Filmy cholera

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje cholera. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Oparty na powieści W. Somerset Maugham film "Malowany welon" jest historią miłosną rozgrywającą się w latach 20-tych ubiegłego wieku i opowiada o młodej angielskiej parze - pochodzącym z klasy średniej lekarzu Walterze i wywodzącej się z wyższych sfer jego żonie Kitty. Małżeństwo przenosi się do Chin, gdzie Katty zakochuje się w innym mężczyźnie. Kiedy Walter dowiaduje się o zdradzie żony, w akcie zemsty postanawia przyjąć pracę w odległej wiosce, gdzie panuje epidemia cholery, i zabrać tam ze sobą Kitty. Ta podróż pozwoli parze ponownie zbliżyć się do siebie.
Jest rok 1794, ekspedycja prowadzona przez kapitana Roberta Waltona, opętanego ideą dotarcia do bieguna północnego, zmuszona jest zaprzestać poszukiwań, gdy arktyczne lody unieruchamiają statek, a nastroje wśród załogi grożą wybuchem zbiorowego buntu. Nieoczekiwanie z burzy śnieżnej wyłania się postać na wpół obłąkanego Victora Frankensteina, którego kapitan Walton ratuje od niechybnej śmierci. Wkrótce Victor dzieli się z nim opowieścią o swych przerażających przeżyciach...
Oparta na dziennikach Anny Leonowens historia opowiada o zderzeniu dwóch kultur i wielkiej niespełnionej miłości. Anna Leonowens (Jodie Foster), owdowiała angielska nauczycielka epoki wiktoriańskiej, przybywa wraz ze swoim synkiem na dwór króla Syjamu - Mongkuta (Chow Yun-Fat), by objąć posadę nauczycielki jego dzieci. Na początku uważa go za tyrana i barbarzyńcę, jednak szybko wyzbywa się uprzedzeń, przekonuje się bowiem, że król Mongkunt jest urodzonym przywódcą i wizjonerem, pragnącym by jego kraj zajął należne mu miejsce na arenie światowej. Król z kolei zdaje sobie sprawę, że nauczycielka, którą do tej pory uważał za bezczelną impertynentkę, może mu pomóc zrealizować jego ambitne zamierzenia. Potężny władca i skromna nauczycielka znajdują więc drogę do porozumienia...


Ruth Wiley (Elizabeth Taylor), żona właściciela plantacji herbaty o nazwie Ścieżka Słoni, zakochuje się w jej zarządcy - Dicku Carverze (Dana Andrews).
Bohater, Gustaw Aschenbach jest kompozytorem (w noweli pisarzem), którego utwory ujawniają wytworne samoopanowanie, znamienne piętno mistrzostwa. Wiedziony tajemniczą siłą porzuca uporządkowany i perfekcyjnie zbudowany świat, by wyruszyć w podróż. Wędrówka Aschenbacha ma znaczenie inicjacyjne, jest metafizyczną wyprawą w głąb sacrum, ku śmierci. Rola inicjacji jest zawsze ta sama - symbole wędrowania, próby inicjacyjne mają zbudować naszą wewnętrzną ontologię, dostarczyć wiedzy o świecie i sobie samym. Kompozytor przybywa do Wenecji, która jest miastem i nie jest jednocześnie, lądem stałym i morzem. To miejsce doskonałe dla rytuałów inicjacyjnych - medialne i niejednoznaczne. Każdy taki rytuał zakłada obecność opiekunów - mediatorów. Tadzio, boski chłopiec będzie towarzyszem ostatniej drogi Aschenbacha. Namiętność do miasta i mitycznego przewodnika, Psychopomposa wyznacza trudy ostatniej wędrówki. Tadzio skupia w sobie apollińską harmonię i dionizyjską zmysłowość. Prowokuje do dyskusji o pięknie. Wiedza, jaką uzyska bohater filmu podczas ostatniej wędrówki mówi, iż piękno nie musi być owocem naszej pracy, piękno może się rodzić spontanicznie, bez naszego udziału. Ma rację Alicja Helman, gdy mówi, że wokół antynomii piękna zorganizowany jest konflikt i noweli i filmu. Wiedza, którą uzyska w drodze inicjacyjnej Aschenbach to tragedia mistrza, który sądził inaczej. Aschenbach z pomocą boskiego dziecka podjął drogę ku pełni, a świat z respektem przyjął wiadomość o jego śmierci.
Conrad jest małodoświadczonym oficerem marynarki handlowej. Dostaje pod swoje "władanie" dowództwo statku handlowego. Jedyną osobą posiadającą doświadczenie jest Burns I oficer. Niestety nie jest on dobrze nastawiony do nowego kapitana. Jednak jeszcze przed wypłynięciem w morze zaczyna chorować na cholerę. Kapitan pomimo tego zabiera go z sobą na statek, co wkrótce skutkuje epidemią całej załogi.
Adaptacja powieści Jeana Giono "Huzar na dachu". Młody pułkownik huzarów ucieka do południowej Francji, która właśnie ogarnięta jest epidemią cholery. Na swojej drodze spotyka piękną kobietę, która poszukuje swojego męża.
Opowieść o tym, jak pijak i rozrabiaka Grigorij Orłow i jego umęczona dotychczasowym życiem żona Matriona, w czasie kiedy wybuchła epidemia cholery, zostają sanitariuszami. To zdarzenie diametralnie zmienia ich życie...
Prostytutka, niedawno przybyła na Południowy Pacyfik, wdaje się w konflikt z surowym misjonarzem, który chce ocalić jej duszę.
Krótko po upadku bloku komunistycznego Stavros (Gerasimos Skiadaressis) i Fotis (Stelios Mainas) zajmują się handlem walutami, co prowadzi ich z Grecji do Bułgarii, a następnie do Szwajcarii, gdzie ich marzenie ulatnia się z dymem.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…