Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje komunizm, totalitaryzm.
Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali
w tych filmach.
Ponad 200 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci jest dziś zamkniętych w północno-koreańskich obozach koncentracyjnych. Ich udziałem są tortury, głód, zabójstwa. Niewielu jest w stanie przetrwać w obozach dłużej, ale populacja utrzymuje się na stałym poziomie: ciągle napływają kolejne osoby uznane za „wrogów klasowych”. Nielicznym udało się uciec z obozu do nowego życia w świetnie prosperującej Korei Południowej. Kilkoro z nich postanawia stworzyć musical o swoich doświadczeniach z obozu Yodok. Praca nad kontrowersyjnym widowiskiem i jego wystawienie staje się nie tylko doświadczeniem terapeutycznym dla uczestników eksperymentu, ale i wezwaniem do protestu przeciwko istnieniu obozów śmierci we współczesnym świecie.
Ujgurzy – mieszkańcy Sinciangu (Tukiestanu Wschodniego) – mieli nadzieję na niepodległość spod chińskiej dominacji po rozpadzie ZSRR. Jednakże ich pragnienia były bezwzględnie tłumione przez Komunistyczną Partię Chin, która za wszelką cenę pragnęła utrzymać integralność terytorialną swego imperium. Kiedy zdesperowani Ujgurzy (wyznania islamskiego) zaczęli przeprowadzać krwawe zamachy terrorystyczne, Pekin wypowiedział im wojnę totalną. Bezwzględne środki – takie jak inwigilacja, masowe aresztowania i umieszczenie w obozach „reedukacyjnych”, tortury, sterylizacje, niszczenie dziedzictwa narodowego i wynarodowienie młodego pokolenia – miały całkowicie zatrzeć ich pierwotną tożsamość religijną i etniczną i stworzyć jedynie słusznego chińskiego człowieka na miarę potrzeb partii komunistycznej. A wszystko to dzieje się przy pełnej akceptacji zachodnich firm robiących w Chinach „dobre” interesy, jak i krajów islamskich będących w „dobrych” stosunkach z reżymem chińskim.
ZSRR, miasto Nowoczerkask na południu kraju, rok 1962. Ludmiła jest idealistyczną weteranką II wojny światowej i oddaną członkinią partii komunistycznej. Gardzi wszystkim, co postrzega jako antyradzieckie. Wraz z innymi miejscowymi działaczami partii zostaje zaskoczona strajkiem w miejscowej fabryce, w którym bierze udział jej córka. Gdy sytuacja wymyka się spod kontroli, Ludmiła rozpoczyna desperackie poszukiwania córki. Wprowadzona zostaje godzina policyjna, zaczynają się masowe aresztowania i próby ukrycia przez władze faktu strzelania do protestujących. Niekwestionowana wiara Ludmiły w linię partii drży w posadach.
Historia powstania monumentalnej książki Aleksandra Sołżenicyna "Archipelag GUŁag" i opowieść o ogromnym wpływie jaki to dzieło wywarło na społeczeństwo po obu stronach Żelaznej Kurtyny. Intelektualiści Wchodu i Zachodu opowiadają o impakcie jaki wywarła ksiązka na ich światopogląd oraz do jakiego stopnia mogła się przyczynić do upadku Związku Radzieckiego.