KINO DOMOWE 1059 nowy temat
szukaj Kategorie

W działach można znaleźć produkty, które producenci zdecydowali się sprzedawać na naszej stronie, jednak gorąco zachęcamy do dyskusji i dzielenia się własną opinią na temat innych produktów.

Wiwa 128 - 2 pytania / problemy 19
Jedrusiek

Kupiłem Wiwę 128 miesiąc temu i intensywnie testowałem, ogólnie z jej możliwości i jakości filmów jestem zadowolony, z dwoma wyjątkami.

1 – jak jest w końcu z płytami multisesyjnymi, bo u mnie widzi tylko pierwszą sesję…?

2 – na części DivX-ów i Xvid-ów pojawia się "kwadratyzacja obrazu" czyli kwadraciki chyba 8×8 pikseli, zgodnie z metodą kodowania DivX ( i jpegów zresztą też).
Nie mogłem rozgryźć z czym to jest związane, niektórzy wspominali na forum o pikselizacji związanej z zastosowanym kodekiem, ale nic z tego. Szczególnie dziwiło mnie że "kwadratyzacja" pojawiała się przy tych DivX lepszej jakości, część z nich sam robiłem.
Dla jasności – na komputerze i na Mancie nie było takich efektów, za to po podłączeniu Wiwy u kolegi z super telewizorem z cyfrową obróbką obrazu kwadraty te stały się jeszcze bardziej widoczne, ta cyfrowa obróbka super telewizora tak je uwidaczniła że w ogóle nie dało się oglądać, podczas gdy na moim "normalnym telewizorze" da się oglądać, kwadraty są widoczne najbardziej na skośnych liniach i choć mnie denerwują to już na przykład mojej mamie nie przeszkadzą.

No i wkońcu: Eureka !

Kwadratyzacja pojawia się tylko przy filmach w rozdzielczości poziomej 720 i 704 pikseli!
Przy 640 i niższych żadne kwadraty się nie pojawiają.
Powtarzam – nie ma to nic wspólnego z rodzajem kodeka, płyty, nagrywarki i tp.

No i teraz pytania – czy tylko ja mam taki egzemplarz czy też jest to normalne, ale że filmów 720 nie jest zbyt dużo to jak się coś takiego pojawi to jest to zrzucane na "dziwne kodeki"…?

Soft mam oczywiście chyba najnowszy – 206.

Jedrusiek

No panowie, i panie…

Czy naprawdę nikt nigdy nie włożył do Wiwy 128 płytki wielosesyjnej ani filmu 720 pikseli .. ? ! ! ! ! !

XChris

Plytki wielosesyjne DVD nie są niestety obslugiwane i WIWA 128 widzi tylko pierwszą sesję. Dlatego, np jeśłi dogrywam kolejne zdjęcia a pliki nie zajmują całej płytki to wrzucam ja na DVD-RW (za każym razem nagrywając od nowa plytke), a jak już sie uzbiera z 4 gb to wtedy na DVD-R w jednej sesji).
Testopwane na firmware 202.
Ciekawe jak jest na najnowszym 210?? Ktoś testował?
co do filmów o szerokości 720 pixeli – nie testowałem (Być może problem polega na tym żę wiwa tak przeskalowuje obraz i wtedy widać "kwadraty".)

wajs

> XChris o 2006-11-06 09:05:36 napisał:
>
> … Dlatego, np jeśłi dogrywam kolejne zdjęcia a pliki nie
> zajmują całej płytki to wrzucam ja na DVD-RW (za każym razem nagrywając od
> nowa plytke), a jak już sie uzbiera z 4 gb to wtedy na DVD-R w jednej sesji)…
>
System zapisu płyt xx-RW wielosesyjnych, jest tak skonstruowany, w odróżnieniu od xx-R, że nie musisz nagrywać całej płyty od nowa,
możesz dogrywać kolejne sesje, a odtwarzacz będzie je wszystkie widział.

XChris

To będzie OK jeśli chodzi o płyty wielokrotnego zapisu DVD+-RW ,
Szkoda że WIWA nie widzi multisesji dla płyt jednokrotnego zapisu DVD+-R. Może nowszy soft to obsłuży??
Czy ktoś testował po aktualizacji firmware’u do wersji 210 ?? Będę wdzięczny za informacje

rostek2

Czesc,

Jedrusiek – przeciez sam sobie odpowiedziales na pytanie dotyczace pikselizacji.

Ze zbyt wysokimi rozdzielczosciami jak i zbyt wysokim bitrate wiwa i bellwood maja klopoty.

Staraj sie nie wychodzic poza rozdzielczosci "PAL" lub "NTSC".

pzdr

Rostek

P.S
co do plyt multisesyjnych – nie ma znaczenia czy nagrasz na plycie R czy RW – Bellwood i WIWA i tak nie beda odczytywaly plyt multisesyjnych. Dla mnie nie ma to znaczenia – ale jak ktos dogrywa np. zdjecia – moze byc wkurzajace – bo za kazdym razem musi marnowac 1-na plyte "R" – no chyba, ze zrobi tak jak wspominal ktos wczesniej – bedzie nagrywal na RW za kazdym razem – nowa sesje.

mayster

Miałem taki sam problem z filmami. obraz nagle "stawał" lub ekran pokrywał się kwadratami. Z tego co zaobserwowałem to problem rozwiązało wgranie najnowszego softu ver 210 z oficjalnej strony. w tej chwili nic nie zakłóca oglądania filmów (nawet tych na których miałem wymienione problemy) Polecam wgrać nowy soft. (WIWA 128 VER 210)

mayster

> XChris o 2006-11-06 09:48:37 napisał:
>
> To będzie OK jeśli chodzi o płyty wielokrotnego zapisu DVD+-RW ,
> Szkoda że WIWA nie widzi multisesji dla płyt jednokrotnego zapisu DVD+-R.
> Może nowszy soft to obsłuży??
> Czy ktoś testował po aktualizacji firmware’u do wersji 210 ?? Będę
> wdzięczny za informacje

Ja wgrałem soft ver 210. Widzę znaczną poprawę w czytaniu płyt. nie ma zjawiska "pikselizacji" obraz nie staje w miejscu tak jak w wersji 206. nie sprawdzałem płyt wielosesyjnych więc się nie wypowiadam czy naprawili ten problem

Zawodowiec

Prześledziłem wątek i widzę, że nikt nie odpowiedział na pyt. dot. dziwnego zjawiska pojawiania się artefaktów na ekranie podczas odtwarzania filmów o rozdzielczości 720p w poziomie.
Z czystej ciekawości znalazłem coś takiego, zapuściłem na zestawie WIWA HD128 + 20 letni TV Telefunken i… faktycznie wyraźnie widać granice makrobloków: nierówne linie ukośne, totalny brak aliasingu na krawędziach bloków, itp! Po podpięciu Wiwy do TV LCD Sony u znajomego sytuacja wyszła jeszcze wyraźniej – widocznie blok poprawy jakości obrazu w TV uznał że te granice to niezależne części które się w sygnale analogowym zamazały.
Zjawisko nie występuje ani dla filmów w typowych rozdzielczościach 608×..., czy 640×..., ani w jakiejkolwiek innej, gdzie zachodzi potrzeba skalowania (co może być z lekka szokujące: mam nawet jeden film z kamery, w rozdzielczości 800×336, który WIWA odtwarza jak za przeproszeniem żyleta).
Natomiast zauważam, że nowy soft pewne rzeczy poprawił, a inne popsuł. Pokusiłem się o testy z użyciem wymienionego tu dysku DIVX TEST Cd v 2.0 i okazało się, że odtwarzacz radzi sobie świetnie z plikami _AVI _zawierającymi wiele ścieżek AUDIO (wybór jak w DVD – klawiszem AUDIO), potrafi sobie świetnie radzić z napisami wielojęzycznymi, a nawet o dziwo potrafi wyciągnąć z pliku AVI strumień z napisami i go odtworzyć (do tego trzeba go jedynie trochę oszukać i choćby minimalnie przewinąć film). Poprawiła się również znacząco jakość odtwarzanego dźwięku na złączu analogowym (z cyfrowych nie dane mi korzystać), za to kosztem radzenia sobie ze ścieżkami audio mp3 o nietypowym bitrate. Latami nagrywałem z czeskiej telewizji Gwiezdne Wrota i starałem się nadążać za zmianami formatów. Soft 206 jeszcze czytał wszystko, choć czasem tracił synchronizację i przy jej odzyskiwaniu wpuszczał w kanał audio straszną "szpilę", która katowała uszy. Soft 210 po prostu sobie z takimi plikami nie radzi i mamy efekt w postaci "zajączkowania" filmu.
W kwestii wielosesyjności: może ktoś oprócz mnie zrobił testy jak odtwarzacz reaguje na kilka małych sesji – poniżej 1 GB? Mój je widzi (dogrywałem na DVD+R CMC EMAG 01 po 350MB danych i dopiero 4 sesji nie widział – dokładnie tak jak mnie Nero ostrzegało). Wielokrotnie o tym pisałem i nie ma po co się powtarzać. Po to jest archiwum.
Co do opublikowania wyników testów jeszcze poczekam – tak jak już ktoś napisał – to trzeba przemyśleć i obiektywnie do tego podejść.

  • Pozdrawiam wszystkich "Nocnych Marków"*
damagemax

Hm, w moim przypadku spikselowane leci wszystko robione divx 6.x+. Mimo ze na kompie obraz ala dvd to na wiwie obraz zawiera sporo kwadracików – mimo wszystko da sie obejrzec bez bólu. Czasami nie działa przewijanie w divx 6 za to slow działa wysmienicie :P

Jedrusiek

Dzięki zawodowiec, wreszcie ktoś z sensem napisał!
Nie ma to jak profesjonalizm … ;-)

Natomiast co do problemów z multisesyjnością i twojej poniekąd słusznej uwagi że:
"Po to jest archiwum" to niestety nie jest to takie proste.

Wpadło mi do głowy kupić tani odtwarzacz DVD/DivX.,
(zresztą nie dla mnie tylko dla mamusi bo dla niej komputer ma za dużo klawiszy do naciskania ;-).
Więc łaże po stronach, porównuję parametry i ceny,
wpisuje do Googla: Wiwa 128 wady zalety itp.

I jakoś nikt nigdy nie napisał konkretnie:
Wiwa 128 – wady:
1 – obraz rozpada się przy filmach 720 pikseli.
2 – nie czyta płyt multisesyjnych,
3 – … ?

Może jakbym wiedział że mam szukać haseł typu "problemy z mulisesjami",
no ale właśnie o to chodzi że nie wiedziałem!
A spróbuj przejżeć chociażby to właśnie forum na piechotę licząc że akurat ktoś przypadkiem wspomni o jakiejś wadzie o której ty nie wiesz,
nie każdy jest emerytem z nieograniczoną ilością czasu.
Inaczej mówiąc – brak jest jakiejś strony na której konkretnie i treściwie wymieniano by wady i zalety (albo same wady bo to najważniejsze!) poszczególnych modeli sprzętu.

A podsumowując gdybym wiedział że na Wiwie nie będę mógł oglądać filmów 720 i i wielosesyjnych to bym kupił np. Mantę.

A do wszystkich którzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem apel:
puście film o rozdzielczości 720 pikseli w poziomie,
zobaczcie jak się obraz kwadratyzuje a dopiero potem wpisujcie teksty typu:
“Miałem taki sam problem z filmami. obraz nagle "stawał" lub ekran pokrywał się kwadratami."
A raczej nie wpisujcie…

damagemax

Kazy odtwarzacz ma wady i zalety, moim zdaniem wiwa ma wiecej zalet niz wad. Rozumiem tez ze dla kogos czesc wad moze po prostu dyskwalifikowac playera. A propo Manty…. poczytaj forum Manty… włos sie jeży na głowie. U mnie wiwa 128 usb działa bez problemów, czyta wszystkie plytki, nie ma problemów z napisami.
Co do wad: czyta po usb tylko głowna partycje. Filmy robione w wiekszym bitrate moga ciąc (tak samo jak w mancie). Skalowanie obrazu tez moze zawodzic ale na 350 filmów ( z Hdd + plytki) głownie divx nie trafiłem na taki problem… moze po prostu sse dobre wersje, klasyczne divx a nie kodowane chorymi kodekami ulepszajacymi na sile jakosc. Od jakosci to jest DVD… i HD.

<puście film o rozdzielczości 720 pikseli w poziomie,

wystaw 1 minutowy kawałek w takiej rodzielczosci i daj linka do niego. Z chęcią sprawdze. Wyciąc kawałek mozesz vitualdub byle BEZ rekompresji. Przed umieszczeniem sprawdz czy wyciety kawałek tez tnie. Oczywiscie moze byc wiecej niz minuta ale sproboj sie zmiescic np. w 15 mb.

Jedrusiek

No i dalej okazuje się że jeden jedyny Zawodwiec umie czytać ze zrozumieniem…

damagemax:

ja piszę dwukrotnie że nie ma to nic wspólnego z kodekami a ty :
"może … kodowane chorymi kodekami" !

No to jeszcze raz sam siebie zacytuje:

"Kwadratyzacja pojawia się tylko przy filmach w rozdzielczości poziomej 720 i 704 pikseli!
Przy 640 i niższych żadne kwadraty się nie pojawiają.
Powtarzam – nie ma to nic wspólnego z rodzajem kodeka, płyty, nagrywarki itp."

i Zawodowiec:

"Zjawisko nie występuje ani dla filmów w typowych rozdzielczościach 608×..., czy 640×..., ani w jakiejkolwiek innej, gdzie zachodzi potrzeba skalowania."

damagemax:
(
"sprawdz czy wyciety kawałek tez tnie"

Ani ja ani Zawodowiec nie piszemy nic o zacinaniu się !
Filmy odtwarzają się w normalnym tempie (a przynajmniej tak mi się wydaje bo "efekt kwadratyzacji" skutecznie odciąga uwagę od odglądania). zwłaszcza że tektóre sam kodowałem robiłem przy bardzo niskiej kompresji.

Co do wycinania i wysyłania to prawde mówiąc nie bardzo mam na to czas, nie mówiąc o udławieniu się mojego łącza.
Ale w kolekcji 350 *filmów *musisz mieć jakieś porządne, a więc właśnie *720!
*
Oprócz robionych przeze mnie były też filmy "ogólnodostępne" ;-)
więc jak Zawodowiec takie znalazł to i ty nie będziesz chyba gorszy …

A może Zawodowiec bardziej wprawiony w zabawach w wysyłanie …?

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – -

> A propo Manty…. poczytaj forum Manty… włos sie jeży na głowie.

no i właśnie dlatego jej nie kupiłem,
choć nie wiem czy słusznie,
(bo nie kwadratyzuje 720p,
i czyta wielosesyjne…)

damagemax

>"sprawdz czy wyciety kawałek tez tnie"
to było w sensie "tnie" graficznie a nie płynnosci, ale fakt, moja wina zle uzyłem słowa.

Mam wiele filmów, i z ZADNYM nie mialem problemu, owszem trafiała sie "mora" na mniej wiecej jednolitych obszarach ale film mial niski bitrate.
Czy to chodzi o taką rozdzielczosc jak demka w tym linku? TO LEGALNE>
http://www.kinokadr.ru/films/s/swordbearer/

ja sciagnelem ten
http://img.ctb.ru/films/film00552/video/mech_tv6_b.avi
pozioma 720 pionowa 4xx
mam juz plik na dvd+rw, sprawdze rano bo obecnie wiwa zajęta przez rodzine.

Jedrusiek

Nu da, da… , raczej o to chodzi, niestety też Wiwę mam u mamusi więc dopiero w niedzielę będę mógł sprawdzić te konkretne dema.

Ale uwaga, w tym dłuższym demie:

http://img.ctb.ru/films/film00552/video/mech_kinotr1_b.avi

puszczanym na komputerze też pojawia się kwadratyzacja/pikseloza,
ale typowa dla dynamicznych scen przy zbyt dużym bitrate,
np. między 1m00s i 1m01s – mniej niż sekundowe ujęcie przejazdu motocyklem przez las,
i między 1m06s i 1m07s – szybki ruch wewnątrz samochodu w momencie gdy wypada z drogi.

Ale to normalne i tego się nie czepiam!

Opisywany przeze mnie "efekt kwadratyzacji" na Wiwie przy 720 p jest podobny tyle że dotyczy całego filmu, a brzegi kwadratów (makrobloków) sa w specyficzny sposób podkreślane, co opisał też już Zawodowiec, trzeba zobaczyć aby uwierzyć…

Jedrusiek

A jeszcze na wszelki wypadek , żebyśmy się nie pogubili…
Opisana wyżej typowa dla wysokiego bitrate kwadratyzacja/pikseloza widoczna jest na moim Duronie 900,
nie wiem, może jak ktoś ma szybszy kompouter to takiego efektu nie ma…?

damagemax

Obejrzalem ten kawałek co sciągnełem, okazalo sie ze mam tez demko supermana w 720px i ..pixeloza jest. Moim zdaniem film w tej HQ jakosci wyglada jak divx 3.xx ze zbyt małym bitrate a dodatkowo faktycznie mocno podkreslone kwadraty kompresji ale …da sie obejrzec. Mnie to osobiscie nie przeszkadza , mam telewizor 10 letni, 4:3 i do tego tanią wiwe – wszystko da sie obejrzec. Lepszy tv czy nie daj boże LCD tv wymaga nieco lepszego sprzętu do otwarzania a niewiwka za 149zl (tyle placilem) Jakosci to ja oczekuje od DVD.

zresztą
>kwadraty są widoczne najbardziej na skośnych liniach i choć mnie denerwują to już na przykład mojej mamie nie przeszkadzą.
jak widac ocena jakosci jest mocno subiektywna i zalezy od odbiorcy oraz kineskopu tv. No i od podejscia. Być moze w nowym sofcie do wiwy będzie to porpawione.

adamst85

Właśnie – tak myślałem, że to coś z rozdziałką… Mam 228 USB i ona właśnie robi taką piksalizację przy 720 (dziwne, że po przełączeniu jej w NTSC ten problem znika…). Zaś moja 2 letnia 228 zwykła, łyka te filmy bez zająknięcia w świetnej jakości. Kurcze w czym problem? Testowałem – jeśli mog wymienić tytuły: Shinobi, Shadowless Sword, Piraci z K 2 od Jupita na 3 cd – filmy HQ na kompie i Wiwie 228. Zaś na 228 USB soft 210 – do dupy…….. Wkurzyłem się. W NTSC ok, cacy ale obcina napisy i nieraz brzegi :(. I nie chodzi tu o bitrate tylko jak ktoś zauważył rozdziałkę. Podłączone wszystko przez RGB i do 228 i 228 USB. Jakby ktoś chciał pogadać – szczególnie autor tematu to zapraszam na gg – 5973400.

adamst85

> rostek2 o 2006-11-06 10:23:30 napisał:
>
> Czesc,
> Jedrusiek – przeciez sam sobie odpowiedziales na pytanie dotyczace pikselizacji.
> Ze zbyt wysokimi rozdzielczosciami jak i zbyt wysokim bitrate wiwa i bellwood
> maja klopoty.
> Staraj sie nie wychodzic poza rozdzielczosci "PAL" lub "NTSC".

Hmm nowa 228 USB ma problemy jak cholera. Stara 228 zwykła – obraz żyleta bez kwadratyzacji. Na razie żałuje kupna 228 USB bo qpela czy gmc sam sobie z filmów wycinałem, ale stałem się leniwy i mówie a po co się męczyć :-). Jak do Belwooda to nie wiem czy radził sobie z tymi rozdziałkami dobrze. Napiszcie jeszcze jak możecie – jaką max rozdziałkę obsługuje 228 USB? Na dzień dzisiejszy – 228 USB do starych, do mnie wraca 228 – bezawaryjna 2 letnia z ekstra obrazem. Piloty niby takie same, ale 228 USB to muszę celować niczym snajper… też wkurzające. Pozdrow

Jedrusiek

No to odświeżam temat, minęło dużo czasu , więc teraz pytanie brzmi :

czy opisywany efekt 'kwadratyzacji' , a więc widocznych makrobloków przy rozdzielczości powyżej 640 w poziomie ustąpił w najnowszych wersjach softu … ?

(najnowsza wersja to chyba 210 rev. 11U)

Proszę czekać…