Filmy polityka, niepodległość

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje polityka, niepodległość. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Kameralny dramat przedstawia sylwetki dwóch najważniejszych ojców polskiej niepodległości – Romana Dmowskiego (Dariusz Kowalski) i Józefa Piłsudskiego (Mariusz Ostrowski) poprzez pryzmat trudnych relacji męsko-damskich, ale i konfliktów światopoglądowych. Akcja autorskiego spektaklu Macieja Wojtyszki rozgrywa się w latach 1892 – 1920. Sztuka rozpisana jest na dwanaście scen, prezentuje dwie różne koncepcje odzyskania Niepodległości, wyrosłe z innych poglądów obu bohaterów, kochających w dodatku tę samą kobietę. Maria wybrała w końcu Józefa i została jego żoną. Maciej Wojtyszko pokazuje jednak, że dla walki o Niepodległość potrafili oni powstrzymać uczucia i pokonać własną dumę, ceniąc w sobie nawzajem determinację w kwestii walki o wolność ojczyzny i absolutne oddanie tej sprawie. Dramat prezentuje też drugą miłość życia Józefa Piłsudskiego – Aleksandrę. Dzięki wpisaniu osobistych wątków z życia obu mężczyzn w bieg wydarzeń politycznych autor opowiada o namiętnościach i źródłach konfliktu pomiędzy dwoma, najważniejszymi graczami przedwojennej sceny politycznej. Utwór nawiązuje do współczesności, pokazując historyczne korzenie dzisiejszych konfliktów i sprawiedliwie prezentując oba nurty myślenia o Polsce.
Akcja obejmuje okres od zimy 1957 do końca 1960, cofając się w retrospekcji do wypadków 1954 roku. Dały one początek narodowowyzwoleńczej walce ludu algierskiego. Opis ogranicza się do miasta Algier, a właściwie do jego arabskiej dzielnicy Kazby.
W Irlandii, gdzie duma narodowa idzie w parze z religią i romantyczną miłością, urodził się człowiek, którego odwaga i całkowite oddanie ziemi irlandzkiej zmieniły bieg historii, a jego samego uczyniły legendą za życia. Neil Jordan stworzył przepiękną balladę osadzoną wśród jednej z najbardziej urokliwych wysp na świecie. Liam Neeson wciela się w postać Michela Colinsa, który stanął na czele narodu umęczonego terrorem. Za gwałt zadawany przez Anglików na niewinnej ziemi i ludność Irlandia odpłaca oprawcom takimi samymi bolesnymi ciosami.


Gandhi

7,7
Niezwykła historia wielkiego człowieka, przywódcy politycznego i duchowego Indii w walce o niepodległość, który poświęcił swe życie w imię wolności swego narodu. Film pokazuje nie tylko działalność Gandhiego, ale także jego filozofię i myśl, które wywarły ogromny wpływ nie tylko na Indie, ale na cały świat. Głównym celem życia Gandhiego było poszukiwanie prawdy. Twierdził, że Prawda jest daleko bardziej potężna niż jakakolwiek broń masowej zagłady. Był też propagatorem biernego oporu, jako sposobu walki politycznej. Głosił zasadę niestosowania przemocy, którą poszerzył o politykę swadeshi czyli bojkotowanie zagranicznych, w szczególności brytyjskich towarów.
Jest to satyra na koncepcję tak zwanego rządów światowych i wszelkiego rodzaju unii międzynarodowych. W 2000 roku poszczególne kraje wybierają własne rządy, jednak muszą one uznawać wyższość Światowej Unii Globalnej. W Austrii zostaje wybrany nowy premier (Josef Meinrad). W swoim rządowym exposé ogłasza niezależność kraju od Unii. Do Austrii przylatują unijne oddziały specjalne, aby skończyć z rebelią.
Dramat o tle politycznym rozgrywający się w Asamie w Indiach tuż po odzyskaniu przez nie niepodległości.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…