Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje czechosłowacja, lata 60..
Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali
w tych filmach.
W sierpniu 1968 roku, podczas inwazji (zdaniem niektórych “przyjacielskiej” interwencji) wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację zaginęła “Biedroneczka” – wysłużony polski czołg. To wydarzyło się naprawdę. Dalsze zabawne losy bohaterów filmu nie mają już żadnego przełożenia w faktach. Załoga gubi drogę, a jakby tego było mało – "parkuje" w niespodziewanym miejscu…Czy czterej pancerni wykonają zadanie? Czy polegną w starciu z niechęcią czeskich „przyjaciół” i urodą czeskich dziewcząt?
Bohaterami filmu są młody czeski chirurg, jego kochanka i żona, a wszystko to na tle rozruchów politycznych 1968 roku. Ale najważniejsze jest to, jak cała trójka podchodzi do życia. Tomasz i Sabina są wolnymi ptakami żyjącymi chwilą i lekko traktującymi życie. Teresa jest prostą kobietą chcącą tego, aby mąż ją kochał i był jej wierny - nie potrafi znieść jego "lekkości bytu". Co wyniknie z zestawienia tak różnych charakterów?
Była czeska gwiazda poszukuje szczęścia i pracy w Nowym Jorku. Lecz z gwiazdy stała się żebraczką. Los odmienia się po spotkaniu z młodą Krystyną, również Czeszką i aktorką.
Françoise (Thalie Frugès), francuska studentka socjologii, przenosi się do Czechosłowacji, aby przygotować swoją pracę dyplomową. Zakochuje się tam w Pavlu (Vít Olmer), nauczycielu. Niestety wybucha "Praska Wiosna". Françoise wraca do Francji.
Anton Ludvik (Yves Montand) jest wiceministrem spraw zagranicznych Czechosłowacji. Uświadamia sobie, że jest obserwowany i śledzony. Pewnego dnia zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu, w izolatce. Podczas dochodzenia pokazano mu psychiczne tortury. Wierny urzędnik wysokiego szczebla jest zmuszany do przyznania się do zdrady. Na podstawie prawdziwej historii czechosłowackiego komunisty.
Pierwotnie wyświetlana w kinach przed seansami, później także w telewizji jako cykl dokumentalny, była narzędziem peerelowskiej propagandy. Prezentowano w niej wydarzenia ze świata polityki, kultury, nauki, sportu oraz dokumentowano życie codzienne zwykłych ludzi.