Niezależna i pełna temperamentu Donna (Meryl Streep) prowadzi mały hotel na idyllicznej greckiej wyspie. Kobieta samotnie wychowuje córkę Sophie (Amanda Seyfried). Dziewczyna jest szczęśliwie zakochana i zamierza wziąć ślub. Donna postanawia zorganizować tę ważną uroczystość wraz ze swymi dwiema wiernymi przyjaciółkami, z którymi tworzyła kiedyś zespół Donna i Dynamitki: praktyczną i ułożoną Rosie (Julie Walters) oraz wielokrotną rozwódką Tanyą (Christine Baranski). Kobieta nie wie, że Sophie potajemnie zaprosiła na ślub trzech gości. Sophie, chcąc się dowiedzieć, kto jest jej ojcem, sprowadziła do Grecji mężczyzn, z którymi Donna miała romans 20 lat wcześniej. W trakcie jednej magicznej doby zakwitnie nowe uczucie, a ponadto potwierdzi się mądre przesłowie, że stara miłość nie rdzewieje.

Kompletowanie obsady filmu

Do roli Donny, matki panny młodej została zaangażowana nagrodzona Oskarem i uważana za jedną z największych żyjących amerykańskich aktorek Meryl Streep. "Mamma Mia!" to pierwszy musical aktorki, chociaż śpiewała już trochę w filmach "Pocztówki znad krawędzi" ("Postcards From the Edg") i "A Prairie Home Kompanion".

- Marzyliśmy o tym, aby poprosić Meryl, żeby zagrała Donnę - mówi reżyserka Lloyd. - Wiedzieliśmy, że umie śpiewać, wiedzieliśmy też, że chce zagrać w musicalu. Meryl łączy w sobie wszystko to, czego potrzebowaliśmy my i nasz musical - dodaje.

Streep widziała spektakl w Nowym Jorku i tak go wspomina, "To była czysta radość." Zaangażowała się w tę rolę z powodu jej nieprzemijającego ducha i oczywiście muzyki. - Te piosenki są ponadczasowe - mówi Streep. - Po prostu przepełniają całe ciało. Kiedy miałam się ich nauczyć, okazało się, że znam każdą z nich. Mają świetne słowa i wspaniałe melodie - dodaje.

W role (nie)pożądanych ojców wcielili się Pierce Brosnan, Colin Firth i Stellan Skarsgard. "To trzej mężczyźni – bardzo ciepli, z dużym poczuciem humoru i istotnym zrozumieniem dla tego, czym jest »Mamma Mia!«".

Pierce Brosnan przyznaje, że początkowo był przerażony na samą myśl, że będzie musiał śpiewać i tańczyć. - Trochę mnie to przerażało. Chyba nigdy tak bardzo nie denerwowałem się rolą. Ostatecznie poddałem się temu doświadczeniu i wspaniale się bawiłem - mówi.

- "Mamma Mia!" ma w sobie niezwykłą magię - mówi aktor obsadzony jako Harry Bright, Colin Firth. - Dociera do każdego. Jest w nim delikatność w stosunku do tych trzech mężczyzn w średnim wieku, którzy dowiadują się, o swoim życiu czegoś więcej niż mogli oczekiwać - dodaje.

Ostatnim elementem tego męskiego trio jest Stellan Skarsgard, dla którego, jak mówi sporym wyzwaniem okazał się być taniec. Pomimo tego, że podchodzi do tańca dosyć nieufnie, "nie robiłem tego na trzeźwo od 30 lat," przyznaje Skarsgard, całe to doświadczenie, jak mówi, okazało się być bardzo wyzwalające.

Dla aktora dosyć humorystyczna była koncepcja grania przez mężczyzn ról drugoplanowych. Śmieje się, - Nikt się tutaj nie interesuje naszą psychiką. Jesteśmy w tym filmie towarami! - mówi.

Jako panie z rodziny Dynamos zostały obsadzone – gwiazda brytyjskiego kina i sceny Julie Walters – pragmatyczna Rosie i jedna z uznanych aktorek teatralnych Christine Baranski – wielokrotna rozwódka Tanya.

Filmowcy mieli szczególne wymagania, jeżeli chodzi i Sophie i Dominica, a w aktorach – Amandzie Seyfried i Dominiku Cooper znaleźli wcielenia młodych kochanków. - Znalezienie odpowiedniej Sophie było poważnym zadaniem. Musiała być zarówno psotna jak i niewinna. Musiała być także zabawna, a przede wszystkim musiała dobrze śpiewać. Amanda spełniła każde z tych wymagań. Jest naszą idealną Sophie - wyjaśnia Craymer.

U boku Seyfried zagrał młody brytyjski aktor Dominic Cooper. Już w testach ekranowych widać było chemię między nim, a jego filmową narzeczoną. - Dominic jest czarujący. Potrafi śpiewać, a dziewczęta go uwielbiają. Jest idealny do roli Sky - mówi Craymer.

Nasze ostatnie lato: zdjęcia do filmu "Mamma Mia!"

Po kilku tygodniach nagrań muzycznych, sześciu tygodniach przymiarek kostiumów i prób tanecznych, zdjęcia do filmu "Mamma Mia!" rozpoczęły się w hali zdjęciowej 007 w Pinewood Studios w czerwcu 2007 roku. Ogromna scenografia zaprojektowana przez Marię Djurkovic dała filmowcom możliwość poszerzenia horyzontów, jakie Craymer, Lloyd i Johnson były w stanie osiągnąć na scenie.

Sporym wyzwaniem było zbudowanie maleńkiej wioski, pamiętając o tym, że plan zdjęciowy musiał idealnie współgrać z każdym aspektem miejsc na greckiej wyspie, gdzie realizowano część zdjęć. Tak mówi o tym Djurkovic: "Film powinien być wizualnie radosny, nawet lekko frywolny… to przecież musical. Ale w tym samym czasie widzowie muszą uwierzyć w to, co się rozgrywa na ekranie."

Po dziewięciu tygodniach zdjęć w halach Pinewood, ekipa przeniosła się do Grecji, gdzie pierwsze sceny realizowano na wyspie Skiathos przez pięć dni. Kolejnym etapem była Skopelos – dwa tygodnie, a następnie Damouhari – pięć dni.

Reżyserka, która dobrze znała plenery Grecji, ponieważ w wieku 17 lat wędrowała tam z plecakiem, wyjaśnia wyzwania, którym trzeba stawić czoła kręcąc poza studiem. Chociaż postrzega wyspy jako raj na ziemi, mówi, "Trzeba być przygotowanym na zaniechanie wszystkich precyzyjnych planów. Zakochaliśmy się w kilku z tych lokalizacji już jakiś czas temu. I nagle okazało się, że mała plaża została zalana przez falę i musisz się zbierać i szukać czegoś innego. Trzeba być przygotowanym dosłownie na wszystko."

Kilka wyjątkowo pięknych plenerów stanowi tło dla akcji "Mamma Mia!" Stary port na wyspie Skiathos to miejsce, gdzie Sam, Bill i Harry spotykają się po raz pierwszy w drodze na fikcyjna wyspę Kalokairi, i gdzie Rosie i Tanya wchodzą na prom. Skiathos, to najmniejsza z grupy wysp Sporades, które znajdują się w północno-zachodniej części Morza Egejskiego. Ze wzgórza na wschodzie wyspy rozciąga się niezwykły widok na kościół św. Nikolaosa, gdzie Sophie wysyła trzy zaproszenie na ślub do Sama, Billa i Harry’ego.

Na plaży Kastani na wyspie Skopelos, Tanya wykonuje piosenką "Does Your Mother Know", Sophie i Sky słuchają uczestników wieczoru kawalerskiego śpiewających "Lay All Your Love on Me", a Donna i ojcowie żegnają Sophie i Skya piosenką "I Have a Dream."

Dzięki magii filmowej, Pinewood i Grecja zostały idealnie połączone niewidocznym szwem. Na przykład utwór "Dancing Queen" rozpoczyna się w sypialni Donny, rozbrzmiewa w podwórzu (oba te miejsca zbudowano w Pinewood), a potem wydostaje się "na zewnątrz" willi Donny (dom przy plaży Glysteri).

Po 14 tygodniach ekipa wróciła do Pinewood, aby nakręcić sekwencję końcową: wykonanie przez głównych członków obsady aktorskiej utworów "Waterloo" i "Dancing Queen."

Streep dzieli się refleksją na temat tego, dlaczego opowiedziana na ekranie historia wywarła tak wielki wpływ na tak wielu: "Film opowiada o błędach z przeszłości – naszych żalach, marzeniach, nadziejach, szczęściu – o tym, czym wszyscy żyjemy."

Brosnan komentuje popularność piosenek i ich ponadczasowych tekstów, które dawały radość całemu pokoleniu: "Każdy ma swoją ulubioną piosenkę. Każdy słuchał ABBY, tańczył do ich piosenek i je śpiewał. Ludzie uwielbiają te piosenki i mają dla nich miejsce w swoich sercach."

Ostatnie słowa należą się kobietom, które zobaczyły spełnienie swoich marzeń we wszystkich mediach i kontynentach. Tak mówią o swoim projekcie - producentka Craymer, scenarzystka Johnson i reżyserka Lloyd.

Craymer: "Piosenki ABBY są niesamowicie dostępne i uniwersalne. Każdy może się do nich odnieść."

Scenarzystka Johnson twierdzi: "Chociaż bohaterowie nie zmienili się, lepiej ich poznajemy. Piosenki i cały spektakl "Mamma Mia!" mają teraz dużo szerszy wymiar. Naprawdę znajdujemy się w tych miejscach; jesteśmy na greckiej wyspie i żyjemy życiem tych ludzi."

Reżyserka podsumowuje: "Ta opowieść to baśń. Dotyka w widzach czegoś fundamentalnego – ich tożsamości, straconych rodziców, utraconych dzieci. To bardzo epicka historia. Teraz wiem. Nigdy nie powinniśmy byli się rozstawać."

Niech spłynie na was radość

Wstęp Judy Craymer

"Oglądałam ostatnio wspaniałą broadwayowską produkcję »Mamma Mia!« i po raz kolejny na zakończenie przedstawienia aktorzy otrzymali owacje na stojąco. Przypomniał mi się wtedy komentarz w "New York Post" dotyczący premiery nowojorskiej musicalu w 2001 roku, mówiący o tym, że każdy związany z »Mamma Mia!« powtarza swoją komiczną mantrę: »Niech spłynie na was radość.« Dziesięć lat temu, kiedy pracowałam z autorką Catherine Johnson i reżyserką Phyllida Lloyd nad stworzeniem musicalu opartego na piosenkach zespołu ABBA, nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że »Mamma Mia!« stanie się dużym filmem z obsadą złożoną m.in. z Meryl Streep i Pierce Brosnana.

W »Mamma Mia!« Sophie pragnie w dniu swojego ślubu odnaleźć ojca. Jej życie i rodzina zmieni się w ciągu 24 godzin w sposób, jakiego nigdy nie oczekiwała. To często utarty slogan, kiedy mówimy, że coś bardzo nas porusza, ale w przypadku »Mamma Mia!« to prawda.

Film jest celebracją każdego, kto pracował przy jego scenicznym oryginale przez ostatnich 10 lat: od Benny’ego Anderssona i Björna Ulvaeusa, którzy uwierzyli, że potrafię zrobić nie tylko musical, ale i film, po twórczą ekipę i setki aktorów, jacy pojawili się w spektaklu w teatrach na całym świecie.

Oglądając film »Mamma Mia!» staniecie się częścią tej rodziny. Mam nadzieję, że spędzicie z tym filmem wspaniałe chwile. »Niech spłynie na was radość ….«"

Obsada

Meryl Streep (Donna) – Ukryta strategia (Lions for Lambs), Rendition, Julia, Łowca jeleni (The Deer Hunter) – nominacja do Oskara, Sprawa Kramerów (Kramer vs. Kramer) - Oskar, Kochanica Francuza (The French Lieutenant’s Woman) – kolejna nominacja do nagrody Akademii®, Wybór Zofii (Sophie’s Choice) - Oskar, Silkwood, Pożegnanie z Afryką (Out of Africa) – nominacja do Oskara, Ironweed, A Cry in the Dark, Falling in Love, Zgaga (Heartburn), Manhattan, She-Devil, Pocztówki znad krawędzi (Postcards from the Edge) – nominacja do nagrody Akademii, Ze śmiercią jej do twarzy (Death Becomes Her), Dom dusz (The House of the Spirits), Dzika rzeka (The River Wild), Co się wydarzyło w Madison County? (The Bridges of Madison County) – nominacja do Złotego Globu, Marvin’s Room – nominacja do Złotego Globu, Before and After, One True Thing – nominacje do Oskara i Złotego Globu, Music of the Heart – 12-ta nominacja aktorki do Oskara, Godziny (The Hours), Adaptacja (Adaptation) – Złoty Glob i kolejna nominacja do nagrody Akademii®, Kandydat (The Manchurian Candidate), Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń (Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events), Prime, A Prairie Home Companion, Evening, Diabeł ubiera się u Prady (The Devil Wears Prada) – Złoty Glob oraz nominacje do Oskara i BAFTA, telewizja - Holocaust – nagroda Emmy, Anioły w Ameryce (Angels in America) – Złoty Glob.

Pierce Brosnan (Sam) - The Matador – nominacja do Złotego Globu, Married Life, Afera Thomasa Crowna (The Thomas Crown Affair), Pozew o miłość (Laws of Attraction), Shattered, GoldenEye, Jutro nie umiera nigdy (Tomorrow Never Dies), Świat to za mało (The World Is Not Enough), Śmierć nadejdzie jutro (Die Another Day), Góra Dantego (Dante’s Peak), Kosiarz umysłów (The Lawnmower Man), Seraphim Falls, Krawiec z Panamy (The Tailor of Panama), Szara sowa (Grey Owl), Mrs. Doubtfire, Mars atakuje (Mars Attacks!), Miłość ma dwie twarze (The Mirror Has Two Faces).

Colin Firth (Harry) - Then She Found Me, When Did You Last See Your Father?, Genova, The Accidental Husband, Nanny McPhee, Where the Truth Lies, Dziennik Bridget Jones (Bridget Jones’ Diary), W pogoni za rozumem (Bridget Jones: The Edge of Reason), Dziewczyna z perłą (Girl With a Pearl Earring), To właśnie miłość (Love Actually), Bądźmy poważni na serio (The Importance of Being Earnest), Zakochany Szekspir (Shakespeare in Love), Angielski pacjent (The English Patient), What a Girl Wants, Hope Springs, Relative Values, A Thousand Acres, My Life So Far, The Secret Laughter of Women, Fever Pitch, W kręgu przyjaciół (Circle of Friends), Valmont, telewizja – Duma i uprzedzenie (Pride and Prejudice; BBC) – nominacja do BAFTA, Born Equal, Conspiracy, Windmills on the Clyde: Making ‘Donovan Quick, Donovan Quick, Performance: The Widowing of Mrs. Holroyd, Performance: The Deep Blue Sea, Hostages, Nostromo.

Stellan Skarsgård (Bill) - The Simple-Minded Murder, Oxen, Nieznośna lekkość bytu (The Unbearable Lightness of Being), Polowanie na Czerwony Październik (The Hunt for Red October), Przełamując fale (Breaking the Waves), Tańcząc w ciemnościach (Dancer in the Dark), Dogville, Buntownik z wyboru (Good Will Hunting), Amistad, Ronin, Insomnia, Deep Blue Sea, Aberdeen, Timecode, Kiss Kiss (Bang Bang), Exorcist: The Beginning, Król Artur (King Arthur), Beowulf & Grendel, Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest), Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (Pirates of the Caribbean: At World’s End), Goya’s Ghosts.

Julie Walters (Rosie) – Harry Potter i Zakon Feniksa (Harry Potter and the Order of the Phoenix), Harry Potter i Kamień Filozoficzny (Harry Potter and the Sorcerer’s Stone), Harry Potter i komnata tajemnic (Harry Potter and the Chamber of Secrets), Harry Potter i więzień Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban), Zakochana Jane (Becoming Jane), Edukacja Rity (Educating Rita) – nominacja do Oskara oraz BAFTA i Złoty Glob, Billy Elliot – nominacja do Oskara® i BAFTA, Personal Services, Stepping Out, Driving Lessons, Wah-Wah, Dziewczyny z kalendarza (Calendar Girls), Before You Go, Girls’ Night, Intimate Relations, Sister My Sister, Just Like a Woman, Buster, Prick Up Your Ears, telewizja - Strange Relations, The Canterbury Tales, Boys From the Blackstuff, Victoria Wood: As Seen on TV, The Wedding Gift, The Ruby in the Smoke, Ahead of the Class, The Return, Oliver Twist, Jake’s Progress, Pat and Margaret, The Summer House, Julie Walters and Friends, Talking Heads i The Birthday Party między innymi.

Realizatorzy

To właśnie Phyllida Lloyd (reżyseria) wystawiła na scenach Broadwayu i West Endu przebojowy musical Mamma Mia!. Inne zrealizowane przez nią produkcje teatralne i operowe to The Duchess of Malfi, The Prime of Miss Jean Brodie, Pericles, The Way of the World, What the Butler Saw, The Virtuoso, Artists and Admirers, Six Degrees of Separation, Hysteria, Wild East, The Threepenny Opera, Boston Marriage, Mary Stuart, The Winter’s Tale, Death and the King’s Horseman, Medea, The School for Scandal, Poskromienie złośnicy (The Taming of the Shrew), Komedia omyłek (The Comedy of Errors), Tramwaj zwany pożądaniem (A Streetcar Named Desire), La Boheme, Medea, Carmen, Albert Herring, Peter Grimes, Macbeth, Requiem Verdiego czy Ring Cycle Wagnera.

Tom Hanks (producent wykonawczy) – także nagrodzony Oskarami aktor – Philadelphia i Forrest Gump. Inne filmy w jego dorobku to Big, Cast Away, Splash, Bachelor Party, Volunteers, The Money Pit, Nothing in Common, Ich własna liga (A League of Their Own), Bezsenność w Seattle (Sleepless in Seattle), Apollo 13, Szeregowiec Ryan (Saving Private Ryan) – nominacja do Oskara®, Zielona mila (The Green Mile), Droga do zatracenia (Road to Perdition), Złap mnie, jeśli potrafisz (Catch Me If You Can), The Terminal, The Ladykillers, Kod Da Vinci (The Da Vinci Code), Wojna Charliego Wilsona (Charlie Wilson’s War). Funkcję producenta wykonawczego Hanks pełnił podczas realizacji 12-godzinnej antologii filmowej dla HBO From the Earth to the Moon, a także nagrodzonej Emmy i Złotym Globem serii Kompania braci (Band of Brothers).

Haris Zambarloukos, Bsc (zdjęcia) - Sleuth, The Other Man, Death Defying Acts, Venus, Enduring Love, Opa!, The Best Man, Spivs, Oh Marbella!, Mr In-Between, Camera Obscura i Batman – początek (Batman Begins) – zdjęcia II unitu.

Ann Roth (kostiumy) – Angielski pacjent (The English Patient) - Oskar, Godziny (The Hours), Utalentowany pan Ripley (The Talented Mr. Ripley), Margot at the Wedding, The Good Shepherd, Freedomland, Bliżej (Closer), Wzgórze nadziei (Cold Mountain), Barwy kampanii (Primary Colours), Klatka dla ptaków (The Birdcage), Wilk (Wolf), Pocztówki znad krawędzi (Postcards From the Edge), Nieznośna lekkość bytu (The Unbearable Lightness of Being), Pracująca dziewczyna (Working Girl) i wiele innych.

Martin Lowe (I) (dyrektor muzyczny) – produkcje teatralne - Caroline, or Change, The Wolves in the Walls, Once in a Lifetime, Jerry Springer: The Opera, Mamma Mia!, The Full Monty, Is There Life After High School?, Once on This Island, Cats, Pal Joey, Maddie, Les Misérables, Moby Dick, Which Witch, Nine, We Will Rock You.

Więcej informacji

Proszę czekać…