Etiuda

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Etiuda. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Gra

Eksperymentalny zapis krótkiego schodzenia ze schodów, które zostało przemontowane w dwuminutową etiudę.

Dom

Etiuda ta składa się z trzech szczerych wywiadów, mających charakter spowiedzi. Monologi te mają opisać uczucia bohaterów, którzy przebywają, odpowiednio w domu, w szkole i w biurze. Mówią o wpływie miejsca na samopoczucie oraz o potrzebie spokoju i harmonii.


3 Love 6.6

To miała być fascynująca przygoda. Nie, nie było niepokoju. Co najwyżej adrenalina, jaka towarzyszy bliżej nieokreślonemu spotkaniu. Magda wysiadła z pociągu i bez wahania podeszła do mężczyzny siedzącego na peronie. Przecież się znali... Co z tego, że "wirtualnie". Czym okaże się wędrówka z nieznajomym? I jaką cenę przyjdzie zapłacić bohaterce filmu za naiwność? Czy historia Magdy okaże się przestrogą dla jej rówieśniczek? Film 3 love stanowi szokującą odpowiedź na wszystkie te pytania.

Przedział na sto i więcej osób 7.2

W jednym z przedziałów w pociągu, siedzi dziwnie wyglądający mężczyzna w czarnych, skórzanych rękawiczkach i okularach przeciwsłonecznych. Po chwili, wyrzuca za okno kapelusz, który leżał koło niego na siedzeniu. Następnie do przedziału wchodzi drugi mężczyzna, który rozsiada się i zaczyna czytać gazetę. Dostrzega, że jego towarzysz podróży to poszukiwany złodziej i morderca.

Gdy spadają anioły 7.4

"Klozet Babcia" to orginalny tytuł opowiadania Leszka Szymańskiego, na podstawie którego powstał ten film. Przedstawia starą kobietę, tytułową babcię klozetową, która ze swojego miejsca pracy, miejskiego przybytku, wspomina własną młodość, piękno życia i tzw. lepsze czasy. Ostre zderzenie realnej teraźniejszości z romantyczną przeszłością pełną radości, barw żywcem wziętych z Kossaka lub Malczewskiego ale także dramatem ludzkim, pełnym bólu i rozpaczy ale za to jak innym od obecnej sytuacji zapomnienia i pogardy. Film jest kolejną etiudą Polańskiego, stworzoną jako praca dyplomowa w Łódzkiej Szkole Filmowej. Jest w pewnym sensie groteską, filmem drwiącym z tzw. "polskiej szkoły" i z jej podniosłego tonu.

Dwaj ludzie z szafą 7.2

Dwaj ludzie z szafą to jedna z pierwszych etiud Romana Polańskiego. Przedstawia tytułowych dwóch mężczyzn niosących przez centrum miasta brzemię codzienności reprezentowane tu przez szafę, niewygodny i całkowicie abstrakcyjny przedmiot na ulicach miasta. Staje się owa szafa powodem wielu kłopotów, niby przyziemnych ale jakże naturalnych. Polański w tejże groteskowej opowieści stara się przekonać widza, że każda odmienność, inność mogą być powodem do nietolerancyjnego zachowania się tak społeczeństwa jak i pojedyńczych osób.

Ssaki 7.0

Tytułowe ssaki są rodzaju ludzkiego, to dwóch mężczyzn, którzy podróżują przez zaśnieżoną pustynię. Jeden ciągnie drugiego na sankach, drugi w tym czasie je kurczaka. Początkowa harmonia szybko znika i przestają uczciwie dzielić się obowiązkami. Mężczyźni zaczynają stosować różne sztuczki, np. udają chorobę, bo każdy z nich lubi wygodę i zamiast ciągnąć kolegę, woli sam być ciągnięty. Godzą się, kiedy handlarz kiełbaskami kradnie ich sanki. Od tej pory niosą się na plecach, ale każdy z nich chce, aby drugi go niósł...

Uśmiech zębiczny 5.7

Bardzo krótka etiuda filmowa. Kamienica, przystojny mężczyzna schodzi po schodach. Przechodzi koło małego okienka, zaciekawiony zagląda. Jest to okno od łazienki, a tam piękna kobieta w negliżu z ręcznikiem...

Lampa 6.3

Historia rzemieślnika, który reperuje lalki i kukiełki w świetle lampy naftowej. Pewnego dnia w jego zakładzie zakładana jest elektryczność. Wysłużoną lampę naftową zastępuje żarówka. Wkrótce następuje zwarcie i wybucha pożar, obracając w popiół cały warsztat.

Słowa kluczowe