KINO DOMOWE 1059 nowy temat
szukaj Kategorie

W działach można znaleźć produkty, które producenci zdecydowali się sprzedawać na naszej stronie, jednak gorąco zachęcamy do dyskusji i dzielenia się własną opinią na temat innych produktów.

Wiwa 238U a pliki video w formacie MPEG-1 4
arczibandit

Przy okazji dyskusji odnośnie napisów w filmach *.DAT
[temat: http://fdb.pl/tf4040,Wiwa,HD,238USB,-,przy,filmie,.DAT,%C5%9Bcina,do,po%C5%82owy,napisy.html]
zahaczono o nurtujący mnie temat – właśnie odnosnie mpeg’ów:

> idarek o 2006-09-12 15:27:20 napisał:
> Z tego co sie spotkałem to we wszystkich mpegach tak jest, bez względu na
> format napisów, a w przypadku gdy mpg jest na pełny ekran to napisów nie ma
> wogóle.

Mianowicie niektóre z filmów w tym formacie odtwarzaja mi sie na ekranie TV w malym 'okienku' (zajmując jedynie część ekranu), niektóre natomiast na pełnym ekranie. Czy da sie to jakoś zmienic – w taki sposób aby każdy mpeg niezaleznie od jego rodzielczości był wyświetlany na pełnym ekranie??

A jeżeli nie, to jaka rozdzielczośc powinna być ustawiona aby obraz byl pełno-ekranowy ? [Czy w grę wchodzi tylko 640×480 ?]

Jak zmienic (jakim programem) rozdzielczosc takiego filmu ?

Zawodowiec

Z moich dociekań wynika, że sposób wyświetlania (okienko/pełny ekran) zależy w głównej mierze od rozdzielczości dostarczonego filmu. Mianowicie pokładowy preskaler stwierdza, że nie będzie narażał widza/użytkownika na nieciekawe wrażenia estetyczne w postaci pixelozy, jeżeli wyjściowy materiał video nie ma parametrów wystarczających do powiększenia do rozdzielczości 720×576 (PAL). Aliasing niewiele daje, jeżeli musi powiększać więcej, niż dwukrotnie.
Testowałem zagadnienie na reklamach PLUS’a ściągniętych z oficjalnej strony.

idarek

oczywywiscie, zgadzam się. Sam posiadam Karate Kata MPG i również mam wyśrodkowane a nie powiększone, nie mówiąc już o innch oppcjach wideo

arczibandit

> Zawodowiec o 2006-09-12 21:19:02 napisał:
> pokładowy preskaler stwierdza, że nie będzie narażał widza/użytkownika na
> nieciekawe wrażenia estetyczne w postaci pixelozy, jeżeli wyjściowy materiał
> video nie ma parametrów wystarczających do powiększenia do rozdzielczości
> 720×576 (PAL). Aliasing niewiele daje, jeżeli musi powiększać więcej, niż
> dwukrotnie.

Czyli mam rozumieć że jeżeli plik video ma rozdzielczość mniejszą niż połowa wartości odpowiadających formatowi PAL czyli 380×288 film nie bedzie powiększony?? Czy jak to jest?? Chodzi mi o graniczną rozdzielczość przy której sprzęt nie decyduje się na powiększenie obrazu…(wiem ze napewno powieksza 640×480)

A czy ja jako uzytkownik mam na to jakis wplyw? Czy moge w jakis sposób powiekszyć obraz mimo wszystko (przyjmując konsekwencje w postaci pixelozy?

Lub czy moge za pomocą jakiegoś programu zmienić rozdzielczość takiego filmu, tak aby sprzet decydowal sie go powiekszyc (oczywiscie kosztem gorszej jakosci obrazu) ?

Zawodowiec

> Czyli mam rozumieć że jeżeli plik video ma rozdzielczość mniejszą niż
> połowa wartości odpowiadających formatowi PAL czyli 380×288 film nie bedzie
> powiększony?? Czy jak to jest?? Chodzi mi o graniczną rozdzielczość przy
> której sprzęt nie decyduje się na powiększenie obrazu…
Prawdę powiedziawszy szkoda mi było czasu na dokładne testy, natomiast po sprawdzeniu zgrubnym wiem, że filmy MPEG w rozdzielczości 320×240 nie są powiększane. Co do filmów AVI – nie sprawdzałem żadnego w tak niskiej rozdzielczości, ale mogę spróbować odpalić mencoder, zmienić kontener na AVI i się zobaczy.

> A czy ja jako uzytkownik mam na to jakis wplyw? Czy moge w jakis sposób
> powiekszyć obraz mimo wszystko (przyjmując konsekwencje w postaci pixelozy?
Niestety nie. Przypuszczam, że to kwestia sprzętowa. Samo serce odtwarzacza – chip ESS Phoenix – może mieć to po prostu zaszyte.

> Lub czy moge za pomocą jakiegoś programu zmienić rozdzielczość takiego
> filmu, tak aby sprzet decydowal sie go powiekszyc (oczywiscie kosztem gorszej
> jakosci obrazu) ?
Tu już nie ma problemów. Wystarczy przegrzebać się przez forum www.divx.pl i znaleźć coś dla siebie pośród narzędzi. Jako że ja z racji pewnej nazwijmy to "lubieżności inżynierskiej" używam pakietu _mplayer/mencoder _(polecam, bo może wszystko o czym Ci się przyśni, ale ręce bolą od wklepywania w konsoli kilku linijek poleceń :D ) nie wiem co może być godne polecenia – AVIRecomp, NaNDub, VirtualDub, etc…

Proszę czekać…