Filmy prymas

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje prymas. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Naukowcy prowadzą testy genetyczne na młodym szympansie o imieniu Caesar i są o krok od przełomu w medycynie. Tymczasem największe odkrycie w dziejach ludzkości staje się jednocześnie największym dla niej zagrożeniem. Szympans rozwija inteligencję równą ludzkiej i odczuwa podobne do naszych emocje. Gdy Caesar zdaje sobie sprawę jak źle traktowani są jego pobratymcy, staje na czele rebelii. Dopiero walka zdecyduje, jaki gatunek będzie dominował na całej planecie.
Film opowiada o relacjach jakie łączyły Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego z biskupem, arcybiskupem, kardynałem Karolem Wojtyłą, a ostatecznie Papieżem Janem Pawłem II od momentu ich poznania, aż do ostatnich dni życia Prymasa. Dwie wybitne osobowości powszechnego i polskiego Kościoła, dwaj wybitni Polacy i wielcy patrioci od początku swej znajomości darzyli się ogromnym szacunkiem i zaufaniem, a także ludzką przyjaźnią. Pomimo różnicy pokoleniowej i formacyjnej, którą często podkreślano aby przeciwstawić i skonfliktować obu dostojników, potrafili znaleźć wspólny język i płaszczyznę, które pomagały im przeprowadzić polski Kościół przez ciężkie lata komunizmu. W filmie świadkowie, ludzie znający osobiście obu hierarchów podkreślają niezwykłą więź i lojalność jaka ich łączyła. Opowiadają o spotkaniach zarówno tych bardziej, jak i mniej oficjalnych (np. w czasie wakacji gdy kardynał Wojtyła przyjeżdżał na Bachledówkę by pierwszy złożyć życzenia imieninowe i urodzinowe Prymasowi), ich stosunku do władz oraz władz do nich, zajmowaniu stanowiska wobec różnych wydarzeń. Film jest zilustrowany bogatymi archiwaliami filmowymi jak i fotograficznymi oraz fragmentami zapisków Prymasa Wyszyńskiego czytanymi przez Olgierda Łukaszewicza.
Dokument zawierający relacje osób duchownych i świeckich, które miały okazję znać, współpracować i towarzyszyć prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu w jego duszpasterskiej posłudze. Znaleźli się wśród nich m.in. prymas Józef Glemp, który pracował w Sekretariacie Prymasa Polski; ks. Zdzisław Peszkowski - kapelan Rodzin Katyńskich; siostrzenica prymasa - Danuta Sułek oraz panie ze świeckiego Instytutu Pomocnic Maryi Jasnogórskiej - ściśle współpracujące z prymasem. Relacje świadków ilustrowane są licznymi zdjęciami z prywatnych zbiorów Instytutu Prymasowskiego. Autor starał się ukazać Stefana Wyszyńskiego nie tylko jako wielką postać historyczną, ale jako zwykłego człowieka, który potrafił się śmiać, cieszyć i martwić, który miał swoje pasje i zainteresowania, a także drobne słabostki.


Filmowy portret prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda (1881-1941), który kierował Kościołem w szczególnie trudnym okresie. Jego obecność w dziejach Polski przypada na czas odradzania się państwa polskiego. August Hlond jawi się jako prymas odzyskiwanej niepodległości. W 1992 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny kardynała.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…