż. Macieja Englerta. W 2008 roku dołączyła do stałej obsady serialu Na dobre i na złe, w którym do tej pory gra chirurga Wiktorię Consalidę. Razem z Moniką Węgiel i Agnieszką Judycką tworzy trio wokalne Amok. W grudniu 2011 roku zespół wydał swój debiutancki album utrzymany w klimacie jazzu i bluesa. Na swoim koncie ma także kilka solowych projektów muzycznych m.in. „Matuszkiewicz” z kwartetem smyczkowym Apertus Quartet oraz „Stan podgorączkowy” z Janem Smoczyńskim, z którymi koncertuje. Współpracuje również z Teatrem Polskiego Radia, w 2015 roku otrzymała Nagrodę Aktorską za główną rolę kobiecą w słuchowisku „Pożegnalna podróż" na XV Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry" w Sopocie. W 2015 roku nagrodzona Jantarem na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie za rolę Dziuni w filmie Sprawiedliwy. Na emisję jesienią zaplanowany jest serial telewizyjny Belfer w reż. Łukasza Palkowskiego, zrealizowany dla Canal +, z dużą rolą aktorki.
Helena Sujecka (Ludwika)
Absolwentka wrocławskiej PWST z 2009 roku. Młoda aktorka zadebiutowała rolą aktorki Julii w spektaklu „Zaśnij teraz w ogniu” Przemysława Wojcieszka we wrocławskim Teatrze Polskim w 2007 roku. Wcześniej zagrała niewielkie role w filmach: Ryś Stanisława Tyma, Pitbull Patryka Vegi, Afonia i pszczoły Jana Jakuba Kolskiego. W 2007 roku brała udział w międzynarodowym projekcie teatralnym „Sen Noci Svatojanskiej” w reżyserii R. Csontosa. Zagrała brawurowo Nastazję w „Idiocie” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka w teatrze muzycznym Kapitol. Od 2007 roku na stałe związana z Teatrem Ad Spectatores. Ze Spectatorsami grała w spektaklu „Wrzesień 27 42 08”, w którym wystąpiła w dwóch rolach: dozorczyni pani Baum i Sary, żony bogatego wrocławskiego przemysłowca. W 2008 roku otrzymała stypendium artystyczne Wydziału Kultury Miasta Wrocławia. Na 30. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej znalazła się w finale, śpiewając piosenki „Co ona ma” Urszuli Dudziak i „Mam chłopczyka na Kopernika” ze słowami wiersza Juliana Tuwima. Laureatka nagrody „Jańcio Wodnik” za największe odkrycie festiwalu Prowincjonalia we Wrześni za rolę w filmie Cudowne lato w 2011 roku. Inne filmy z jej udziałem: Yuma, Chce się żyć, Być jak Kazimierz Deyna, Małe stłuczki.