KINO DOMOWE 1059 nowy temat
szukaj Kategorie

W działach można znaleźć produkty, które producenci zdecydowali się sprzedawać na naszej stronie, jednak gorąco zachęcamy do dyskusji i dzielenia się własną opinią na temat innych produktów.

Korr 2258 - pierwsze wrażenia 40
TomX

Witam!!
Zakupiłem dziś w "biedronkowej promocji" najnowsze "dziecko" proabitu czyli Korr’a 2258. Odtwarzacz jest bardzo malutki co mi osobiście akurat odpowiada (jest nawet mniejszy od wiwy 128). Sprzęcik ma mocno rozbudowane parametry wyświetlania obrazu na TV (dopasuj do wysokości, szerokości, oryginalne, automatyczne itp.). Jakość obrazu dobra. Przewijanie filmów niestety odbywa się w sposób skokowy (jak w starszych wiwach).

Zupełnym nieporozumieniem jest natomiast zatrzymywanie odtwarzacza w przypadku odtwarzania filmów dwupłytowych. Wygląda to tak że po zakończeniu części pierwszej sprzęt zatrzymuje się i wyskakuje okno wyboru napisów (sic!) – dopiero po ich wybraniu kontynuowane jest odtwarzanie filmu. Nie lepiej jest z filmami 1 płytowymi – nawet jeśli plik z napisami ma taką samą nazwę jak plik z filmem to odtwarzacz uparcie prosi o wskazanie pliku z napisami. Nie dostrzegam także jakiejkolwiek możliwości regulacji napisów (wybór koloru czcionki, tła itp.).

Być może jeszcze "nie rozgryzłem" tego sprzętu i mankamenty wskazane przez mnie są zaszyte gdzieś głębiej w menu, ale jeśli te dwie wady występują w 2258 to IMO dyskwalifikuje to ten odtwarzacz jako domowy player divx’ów.

pozdrawiam

edit:
Kolejna sprawa to napis OFF który świeci się cały czas przy wyłączonym odtwarzaczu (można powiedzieć że wręcz "wali po oczach"). Takie rozwiązanie jest co najmniej dziwne (o wiele lepsza byłaby zwykła mała dioda sygnalizująca tryb czuwania).

edit 2:
Wygląda na to że jednak nie ma jakiejkolwiek możliwości ingerencji w napisy. Kupując nowego korra jesteście więc skazani na białe napisy na półprzezroczystym tle których położenia nie można w żaden sposób regulować.

Następną sprawą jest spore utrudnienie przy wyborze filmów, gdyż odtwarzacz wyświetla tylko 15 pierwszych znaków z nazwy pliku. Jeżeli więc macie nagrany serial o dłuższej nazwie z napisami i na dodatek wszystkie odcinki w jednym katalogu, to znalezienie napisów będzie bardzo dużym problemem. Testuję właśnie serial SGA i nie dość że wybranie konkretnego odcinka jest bardzo utrudnione (na całej liście korr wyświetla jedynie "STARGATE ATLANT"), to na dodatek nie czyta napisów w formacie:

Atlantis [01×04] Thirty-Eight Minutes|http://napisy.gwrota.com

- Jak idzie?|- Chyba jesteťmy dostatecznie blisko.
162189Chyba?|Musimy byŠ pewni albo sko˝czymy martwi.

Moje odtwarzacze wiwa radzą sobie z nimi bez najmniejszego problemu.
Myślę że nowy korr jako bubel pójdzie w odstawkę i powrócę do "starej" wiwy 128.

Lasica

Hej

Też dziś kupiłem tego Korra i myślę, że troszkę przesadzasz w negatywnej opinii. Zgodzę sie co do lipnego napisu OFF…i generalnie trzeba przyznać że wyświetlacz to kaszana. Za to z napisami nie do końca się zgodzę. W Bellku 301A miałem kilkanaście ustawień, a tak naprawdę ustawiłęm napisy raz i tego nie tykałem. Podświetlenia i inne kolory niż zółty/biały były i tak zupełnie nieuzyteczne. Jedyne co bym zmienił to tło…które bym po prostu skasował, myślę że wyjdzie jakiś soft który doda kilka oppcji z napisami( na początku w belku też było bidnie).

Na pochwałę zasługuje współpraca tego Korra z obiornikami panoramicznymi. Mam TV LCD i na bellku obraz był bardzo wąski, musiałem używać ZOOM w TV żeby to się jakoś dało oglądać. Tu obraz jest idealnie skalowany, niejednokrotnie zapełnia cały ekran lub też przypomina film DVD w widescreen z wąskimi paskami u dołu i góry.

Za ta cenę to może być hit tego sezonu :) Ciekawe jak z QPEL i GMC. Nie mogę przetestować bo nie mam żadnego filmu tak zakodowanego :U

TomX

> Lasica o 2006-07-11 00:15:58 napisał:

> Za to z napisami nie do końca się zgodzę. W
> Bellku 301A miałem kilkanaście ustawień, a tak naprawdę ustawiłęm napisy
> raz i tego nie tykałem. Podświetlenia i inne kolory niż zółty/biały były
> i tak zupełnie nieuzyteczne. J
hmm rozumiem że podoba ci się to że przy filmach 2 płytowych sprzęt zatrzymuje się i oczekuje na wybór pliku z napisami ? Oczywiście jeżeli masz filmy ponagrywane na zwykłych płytach nie jesteś w stanie tego odczuć, w przypadku DivX na DVD niestety jest to dość uciążliwe :-\

> Za ta cenę to może być hit tego sezonu :) Ciekawe jak z QPEL i GMC. Nie mogę
> pzretestować bo nie mam żadnego filmu tak zakodopanego :U
gdyby nie problem z filmami 2-płytowymi oraz napisami w formacie który podałem w poście powyżej mógłbym się oczywiście z Tobą zgodzić. Jakość oraz możliwości regulacji obrazu są rzeczywiście chyba najlepsze w tego typu playerach.
Niestety przez kilka szczególnie irytujących niedociągnięć jest to raczej bubel niż hit sezonu (kłania się szybki update firmwaru).

pzdr

Lasica

Myślę że mankament z dwópłytowymi filmami można przełknąć. Dla mnie jednak bardziej liczy się jakość obrazu, i to że wreszcie DivXy są na moim TV wyświetlane w 16:9, a nie muszę kombinować z zoomami i innymi pierdółami. Dla posiadaczy TV 4:3 nie robi to różnicy i gdybym miał taki odbiornik pewnie wybrałbym inny odtwarzacz na następcę Bellwooda.

Z tymi napisami to nie sprawdzałem, może masz i rację, ale zawsze jest subedit 10s i po problemie ;)

Nie jest to odtwarzacz idealeny(a jest taki w ogóle?) ale mi póki co w zupełności wystarczy. Oczywiście ktoś inny, może mieć inne zdanie.

Pozdrawiam

TomX

> Lasica o 2006-07-11 09:30:37 napisał:
>
> Myślę że mankament z dwópłytowymi filmami można przełknąć. Dla mnie
> jednak bardziej liczy się jakość obrazu, i to że wreszcie DivXy są na moim
> TV wyświetlane w 16:9, a nie muszę kombinować z zoomami i innymi
> pierdółami. Dla posiadaczy TV 4:3 nie robi to różnicy i gdybym miał taki
> odbiornik pewnie wybrałbym inny odtwarzacz na następcę Bellwooda.
posiadam tv 16:9 32" i po raz kolejny potwierdzam bardzo dobre możliwości ustawienia parametrów jak i wzorową jakość wyświetlanego obrazu (imo lepszą niż w 128’ce) :-D

> Z tymi napisami to nie sprawdzałem, może masz i rację, ale zawsze jest
> subedit 10s i po problemie ;)
hmm, masz rację ale tylko w przypadku nowych filmów. Co robić jeśli w archiwum masz już napisów tego typu kilkanaście lub co gorsza kilkadziesiąt ? Na forum konkurencyjnej manty też mieli problemy z napisami określonego typu i u nich załatwił to odpowiedni firmware których swoją drogą mają dziesiątki. Miejmy nadzieję że po jakimś czasie proabit również wypuści odpowiedni soft (vide wiwa 128).

> Nie jest to odtwarzacz idealeny(a jest taki w ogóle?) ale mi póki co w
> zupełności wystarczy. Oczywiście ktoś inny, może mieć inne zdanie.
idealnym odtwarzacz to jakość obrazu + opcje jego regulacji z nowego korra + płynność przewijania ze starego oraz możliwości regulacji napisów z wiwy 128 i do tego oczywiście USB :-P

pzdr :-)

yarek

Witam Przepraszam z gory za lamerskie pytanie wlasnie kupilem sobie tego korra jest to moje pierwsze spotkanie z stacjonarnym odtwarzaczem i mam pytanie z moich filmow xvid i divix mam glos tylko na tych ktore sa w mp3 inne formaty dzwieku cisza czy to normalne?odtwazacz polacony tylko do tv kablem euro Pozdrawiam Jarek gg2335878

Lasica

Inne to znaczy jakie??? U mnie nie ma problemu ani z mp3, ani z AC3. Jeśli prubujesz otworzyć jakiś film z dzwiękiem Ogg lub jakimś innym mniej popularnym to myślę że nie da rady, bo odtwarzacz tego nie obsługuje.

Pozdrawiam

P.S. TomX to trzeba zacząć naciskać PROABIT w celu poprawy softu :]

TomX

> P.S. TomX to trzeba zacząć naciskać PROABIT w celu poprawy softu :]

taaa, widziałem już na tym forum nawoływanie do próby blokad pod ich siedzibą (czyżby część odtwarzaczy nabyli zwolennicy Andrzeja L. ?) :-)

Lasica

E tam od razu blokady :D Myślę, że póki co jakiś mailik wysytarczy ;)

Spokojnie sprzęcik jest nowy, ma go mało osób , ale to się zmieni. Jak nie Oni to mam nadzieję że ktoś wyda nieoficjalny poprawiony soft ;]

Pozdrawiam

beetle1

Ja dzisiaj rano zakupiłem tego korra w biedronce i muszę przyznać, że mile mnie zaskoczył. Wprawdzie ma parę mankamentów, ale za 129 zł nie spodziewałem się cudów. Odtwarza wszystkie płyty, nawet te najtańsze, można samemu wybierać napisy, jest dobra jakość obrazu i dźwięku. Mnie to wystarcza. Nie wymagam od niego super rozbudowanego menu, czy wyjścia 5.1 bo i tak nie miałem zamiaru podłączać do tego głośników. Jeśli ktoś chce narzekać to niech mi pokaże lepszy odtwarzacz divx za 129 zł. Pozdrawiam!

Davidzz

Wczoraj kupiłem tego Korra, jednak niemile mnie zaskoczył, od prawie 2 lat jestem posiadaczem Wiwy 228, filmy które bez problemu oglądałem na wiwie, na korze mialem cały czas z nimi problemy

Główne wady korra które zaobserwowałem to:

- bardzo długo wczytywał płyty DVD z divxami (6xavi700mb na płytce),
- często niebyło dzwięku w filmach
- niektóre płyty nawet niechciały sie włączyć tylko je mielił z minute i wyskakiwał error ;/
- filmy czesto sie zawieszały i film przeskakiwał o pare sekund do przodu
- czasami napisy niechciały się załadować
po paru godzinach odtwarzacz wymieniłem, jednak ten drugi również sie okazał trefny, wszystkie te wady sie powtórzyły niejedokortnie i dzisiaj musiałem go oddać, jedak już niebrałem 3 odtwarzacza.

wszystkie płyty którymi testowałem Korra, Wiwa 228 czytała bez problemu..

może miałem pecha i 2 razy trafiłem na trefny sprzęt ale to troche dziwne.

djbajt

Ja też zakupiłem to małe cudo! Nie jest lepszy od poprzedniego modelu jeśli chodzi o prędkośc działania menu i wczytywania filmów ale za to czyta filmy te które poprzednicy nie czytały.

NIestety pilot coś cienko działa i musze porządnie celować, czasami się zawiesza.-też macie takie problemy

chyba go wymienie na innego może będzie lepszy. :)

TomX

zauważyłem że korr ma także problemy z niektórymi napisami w formacie:

{100}{205}- Jesteśmy skazani na bezużyteczną pracę.|- Czwarty krąg piekła.
{211}{303}Wypełnianie kart pójdzie o wiele szybciej,|kiedy przestaniesz myśleć o poezji klasycznej.
{311}{388}Zapisujemy wszystko to, co i tak wiemy,|a nikt tego nie będzie czytał.

najśmieszniejsze jest to że mając nagrany cały sezon filmu (w tym przypadku House M.D.) nowy korr niektóre z napisów czyta, inne zaś nie (wszystkie napisy są oczywiście w tym samym formacie). Wygląda to niestety na niedoróbki w sofcie. :-(

edit:
Właśnie pożegnałem się z nowym korrem, trochę szkoda bo jakość obrazu jest świetna (tego mi brakuje w wiwce 128), ale niedoróbki softu są spore i mając pokaźne archiwum płyt nie bardzo uśmiecha mi się przerabianie dużej ilości "niekompatybilnych" napisów i wypalanie płyt od nowa. Jeżeli nastąpią poprawki likwidujące niedoróbki to z całą pewnością wrócę do tego odtwarzacza, póki co żegnaj korrku …. ;-(

Fidma

Napisy MPL2 nie sa wspomagane przez wiekszosc stacjonarnych odtwarzaczy DVD :( http://napisy.ussbrowarek.org/mpl2.html

TomX

> Fidma o 2006-07-11 23:08:31 napisał:
>
> Napisy MPL2 nie sa wspomagane przez wiekszosc stacjonarnych odtwarzaczy DVD :(
> http://napisy.ussbrowarek.org/mpl2.html

więc wiwa jest tutaj wyjątkiem ? fajnie :-D

Fidma

> TomX o 2006-07-11 23:44:56 napisał:
>
> więc wiwa jest tutaj wyjątkiem ? fajnie :-D

baa ale tylko w tym przoduja ;)

Lasica

Na stronie www.korr.pl przy odtwarzaczu Korr 2258 jest podana taka informacja:

"NAPISY:
Odtwarzacz KORR 2258 jest odtwarzaczem umożliwiającym odczyt napisów z polskimi znakami (*.txt).
Wspierane formaty napisów to:
- TMPlayer (format czasowy 00.00.00)
- MicroDVD (format klatkowy 0123)
- MPL2 (format czasowy 000 022
- SRT
- SUB
Jest to jeden z pierwszychch odtwarzaczy stacjonarnych wspierający format MPL2, który ma w przyszłości zastąpić format TMPlayer.
Napisy należy wybierać samodzielnie z listy plików tekstowych znajdującej się na płycie."

Tak więc jeśli faktycznie napisy MPL2 nie działają jest to podstawą do zwrotu zakupionego odtwarzacza, na podstawie niezgodności towaru z umową.

Tylko dziwne TomX bo u mnie Korr bez problemu wczytauje takie napisy. Nie tylo wiwa sobie z nimi radziła, Bellwood 301A mój poprzedni odtwarzacz też czytał taki format napisów bez problemu.

Pozdrawiam

leszel

Mam pytanko. Czy tam w środku siedzi chipset zorana?

Lasica

Tak, a wiesz może coś więcej na temat tego chipu?

TomX

> Lasica o 2006-07-12 09:58:58 napisał:

> Tylko dziwne TomX bo u mnie Korr bez problemu wczytauje takie napisy. Nie tylo
> wiwa sobie z nimi radziła, Bellwood 301A mój poprzedni odtwarzacz też
> czytał taki format napisów bez problemu.

Lasica daj maila to podeślę ci napisy których mi nie czyta, wypalisz je na RW i podłączysz do byle jakiego filmu.
Być może mój korr był uwalony (chociaż nie chce mi się w to wierzyć).

pozdro

Fidma

> TomX o 2006-07-12 11:17:37 napisał:
>
> Lasica daj maila to podeślę ci napisy których mi nie czyta, wypalisz je na RW
> i podłączysz do byle jakiego filmu.
> Być może mój korr był uwalony (chociaż nie chce mi się w to wierzyć).
> pozdro

To sciagnij jakiekolwiek inne napisy w MPL2 i wypal, jak te tez nie pojda to masz trefny egzemplarz.

TomX

> Fidma o 2006-07-12 11:21:44 napisał:
>
> To sciagnij jakiekolwiek inne napisy w MPL2 i wypal, jak te tez nie pojda to
> masz trefny egzemplarz.

zgaduję że nie doczytałeś ale już nie mam korra
napisy o których pisałem zostały ściągnięte ze strony grupy hatak i nie chodzą w żadnym odcinku SG (łącznie jest ich ponad 200)

pozdrawiam

Fidma

> TomX o 2006-07-12 13:09:58 napisał:
>
> zgaduję że nie doczytałeś ale już nie mam korra
> napisy o których pisałem zostały ściągnięte ze strony grupy hatak i nie
> chodzą w żadnym odcinku SG (łącznie jest ich ponad 200)
> pozdrawiam

hehe witaj w klubie mam wszystkie sezony SG nagrane na CD wlasnie z napisami z hataka i el dojpa na moim Pionku ;) musze poprzegrywac chyba.

Lasica

Mail → lasica_lwd@tlen.pl

Pozdrawiam

TomX

> Lasica o 2006-07-12 14:34:09 napisał:
>
> Mail → lasica_lwd@….
> Pozdrawiam

poszły przykładowe do SG oraz 2 do House M.D.

pozdro

Lasica

Nie dostałem nic na maila, napewno wysłałeś???

Mimo wszystko zassałem te napisy ze stronki Hataka i jeszcze z napisy.info do Masters Of Horror.

Potwierdzam , że format MPL2 czyli:

ze słuchu: motylek|projekt supernova MARTWYCH w porządku, mamo? się zdrzemnąć. przyszedł?

Nie jest obsługiwany, co może być powodem do oddania odtwarzacza na podstawie zakupienia towaru niezgodnego z umową( na stronie producenta jest informacja, że takie napisy są czytane, na pudełku informacja o PEŁNYM wsparciu dla Polskich napisów TXT).

Za to format:

{216}{365}{c:$fffaaa}tłumaczenie ze słuchu: motylek|{c:$fffaaa}projekt supernova
{2414}{2543}{C:$fffaaa}TANIEC MARTWYCH
{6237}{6333}Wszystko w porządku, mamo?
{6334}{6430}Musiałam się zdrzemnąć.
{6431}{6491}Ktoś przyszedł?

Działa u mnie bez zarzutu.

Pozdrawiam

Fidma

> Lasica o 2006-07-12 18:53:55 napisał:
>
> Nie dostałem nic na maila, napewno wysłałeś???
> Mimo wszystko zassałem te napisy ze stronki Hataka i jeszcze z napisy.info do
> Masters Of Horror.
> Potwierdzam , że format MPL2 czyli:
> 72122tłumaczenie ze słuchu: motylek|projekt supernova
> 805849TANIEC MARTWYCH
> 20812113Wszystko w porządku, mamo?
> 21142146Musiałam się zdrzemnąć.
> 21472166Ktoś przyszedł?
> Nie są obsługiwane, co może być powodem do oddania odtwarzacza jako na
> podstawie towaru niezgodnego z umową( na stronie producenta jest informacja,
> że takie napisy są czytane, na pydełku informacja o PEŁNYM wsarciu dla
> Polskich napisów).
> Za to format:
> {216}{365}{c:$fffaaa}tłumaczenie ze słuchu: motylek|{c:$fffaaa}projekt supernova
> {2414}{2543}{C:$fffaaa}TANIEC MARTWYCH
> {6237}{6333}Wszystko w porządku, mamo?
> {6334}{6430}Musiałam się zdrzemnąć.
> {6431}{6491}Ktoś przyszedł?
> Działa u mnie bez zarzutu.
> Pozdrawiam

To dwa rozne formaty wiec za bardzo nie ma co porownywac. Pierwszy jest czasowy a drugi klatkowy. Nowe chipsety maja problemy z obsluga MPL2 :(

TomX

> Lasica o 2006-07-12 18:53:55 napisał:
>
> Za to format:
> {216}{365}{c:$fffaaa}tłumaczenie ze słuchu: motylek|{c:$fffaaa}projekt supernova
> Działa u mnie bez zarzutu.
> Pozdrawiam

wysłałem ponownie maila z 2 konta
czy napisy w formacie jak powyżej które ci wysłałem są u ciebie poprawnie wyświetlane ? (5 odcinek House MD) ?

Lasica

TomX wyślij mi te pliczki TXT spakowane!!!

MPL2 czyli:

my ja osłabiamy. już prawie całš planetę,|co stanie się, kiedy to się skończy?

.
1767917696- Co?|- Co?
1769717724Pułkowniku, musimy|natychmiast wstrzymać ogień!
1772517748- Natychmiast!|- Wykonać.
1774917779Im większa jest siła ostrzału planety,|tym częstsze i bardziej rozległe
1778017811sš fazy wzrostu pola siłowego.|To jest w jakiœ sposób powišzane.
1781217846Oni używajš energii naszego uzbrojeni

Nie działają, co napisałem wyżej :)

Lasica

Dziś dzwoniłem do Praabitu i dowiedziałem się, że odtwarzacz bezproblemowo powinien otwierać napisy w MPL2, a jak nie to tzreba im go wyslać. Jako że niedługo mam wyjazd to może i im ten odtwarzac podrzucę do serwisu, a może coś wymyślą i poprawią :)

Pozdrawiam

TomX

Gość któremu sprzedałem DVD zgłasza kolejne nieprawidłowości – nie chodzą mu żadne z "bazarowych DVD" które kupił sobie do tej pory. Ponadto wczoraj zakupił sobie "3 dni kondora" w Gazecie Wyborczej i ten film również nie chodzi na nowym sprzęcie (na starym nie ma problemu). Czy to możliwe że Korr nie czyta dwuwarstwowych płyt ?

Pozdrawiam

Lasica

Heh, różne rzeczy są możliwe. Mogę sprawdzić kilka filmów DVD z gazetek. Dwuwarswowe mam tylko oryginalne filmy DVD, ale też mogę sprawdzić. Jeśli to się okażę prawdą (jak z napisami 0000) to oddaję Korra. :/

Pozdrawiam

Borat

Witam!
Mam pewien problem. Jestem posiadaczem nowego korra od niedzieli i mam pytanie do forumowiczow: Czy u Was tez nie chodzi funkcja "search"? (nie wiem czy tylko u mnie ale nowy korr sprawia wrazenie jakby mial duzo brakow w sofcie, miejmy nadzieje ze producent nie zaniedba sie w tym polu jak to bylo z poprzednia wersja)

Lasica

Nie używałem tejk funkcji, ale mogę sprawdzić.

Co do filmów na DVD, to wszystkie które mam chodzą. Nie mam żadnych DVD ze stadionu, ale we wtorek będę miał nagrane ze dwa filmy na duallayerach więc to też sprawdze. Jednowarstwowe nagrane czy to + czy – chodzą bezproblemowo. Oryginalen DVD dwuwarstwowe też działają.

Pozdrawiam

TomX

Wracając do korra nieczytającego niektórych płytek. Znajomy wymienił go wczoraj na inny egzemplarz i ten rzekomo czyta wszystkie płyty sprawiające wcześniej problem. :-)

pozdrawiam

Dybek

A czy ktoś wie w jaki sposób sprawdzić w nim wersje Bios — i jaki jest w nim procek zorana chodzi o dokładną nazwę i symbol

Lasica

Tego nie wiedzą nawet najstarsi indianie…:/

Przewertowałem mnóstwo for zagranicznych o odtwarazach na chipie Zoran i żadna kombinacja nie działa.
Może Proabit zablokował tą opcję?? Ciężko jest coś powiedzieć :/

Pozdrawiam

trunks666

Zoran dziewiatej generacji (Vaddis 966)
http://pclab.pl/zdjecia/aktualnosci/2006_09/korrin6.jpg

wajs

> Dybek o 2006-09-02 14:50:19 napisał:
>
> A czy ktoś wie w jaki sposób sprawdzić w nim wersje Bios — i jaki jest w nim
> procek zorana chodzi o dokładną nazwę i symbol

Otwórz szufladę i wstukaj 966, może zadziała.

pieron

Mogę się zgodzić z osobami które chwalą nowego korra, gdyż jest to ich pierwszy odtwarzacz dvd i w sumie same nie wiedziały czego się po nim spodziewać; natomiast łatwo jest zauważyć, że starzy urzytkownicy wiwy czy bellwooda są strasznie zawiedzeni [tyczy się to równiez właścicieli starego 9907]
Pisałem na ten temat i myślę, że zainteresowani powinni przeczytać to co naskrobałem bo to wiele wyjaśnia

> http://fdb.pl/tf5145,Korr,HYD9907,A,3358,?!.html

damagemax

>Myślę że nowy korr jako bubel pójdzie w odstawkę i powrócę do "starej" wiwy 128.

Lekko odswiezam wątek ale brakuje mi porównania wiwa 128/128 usb VS korr. Masz/ miałes obydwa, mogłbys je porownac w nowym wątku?

Proszę czekać…