Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje miłość, czechosłowacja.
Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali
w tych filmach.
Bohaterami filmu są młody czeski chirurg, jego kochanka i żona, a wszystko to na tle rozruchów politycznych 1968 roku. Ale najważniejsze jest to, jak cała trójka podchodzi do życia. Tomasz i Sabina są wolnymi ptakami żyjącymi chwilą i lekko traktującymi życie. Teresa jest prostą kobietą chcącą tego, aby mąż ją kochał i był jej wierny - nie potrafi znieść jego "lekkości bytu". Co wyniknie z zestawienia tak różnych charakterów?
Czeskie Brno, jest rok 1943, trwa okupacja niemiecka. W miejskim szpitalu pracuje młoda pielęgniarka Eliska. Pewnej nocy przywieziono do szpitala poważnie rannego chłopa Joza, z odległej, przygranicznej wsi Żelary. Pacjent musi mieć koniecznie przeprowadzoną transfuzję krwi, tej samej grupy co Eliska. Dziewczyna bez wahania ratuje mu życie, tworząc swoistą więź krwi. W szpitalu zawiązany jest ruch oporu, do którego należy także Eliska. Gestapowcy wpadają na ich trop, więc dziewczyna musi szukać bezpiecznego schronienia. Pomoc oferuje jej Joza zabierając ją do swojego drewnianego domku w górach. Mając fałszywe dokumenty tożsamości, Eliska nazywa się teraz Hana, z dnia na dzień staje się góralką...
Czechosłowacja, rok 1938. Kraj zostaje włączony do III Rzeszy. Kontrolę nad armią przejmują Niemcy. Część nie pogodzonych z losem czeskich żołnierzy ucieka do Anglii, by dalej prowadzić walkę z okupantem. Wśród nich są dwaj przyjaciele, znakomici piloci Franta i Karel. W Anglii siadają za sterami słynnych myśliwców Spitfire i już wkrótce mają okazję wsławić się w powietrznej walce. W międzyczasie Karel zakochuje się w pięknej Angielce. Niestety dziewczyna wybiera starszego Frantę. Między przyjaciółmi dochodzi do konfliktu. Tymczasem zbliża się decydująca bitwa, w której pilot bez wsparcia lojalnego przyjaciela, nie ma szans.
"Tysiącletnia pszczoła" to piękna, magiczno-realistyczna opowieść o trzech pokoleniach wiejskiej rodziny Pichandów, których losy wplecione są w historię kraju od ostatnich lat XIX wieku po I wojnę światową. W losach rodziny odbijają się przemiany narodu i czasów, coraz brutalniejszych i coraz dalszych od dawnej tradycji i zwyczajów. Poetycka wizja narodu obdarzonego temperamentem, uczuciowością, humorem i mądrością, odniesiona została do sposobu życia pszczelego ula – z jego wieczną krzątaniną wokół budowania, płodzenia, gromadzenia dóbr, z jego solidarnością i wzajemną pomocą, uporem i witalnością.
Film, poza urzekającym sposobem opowiadania, charakteryzuje niezwykłe piękno wizualne, współtworzące niepowtarzalną atmosferę dzieła. Film otrzymał nagrodę La Fenice del Cinema za zdjęcia na festiwalu w Wenecji w 1983 r.