Filmy ronin, jidai-geki

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje ronin, jidai-geki. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Hanshiro, samuraj bez majątku i włości, prosi swego pana o możliwość popełnienia rytualnego samobójstwa w jego domu. Próbując odwieść go od tej decyzji Kageyu, pan domu, opowiada mu tragiczną historię młodego ronina Motome. Hanshiro nie zmienia zdania i wciąż zamierza popełnić hara-kiri. Ma jednak ostanie życzenie, które ujawni jego prawdziwe motywy...


Historia dzieje się w szesnastowiecznej Japonii. Opowieść o okradanej z pożywienia wioski, która jest corocznie gnębiona przez bezwzględnych najeźdźców. Bezradni chłopi postanawiają wynająć kilku samurajów, szlachetnie urodzonych, ale zubożałych, by za kilka misek ryżu stanęli w ich obronie. Udaje im się zwerbować siedmiu roninów - "samurajów bez pana", którzy podejmują się wyzwania mimo znacznej przewagi opryszków.

Harakiri

8,1
Hanshiro Tsugumo, kiedyś znakomity wojownik, po nastaniu pokoju w Japonii, stał się jednym z wielu bezrobotnych samurajów. Teraz, czując że się starzeje i że jego życie nie ma sensu, postanawia popełnić harakiri. Udaje się do siedziby jednego z wielkich klanów, aby tam dokonać ceremoniału, ponieważ chce umrzeć jak wojownik. Zanim jednak dokona dzieła, opowiada zasiadającym wokół niego samurajom pewną historię.
Pod rządami szoguna w Japonii panuje spokój i względny dobrobyt. Niestety okrutne i bezczelne zachowanie jego krewniaka budzi w większości rodów chęć zemsty. By zapobiec wojnie zawiązuje się spisek, mający na celu morderstwo lorda Naritsugu Matsudaira. Do tej samobójczej misji wyznaczony zostaje Shinzaemon Shimada i jedenastu podległych mu samurajów. Zastawiwszy pułapkę w małej wiosce samurajowie liczą, że przyjdzie im zmierzyć się z siedemdziesięcioma żołnierzami, tymczasem w ich stronę zmierza oddział złożony z dwustu wojowników.

Zatoichi

7,3
„Zatoichi” jest kinową wersją popularnego japońskiego serialu telewizyjnego. Jest to opowieść o niewidomym mistrzu miecza, tytułowym Zatôichi, który podróżując po kraju staje w obronie niewinnych ludzi. Realizowany w latach 1962-1989 r. serial bił rekordy popularności w Kraju Kwitnącej Wiśni, jak i poza jego granicami.
Pada deszcz. Grupa podróżnych, nie mogąc przebyć wezbranej rzeki, zbiera się w małej wiejskiej oberży. Jest wśród nich ronin Ihei Misawa, świetnie władający mieczem wojownik. Towarzyszy mu żona. Sensem jej życia jest miłość do męża. On natomiast żyje by nieść pomoc bliźnim. Deszcz wciąż pada. Między podróżnymi stopniowo zaczyna narastać napięcie. W zamian za zapłatę i pożywienie Ihei postanawia stanąć do walki z mistrzami lokalnych szkół. Za zarobione pieniądze zaprasza wszystkich podróżnych z oberży na przyjęcie. W końcu deszcz ustaje. Ihei stara się nie dopuścić do pojedynku między dwoma młodymi samurajami. Świadkiem rozgrywki jest Shigeaki - władca okolicznych ziem. Jest pod wrażeniem wysokich umiejętności Iheja . Zaprasza go do siebie i proponuje posadę mistrza walk na swych ziemiach lennych. Ihei, który dotąd nie miał szczęścia do pracodawców, nie wierzy własnemu szczęściu. Jednak inni mistrzowie w służbie Shigeakiego uważają go za oszusta i twierdzą, że posada należy się któremuś z nich.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…