Jak wyglądały zmagania polskiej policji z mafią? Przedstawiamy nieznane wydarzenia z historii polskiej przestępczości zorganizowanej, jej najważniejsze postaci, ale przede wszystkim działania stróżów prawa w walce z różnymi organizacjami przestępczymi na przestrzeni ostatnich 20 lat.
Odcinki 26 dodaj odcinek
Sezony
Lata
Kiedy w Polsce nastąpiła przemiana ustrojowa, wtedy tak naprawdę zrodziła się przestępczość zorganizowana – mówi Andrzej „Kawior” Kawczyńki, b. naczelnik wydziału terroru kryminalnego. Wtedy też zaczęła tworzyć się mafia. 29 maja 1990 r. to dzień pierwszej mafijnej egzekucji w Polsce…
Czy istniała jakakolwiek lojalność wśród przestępców? Jaka kara spotykała tych, którzy zachowywali się nielojalnie? Opowiadamy o instytucji świadka incognito, którą wprowadzono ustawą z 1995 roku. Co organom ścigania dał świadek incognito, w jaki sposób ułatwiło to walkę ze zorganizowaną przestępczością? Cezary Dresz miał zeznawać w procesie Andrzeja Kolikowskiego ps. Pershing. Zginał przez złożenie zeznań. Opowiadamy również o zasadach jakie panują w wiezieniu i o tym jak traktuje się więźniów, którzy donosili. Zabójstwo: 30 października 1995 roku zastrzelony zostaje Cezary Dresz. Ul. Szekspira 2.
Jak cienka jest granica pomiędzy gangsterską przyjaźnią a nienawiścią? Poznamy trzy główne cechy charakterystyczne dla gangsterów: brutalność, bezwzględność i pewność siebie. 19 lutego 1996 roku Wojciech Kiełbiński ps. Kiełbacha ginie od kilkudziesięciu kul wystrzelonych w centrum Pruszkowa. Egzekucja odbyła się na oczach ludzi idących do pracy, robiących zakupy, rodziców odprowadzających dzieci do szkoły. Bandyci byli wyjątkowo brutalni i bezwzględni.
1995 r. był pod znakiem bomb. W Markach w wyniku eksplozji pod jednym z domów giną Cerber, kasjer Wołomina i Kaskader, z zarządu tego gangu. Zamach był konsekwencją rywalizacji, która rozgrywała się od kilku miesięcy w prawobrzeżnej Warszawie. Zaczęło się od uprowadzenia dla okupu syna Cerbera. Takie porwania stały się kolejnym źródłem dochodów mafii. Porachunki przy pomocy ładunków wybuchowych doprowadziły do śmierci jednego z funkcjonariuszy, który próbował rozbroić ładunek na jednej z warszawskich stacji benzynowych.
Trwa gangsterska wojna w mieście. Walczy ze soba skłócony od lat Pruszków i grupą braci N. Dziada i Wariata. Dodatkowo na przestępczej mapie uaktywnia się ten właściwy gang z Wołomina rządzony przez Mariana K. ps. Maniek vel Klepak i Ludwika A. ps. Lutek. Gangsterzy zabijając 3 osoby w gołębniku, dali w ten sposób znać, ze Dziad jest następny na liście.
Wojciech B., ps. Brzóza, 22 października 1997 na ul. Braci Załuskich 3a w Warszawie został rozstrzelany pod swoim domem przez Czachę i Komandosa. Koledzy wspominają, że „był świetnym złodziejem samochodów”, ale byli zdziwieni, że zginął, bo „nie był decyzyjny”. 1997 r. to kluczowa data w walce z przestępczością zorganizowaną. Wprowadzono wtedy nowelizację ustawy, która dała policji nowe narzędzia do walki z przestępcami.
Największa próba przemytu kokainy na statku Jurata miała miejsce w 1993 roku. Jest to co prawda sprawa pruszkowska, ale mieści się w historii dotyczącej rynku narkotyków w całej Polsce. 1190 kg kokainy na statku Jurata, płynęło z Wenezueli do Gdyni. Narkotyki odkryto w porcie pod Liverpoolem. Podejrzenia Brytyjczyków wywołał fakt, że koszty transportu lepiku są wyższe niż wartość towaru. Statek popłynął dalej bez narkotyków, tak by można było ustalić odbiorcę towaru w Polsce. Po ładunek zgłosił się Krzysztof O., pełnomocnik firmy „Med-Glob” ze wsi Majdan koło Wiązowny. Wówczas gang zorientował się, że narkotyków nie ma. Oznaczało to stratę ok. miliona dolarów. Polskie śledztwo w całej sprawie zostało zawieszone na kilka lat, m.in. dlatego, że z Wenezueli nie nadeszły potrzebne stronie polskiej dokumenty...
Andrzej Grzymski ps. Junior związany był z Jeremiaszem Barańskim ps. Baranina. To stary przestępca współpracujący ze Służbami Bezpieczeństwa, a później po zmianie ustrojowej z Urzędem Ochrony Państwa. „Junior” zginął, ponieważ przygotowywał listę gangsterów, których zamierzał porwać. O tej liście dowiedział się i Pruszków, i Wołomin. Wspólnie wydali na niego wyrok śmierci. W tym odcinku widzowie dowiedzą się o Jeremiaszu Barańskim ps. Baranina i o jego współpracy z organami państwowymi. Opowiemy o najtrudniejszym dla policji rodzaju przestępstw, jakimi są uprowadzenia.
Po nieudanym przejęciu Wołomina przez „Baraninę” dochodzi do rozłamu w gangu. Z byłymi szefami wojnę rozpoczyna skaptowany przez Jeremiasza B. Karol S., „Karol”. Oczywiście chodzi o pieniądze i wpływy, a wtedy ogromne zyski przynosiła kradzież samochodów, których w Warszawie i okolicach ginęły tysiące miesięcznie. Ludzie „Karola” zaczynają walkę z konkurencją od zastrzelenia „Baniaka" w Aninie i uznawanego za jednego z najlepszych samochodowych złodziei Wołomina i wyrastającego na asystenta „Klepaka” Piotra W., „Kajtka”.
31 marca 1999 roku w restauracji Gama na warszawskiej Woli dokonano zabójstwa 5 gangsterów. Stanowiło to początek końca wielkich gangów. Tak spektakularna egzekucja zmusiła bowiem władze państwowe do podjęcia zdecydowanych i konkretnych kroków zmierzających do likwidacji polskich gangów. W niespełna rok rozpoczęła działalność specjalna jednostka policji Centralne Biuro Śledcze, określana mianem polskiego FBI. Pierwszym poważnym ruchem CBŚ było rozpoczęcie akcji pod kryptonimem Enigma, zmierzającej do zatrzymania wszystkich gangsterów z Grupy Pruszkowskiej i rozbicie gangu.
Jak doszło do zabójstwa byłego ministra sportu Jacka Dębskiego? W tym odcinku opowiemy o współpracy gangsterów z politykami. Jak te układy wpływały na działalność przestępczą? Gangsterzy już w latach 80-tych byli informatorami SB i UB. Poszukamy odpowiedzi po co służby szukały informatorów w takich środowiskach i czy to służby świadomie pozwoliły urosnąć gangom do takich rozmiarów, że utracono nad nimi kontrolę. Wspomnimy o przekręcie z jednorękimi bandytami. Widzowie dowiedzą się też jakie legalne interesy zakładali gangsterzy. Jak w tych interesach pomagali im politycy i co w zamian otrzymywali od gangsterów.
Podsumowujemy dokonania gangsterów z Pruszkowa i Wołomina. Pokazujemy również, jak polska policja w końcu poradziła sobie z przestępczością zorganizowaną. Opowiadamy o operacji Enigma, którą prowadzili policjanci z Centralnego Biura Śledczego i której celem było zatrzymanie i postawienie przed sądem gangsterów pruszkowskich i wołomińskich.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

  • Plakaty
  • Zwiastuny
  • Zdjęcia

Pozostałe

Proszę czekać…