Filmy dysydent

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje dysydent. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Znany dramaturg Georg Dreyman wraz ze swoją partnerką - Christą Marią Sieland - popularną aktorką, tworzyli parę intelektualistów – gwiazd w socjalistycznym państwie. Jednak ich poglądy i styl życia nie zawsze zgadzały się z doktryną partii. Christa spodobała się Ministrowi Kultury, który rozkazał agentowi Stasi obserwować i podsłuchiwać parę. Z czasem ich życie zaczęło go coraz bardziej fascynować i wciągać.
Amerykańska kosmetyczka zostaje wzięta przez pomyłkę za pracownika naukowego przez przedstawiciela europejskiego dyktatora. Zostaje zaproszona do kraju, aby uczyć jego dzieci. Na miejscu postanawia ucywilizować w zachodnim stylu swoich gospodarzy.
Zabriskie Point to miejsce w słynnej Dolinie Śmierci w Kalifornii. Na uniwersytecie w Los Angeles dochodzi do rozruchów. Do kolorowych studentów, występujących przeciwko dyskryminacji rasowej, przyłączają się biali. Żądają równych praw, zapewnienia miejsc pracy. Podczas demonstracji ginie policjant. Świadkiem wydarzeń jest Mark, który ucieka z miasta skradzioną awionetką, tym samym rzucając na siebie podejrzenie o udział w strzelaninie, w której zginął policjant. Na pustyni w Arizonie spotyka hipiskę Darię.


Jest rok 1982, mroczny okres komunistycznego reżimu. Tajny agent policji Rusnák i jego kolega dostają rozkaz, aby śledzić dysydenta Sýkorę. Od jego przyjaciela, zakazanego pisarza dowiadują się, że Sýkora ma kochankę. Banalna zdrada małżeńska staje się narzędziem szantażu. Jednak wszystko się komplikuje, kiedy Rusnák zakochuje się w kochance Sýkory.
Październik 1990, reżim komunistyczny w Albanii próbuje utrzymać władzę. Do Tirany przybywa europejska delegacja, która ma monitorować wdrażanie przez rząd reform - warunek wstępny przyjęcia Albanii do OBWE. Potajemnie, z odległego więzienia do stolicy, zostaje przywieziony Leo. Siedzi jako więzień polityczny od 15 lat. Teraz stał się dla władzy niezwykle cenny. Europejskiej delegacji przewodniczy szkolny kolega Leo. Ma sprawdzić postępy w zakresie ochrony praw człowieka w Albanii. Leo mógłby go przekonać, że wszystko jest w porządku. Jednak nic nie idzie zgodnie z planem władz.
22 września 1939 roku – Brześć nad Bugiem. Oto po ulicy Unii Lubelskiej wspólnie paradują pancerne oddziały Wehrmachtu i Armii Czerwonej, a na trybunie honorowej ramię w ramię stoją słynni dowódcy obu wojsk: generał Heinz Guderian i kombrig Siemion Kriwoszein. Jaka droga wiodła do tego spotkania? Jakie były szanse Polski w starciu z dwoma zbrodniczymi reżimami? Kto naprawdę rozpętał drugą wojnę światową?
W roku 1996 grupa uzbrojonych ewolucjonistów zaatakował japońską ambasadę w Limie, w Peru. Napastnicy wzięli do niewoli wszystkich pracowników placówki dyplomatycznej. W zamian za uwolnieni zakładników zażądali zwolnienia peruwiańskiego więźnia 400 więźniów politycznych. Lima to sfabularyzowana historia tych wydarzeń i ciężkich prób odbicia dyplomatów.
Czeska dziennikarka zatrudnia się jako niewykwalifikowana pracownica w kilku krajach Europy Zachodniej. W Niemczech pracuje w prywatnym gospodarstwie rolnym. W Irlandii zatrudnia się jako pokojówka w hotelu. We Francji podejmuje pracę jako opiekunka osób starszych. Ciężkie warunki pracy jak i bezduszny wyzysk ze strony pracodawców dają jej się mocno we znaki i stawiają pytanie: co się dzieje z dzisiejszą Europą Zachodnią bezwstydnie żerującą na niewolniczej pracy zdesperowanych biednych obywatelach ze wschodniej części Unii Europejskiej.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…