FDB.PL 1129 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

dlaczego domena nazywa się IMDB? 17
pepe

Czy całe to "przedsięwzięcie" to jest po prostu zagrabienie popularnej nazwy?
imdb.org/imdb.com to chyba najlepszy serwis filmowy, z którym ta strona
nie ma przecież nic wspólnego. Dlaczego ta strona też przypadkiem nazywa się IMDB? Od czego to niby jest skrót?

Tommy

Jak sie domyslam to rzeczywiscie "zeroanie" na popularnosci najwiekszej i najlepszej stronie o filmach. IMDB – znaczy nie mniej nie wiecej International Movie Data Base. Czyli samo uzycietego skrotu odnsnie polskiej domeny wydaje sie byc nie na miejscu. Chyba ze jednak ta strona ma cos wspolnego z www.imdb.com? Moze ktos z lepiej poinformoanych odpowie

Grzegorz_Derebecki

imdb.pl to internetowa baza filmowa, o ile mi wiadomo IMDB.COM nie działa w polsce i nie ma polskiej wersji więc postanowiliśmy coś takiego stworzyć (oczywiście bez jakiegokolwiek kopiowania) na ile nam się uda zobaczymy ;-) Poza tym wydaje mi się, że przyda się jakaś konkuręcja dla filmw*bu

Pozdrawiam!

pepe

"postanowiliśmy coś takiego stworzyć", ale dlaczego pod taką samą nazwą? Co po polsku znaczy "IMDB"? Nie życzę wam źle, ale takie praktyki to chyba nie jest najlepszy sposób na zrobienie biznesu. Konkurencja zawsze się przyda, ale przede wszystkim uczciwa.

Anita_Nowakowska

IMDB… skrót ten został już przedstawiony przez Tommy’ego, w tłumaczeniu oznacza internetową bazę filmów.

Dlaczego zdecydowaliśmy się właśnie na imdb?

Powód jest dość prosty… Chcieliśmy przede wszystkim stworzyć stornie o filmie.
Ustaliliśmy, że nazwa nie może być długa, nie może się składać z dwóch członów.

Strona miała być Polska… Ponieważ od początku nie zależało nam na stworzeniu strony dla jej samej, lecz takiej, która by "zaistniała", to zdecydowaliśmy, że musi być ona w domenie PL

W ten sposób mieliśmy dwa istotne ograniczenia.
Weszliśmy na nazwa.pl i zaczeliśmy sprawdzać wszystko co nam przyszło na myśl. Co spełniało warunki poddawane było opinii znajomych.

Pepe znasz imdb.com? My znamy, często z tej strony korzstaliśmy i nadal korzystamy. Chcąc nie chcąc nazwa ta przyszła do głowy – baza filmowa (filmów) FB – super, ale dwuliterówki zostały już zajęte w pierwszym dniu wprowadzenia .PL ;)
Internetowa Baza Filmowa ibf.pl – jakoś nam się nie podobało.

IMDB i przede wszystkim jej aspekt prawny – popytaliśmy się prawników. Ich odpowiedź zadecydowała, że nazwa pozostaje wśród "finałowców".

Ostatecznie stanęło na 3 wersjach – imdb.pl oraz dwóch, które na razie nie będziemy zdradzać ;)
O tym, która nazwa miała zostać wykorzystana zdecydowali nasi znajomi.

To by było na tyle ;) Miejcie nadzieję, że nie będę musiała się ponownie wypowiadać na forum ;) (aby nie zanudzić)

Pozdrawiam :D

pepe

Skoro strona jest polska, to co po polsku oznacza "imdb"? I dlaczego ta nazwa jest nawet tak samo napisana, jak nazwa prawdziwej, oryginalnej strony IMDb, z małą literką "b" na końcu? Powiedzcie szczerze, chodziło o "porwanie" cudzej nazwy z zamiarem korzystnego odsprzedania jej za jakiś czas, czy o zwabienie do tego ubogiego serwisu nie do końca świadomych internautów, którzy gdzieś usłyszą, że jest taka dobra strona o filmach "imdb", wpiszą przypadkiem imdb.pl i będą myśleli, że oglądają właśnie tę świetną stronę IMDb? Tak czy inaczej – trochę brzydko zaczęliście. Zobaczymy co będzie dalej.

AkUu

jak dla mnie fajnie ze zostala podjeta proba stworzenia polskiej bazy filmowej, konkurencja co do innych stron z baza filmow sie przyda.
osobiscie nie podoba mi sie to ze zostala wykorzystana nazwa IMDb ktora wszystkim kojarzy sie z najlepsza baza imdb.com
rozumiem jeszcze jak by to bylo organizowane pod ich patronatem czy cos… a tak nie pasuje mi to, glownie mam odczucie ze nazwa zostala wykorzystana po to aby przyciagnac ludzi, i w pewnym sensie wyplynac na ich nazwie tylko ze z .pl

ja nie widzie nic zlego w nazwie ktora podala w swoim poscie Anita:

"Internetowa Baza Filmowa ibf.pl – jakoś nam się nie podobało." – dlaczego????

co jest zlego w IBF.pl ??? uwazam ze jest to dobra nazwa, nie wykorzystuje pewnej "marki" jaka wypracowalo sobie prawdziwe imdb a z ktorej przynajmniej ja to tak odbieram wy chcecie skorzystac…

pozatym czy wszystkie nazwy w polsce musza sie opierac na jezyku angielskim??
skrot jest ang "Internet Movie Data Base" ale podpis pod logo juz polski… :/
nie moglo zostac stworzone logo IBF i ladnie podpis Internetowa Baza Filmowa
mi by cos takiego owiele bardziej do gustu przypadlo tym bardziej ze jak na razie z imdb wasza strona ma bardzo nie wiele wspolnego, poza hm "pozyczona" nazwa…
Pozdrawiam
I trzymam kciuki za dalszy rozwoj.

sam001

Ujmę to delikatnie, cieszcie się że powstaje nowy serwis, podniesie poprzeczkę "u konkurencji". Nic nie mam do filmwebu, tam wogole nie wchodze, przewaznie info o filmie szukalem na forum N.o, a teraz zaczne szukac tu.

A co do nazwy, trzeba bylo wczesniej wykupic i oplacac caly czas domene imdb.pl. To jest internet, kto pierwszy ten lepszy, a jak człowiek chce wprowadzić nowy pomysł w życie to od razu staną mu na drodze trolle, bo lubią się doszukiwac Bóg wie czego. Sie nie podoba to nie odwiedzaj imdb.pl. Po co tu przylazicie? Aby jedynie truc d…e adminowi, ktory i tak prowadzi 2 potezne serwisy?

Dopóki pełno będzie takich internautów "trolli" to będziemy mieli jedynie oneta i pare inych fajnych stronek, a nowości będą zrównane z ziemią. Normalnie, 2 sejm, tym razem wirtualny, a (p)osłów mamy więcej… Szanujcie ludzką pracę.

AkUu

> sam001 o 2006-03-02 14:21:53 napisał:
>
> Ujmę to delikatnie, cieszcie się że powstaje nowy serwis, podniesie
> poprzeczkę "u konkurencji". Nic nie mam do filmwebu, tam wogole nie wchodze,
> przewaznie info o filmie szukalem na forum N.o, a teraz zaczne szukac tu.
> A co do nazwy, trzeba bylo wczesniej wykupic i oplacac caly czas domene imdb.pl.
> To jest internet, kto pierwszy ten lepszy, a jak człowiek chce wprowadzić nowy
> pomysł w życie to od razu staną mu na drodze trolle, bo lubią się
> doszukiwac Bóg wie czego. Sie nie podoba to nie odwiedzaj imdb.pl. Po co tu
> przylazicie? Aby jedynie truc d…e adminowi, ktory i tak prowadzi 2 potezne
> serwisy?
> Dopóki pełno będzie takich internautów "trolli" to będziemy mieli jedynie
> oneta i pare inych fajnych stronek, a nowości będą zrównane z ziemią.
> Normalnie, 2 sejm, tym razem wirtualny, a (p)osłów mamy więcej… Szanujcie
> ludzką pracę.

"Nic nie mam do filmwebu, tam wogole nie wchodze,
przewaznie info o filmie szukalem na forum N.o, a teraz zaczne szukac tu." – co to ma do rzeczy????

ja nie widze zeby ktos tu nie szanowal pracy jaka wlozona zostala w serwis napisy.org i w ten nowo powstaly????ludzie tylko zwrocili uwage na nazwe serwisu wiec po co sie uniosisz od razu?!spojrz na to troche z innej strony!
przeciez nikt tu nie krzyczy ze zle ze cos powstaje, ze jest inicjatywa itd. wiec nie wiem czemu zaraz z tymi wyzutami wyjezdzasz. pozatym tyle ile jest stron w necie tyle bedzie roznych opini.

"To jest internet" – poważnie????!!!! :)

"A co do nazwy, trzeba bylo wczesniej wykupic i oplacac caly czas domene imdb.pl."

a co to ma do rzeczy?!bo nie kumam ze niby osoby ktore sie dopytuja czemu imdb sa zazdrosne ze nie kupily takiej domeny?!jesli tak uwazasz to chyba zle interpretujesz to co ludzie pisza!! albo ja cie nie zrozumialem…

pozatym bardzo nie podoba mi sie obrazanie innych uzytkownikow przez uzywanie okreslen ""trolli" czy tez "(p)osłów ".
moze tutaj co nie ktorzy sa jak to mowisz "trolami" dla ciebie, dla innych ty mozesz byc wlasnie tym "czyms" w innym portalu, serwisie itp. wzioles to pod uwage?!

Podtrzymuje ostanie zdanie z poprzedniego posta (jak by kolega sam001 nie zauwazyl)
Pozdrawiam
I trzymam kciuki za dalszy rozwoj.

Krzysztof_Czerepak

ogólnie cały temat ziew… przeszkadza wam nazwa? przeszkadza serwis to nie wchodźcie.. też wielki problem…

czy to jest podobne do .com? czy oni tracą coś przez to? nie….
czy wy coś zyskujecie? owszem, bo jak się rozwinie projekt – to będzie serwis w wersji polskiej… a wiele osób jednak nie zna angielskiego aby wchodzić na .com

nie mniej ibf dziwnie wygląda… więc dobrze ze zostało na imdb.pl.. nazwa fajna, łatwo zapamiętać i wiadomo o co chodzi…

pepe: tak delikatnie ujmując puknij się w głowę, przeczytaj to co napisałeś i puknij się ponownie… pomyśl, czy gdyby komukolwiek zależało na jakimś odsprzedawaniu domen – to czy napisy.org by jeszcze istniały? mogły się dawno zwinąć (bo domena warta jest sporo) imdb jest tworzone przez/oraz dla miłośników kina…

Pozdrawiam :)

mastaJ

Przestańcie trollować bo tylko troll sądzi, że IMDB to International Movie…
IMDB to Internet Movie…..
Trollom stanowczo mówię NIE ;)
Pozdrawiam Masta_J

opatrznik

Słyszałem, że ma powstać polska wersja imdb.. Tak mi to ktoś przedstawił. Na początku myślałem, że imdb%com zrobi polską sekcje. Nie mam nic przeciwko tej witrynie, ciesze sie, że znaleźli się ludzie którzy podjeli sie tak ciężkiej pracy. Szkoda tylko, że narazie jest forum, na którym nie ma o czym dyskutować. Kilka filmów w bazie kilka niusów.. Już jestem zniecierpliwiony kiedy coś zacznie sie dziać i nie będe nadąrzał w oglądaniu, komentowaniu, dyskutowanie i ewentualnie dodawaniu czy pisaniu recenzji. :)

pit

dalibyście spokój, co złego jest w korzystaniu z popularności serwisu imdb? nie jest to żadne podszywanie (w każdym razie ja nie widzę tego) a szukać drugiego dna zawsze można, tylko po co? energię lepiej wykorzystać można chyba przez pomoc w rozwinięciu serwisu żeby mógł stać się polską częścią imdb.com – czego sobie i Wam życzę :)

trzymam kciuki

Dawid

"Jeśli nie ma się do czego przyczepić to przyczepmy się do nazwy!" taki był zamiar tego watku?
Jak dla mnie to nazwa bardzo trafna, każdy kto interesuje się filmami słyszał o popularności imbd.com, sam korzystam z tego serwisu, bo jest bardzo rozbudowany i ma nieprzeciętny poziom. Załoga wykorzystała to – co było dobrym posunięciem, bo już na początku mają reklamę. Serwis kojarzy się z najlepszym internetowym serwisem filmowym, czego więcej trzeba? Teraz wystarczy sprostać trudnemu zadaniu i rozwinąć to tak aby nazwa mówiła sama za siebie :)
Nie ukrywam, że ciekawy jestem tych innych nazw :>

regoat

w sumie nazwa jakby wzieta z zagranicznego serwisu ale dzieki temu sama soba sugeruje ze ma to byc cos duzego miajmy nadziejze ze nie bedziecie sie wzorowac na wygladzie bo IMDB.com tyglada naprawde kipsko.

caryca84

Nie wiem czy ktoś podziękował już gdzieś twórcom serwisu (dużo tu wątków i znaleźć nie mogłam), więc chciałabym to zrobić. Po wiekach męczenia się z filmwebem, gdzie ciągle nic nie działało, a weryfikatorzy nie pisali nic przy odrzuconych kontrybucjach – ten serwis wydaje mi się rajem.
Jest przejrzysty, posiada dużo użytecznych funkcji, weryfikatorzy piszą co jest nie tak. Wszystko łatwo i prosto można dodać i znaleźć. Mam nadzieję, że rozwalicie filmweb na łopatki :)
Ale zostawcie tam te dzieciaki, które piszą "nie oglądałem filmu, ale i tak mi się nie podoba" itp. ;)

Ściskam wszystkich twórców i pozdrawiam serdecznie! Good job :)

PS – o Boże: macie jeszcze opcję edycji postów! :D już was kocham :)

Elros

> caryca84 o 2009-06-12 11:20 napisał:
> Nie wiem czy ktoś podziękował już gdzieś twórcom serwisu (dużo tu wątków i
> znaleźć nie mogłam), więc chciałabym to zrobić. Po wiekach męczenia się z
> filmwebem, gdzie ciągle nic nie działało, a weryfikatorzy nie pisali nic przy
> odrzuconych kontrybucjach – ten serwis wydaje mi się rajem.
> Jest przejrzysty, posiada dużo użytecznych funkcji, weryfikatorzy piszą co jest
> nie tak. Wszystko łatwo i prosto można dodać i znaleźć. Mam nadzieję, że
> rozwalicie filmweb na łopatki :)
> Ale zostawcie tam te dzieciaki, które piszą "nie oglądałem filmu, ale i tak mi
> się nie podoba" itp. ;)
>
> Ściskam wszystkich twórców i pozdrawiam serdecznie! Good job :)
>
> PS – o Boże: macie jeszcze opcję edycji postów! :D już was kocham :)

O tak, tak. :) Temat co prawda stary jak świat, ale i tak więcej kontrowersji wywołała zmiana nazwy na fdb.pl Co wg mnie lepiej wygląda, jednak na szczęście przekierowanie z poprzedniego adresu działa.
Co mnie przede wszystkim tu przyciągnęło? Chyba w zasadzie to samo co Ciebie, na szczęście tutaj stawia się nie na wiek, a na umiejętności. Nie ma tutaj starych zgrzytów po raz enty odrzucających tę samą treść bez komentarza, a normalni, zwykli ludzie, robiący to i owo dla dobra serwisu, niż dla swojego.
Polecam obserwować serwis, niespodzianki/zmiany to jedna z ciekawszych tu atrakcji.
http://web.archive.org/web/*/http://fdb.pl
jeśli się porówna zmiany sprzed dwóch lat, to pozostaje tylko czekać, co będzie za kolejne dwa. :)

Grzegorz_Derebecki

> caryca84 o 2009-06-12 11:20 napisał:
> Ściskam wszystkich twórców i pozdrawiam serdecznie! Good job :)

Dzięki :) Jeszcze daleka droga przed nami :)

> Polecam obserwować serwis, niespodzianki/zmiany to jedna z ciekawszych tu atrakcji.

Coś wisi w powietrzu :P

Proszę czekać…