Legendy Kina na DVD 1

Legendy kina to nowa kolekcja DVD, w której – w specjalnych, ekskluzywnych wydaniach – ukażą się najlepsze, najgłośniejsze i najczęściej nagradzane filmy w historii. Wielkie kino powraca na DVD dzięki Galapagos Films.

Kadr z filmu Bodyguard

30 Oscarów®, 33 nominacje do Nagrody Akademii, 22 nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA) oraz 10 Złotych Globów zdobyły w sumie filmy, które jako pierwsze ukażą się w kolekcji Legendy Kina.

Kolekcja Legendy Kina adresowana jest do miłośników kina na najwyższym poziomie. W serii wydane zostaną najlepsze, starannie wyselekcjonowane tytuły, które powinny znaleźć się w kolekcji każdego szanującego się miłośnika twórczości spod znaku X Muzy. Każdy z filmów w serii zostanie zapakowany w eleganckie, kolekcjonerskie etui, dzięki czemu kolekcja będzie wyjątkowo prezentować się na półce.

Już 11. czerwca na DVD powrócą: Imię róży, Amadeusz (2 DVD), Bodyguard, Casablanca (2 DVD), Chłopcy z ferajny (2 DVD), Wywiad z wampirem, Lot nad kukułczym gniazdem, Ostatni Mohikanin, Przeminęło z wiatrem, Robin Hood: Książę złodziei (2 DVD), Wejście smoka oraz Czarnoksiężnik z krainy OZ (2 DVD).

Kolekcja będzie rozszerzać się o kolejne pozycje co 3 miesiące- kolejne tytuły już tej jesieni!

IMIĘ RÓŻY

Ekranizacja doskonałej powieści włoskiego pisarza Umberto Eco z 1982 roku. Akcja filmu toczy się w 1327 roku w jednym z opactw benedyktyńskich w północnych Włoszech, do którego przybywa franciszkanin Wilhelm z Baskerville (Sean Connery).
W klasztorze ma odbyć się polityczno–religijna debata o słuszności ubóstwa Kościoła. Tuż przed przyjazdem gości, w tajemniczych okolicznościach, ginie zakonnik Adelmus. Jego śmierć powoduje zamęt wśród mnichów, gdyż ciało, roztrzaskane o skały, zostało znalezione pod wieżą, której okna nigdy się nie otwierały. W klasztorze wybucha panika przed działaniem sił nadprzyrodzonych. Aby uspokoić mnichów, opat prosi o pomoc Wilhelma z Baskerville. Ten, niczym współczesny Sherlock Holmes, rozpoczyna śledztwo stosując metody dedukcji logicznej. Czy Wilhelmowi i Adso uda się wyjaśnić serię tajemniczych zgonów? Czy w imię miłości, grzechu, prawdy i życia uda im się ocalić kolejnych zakonników od śmierci?

AMADEUSZ

Uhonorowane 8 Oscarami® arcydzieło Milosa Formana. Jeden z najlepszych filmów wszech czasów. Jest rok 1781. Antonio Salieri (nagrodzony Oscarem® F. Murray Abraham) jest uznanym nadwornym kompozytorem na wiedeńskim dworze Cesarza Józefa II. Dwór ożywa intrygami i muzyką po przyjeździe młodego, ekscentrycznego Mozarta (nominowany do Oscara® Tom Hulce). Salieri ma się wkrótce z przerażeniem przekonać, że dane jest mu obcować z największym talentem muzycznym, jaki spotkał w swoim życiu. Darem od Boga, który ukrywa się w nędznym ciele żartownisia – Mozarta. Oszalały z zazdrości, oniemiały z zachwytu, nie zawaha się przed niczym, aby zniszczyć Mozarta. Nie zawaha się nawet przed morderstwem…
Obraz jest hołdem złożonym muzyce Mozarta przedstawiający go jako pełnego emocji, ale i przywar przeciętnego człowieka, obdarzonego nadzwyczajną wrażliwością. „Amadeusz” jest świadectwem kunsztu Milosa Formana, artysty o niezwykłej wyobraźni, a także nieprzeciętnej wrażliwości.

BODYGUARD

Po sukcesie „Tańczącego z wilkami” i „Robin Hooda: Księcia złodziei” Kevin Costner był jedną z największych gwiazd Hollywood. Jego filmy cieszyły się ogromną popularnością wśród widzów, co oczywiście przekładało się na bardzo dobre wyniki box office. W 1992 roku będącego u szczytu popularności Costnera postanowiono obsadzić w głównej roli w filmie, w którym jako aktorka zadebiutować miała utalentowana piosenkarka Whitney Houston. Para ta spotkała się na planie sensacyjnego dramatu „Bodyguard”, który okazał się być jednym z największych przebojów początku lat zarabiając na całym świecie 410 milionów dolarów (przy budżecie niecałych 17 milionów). Frank Farmer jest byłym agentem Secret Service, którego dręczą wspomnienia z przeszłości, kiedy, to nie udało mu się zapobiec zamachowi na prezydent Ronalda Reagana. Obecnie pracuje jako ochroniarz sławnych ludzi i zostaje wynajęty żeby zapewnić bezpieczeństwo niezwykle popularnej gwieździe muzyki – Rachel Marron. Frank bardzo poważnie traktuje swoją pracę, co bardzo szybko doprowadza do spięć z jego lubiącą swobodę pracodawczynią. Ona nie toleruje jego rozkazów, on nie darzy jej szacunkiem sprowadzając ich wzajemne relacje do zawodowych kontaktów. Z czasem jednak napięcie pomiędzy Frankiem i Rachel opada, a pomiędzy nimi zaczyna rodzić się uczucie. Teraz Farmer będzie musiał chronić życie nie tylko swojej klientki, ale jednocześnie kobiety którą kocha. A zagrożenie jest realne. Anonimy z groźbami pod adresem Rachel stają się coraz ostrzejsze i wszystko wskazuje na to, ze życie piosenkarki jest w ogromnym niebezpieczeństwie. Bodyguard to poruszająca i trzymająca w napięciu o powieść o miłości i poświęceniu, którą można oglądać wiele razy.

CASABLANCA

Najsłynniejszy melodramat wszech czasów uznany przez Umberto Eco za wzorcowy film kultowy. Niezapomniane kreacje Humphreya Bogarta oraz Ingrid Bergman i wspaniała piosenka „As Time Goes By”. Akcja filmu rozgrywa się w czasie II Wojny Światowej w Maroku, które w owym czasie podlegało współpracującemu z nazistami rządowi Vichy. Amerykanin Rick Blaine prowadzi tam nocny lokal, w którym goszczą ludzie z całego świata. Wśród nich są m.in. prefekt policji Louis Renault i niemiecki major Heinrich Strasser. Niemieckie służby postawione są w stan gotowości, bowiem w mieście zamordowano niemieckiego kuriera. Wtedy właśnie w lokalu Ricka w towarzystwie żony pojawia się Viktor Laszlo, działacz ruchu oporu, który z Casablanki usiłuje przedostać się na teren USA. Ku zaskoczeniu Blaine’a Ilsa okazuje się jego dawną kochanką, którą poznał w Paryżu jeszcze przed zajęciem miasta przez nazistów…

CHŁOPCY Z FERAJNY

Ekranizacja bestsellerowej powieści Nicholasa Pileggiego „Wiseguy” z dynamiczną ścieżką dźwiękową składającą się z największych przebojów lat 60. i 70. Zdaniem krytyka Rogera Eberta to „najlepszy film o mafii jaki kiedykolwiek został nakręcony”. Obraz zdobył sześć nominacji do Oscara® w tym w najważniejszych kategoriach „Najlepszy Film” i „Najlepszy Reżyser”. Został również uznany za najlepszy film roku 1990 przez Stowarzyszenie Krytyków z Los Angeles oraz Narodowe Stowarzyszenie Krytyków Filmowych. Za „Chłopców z ferajny” Martin Scorsese otrzymał Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji. za rolę w obrazie Joe Pesci otrzymał Oscara® w kategorii „Najlepszy Aktor Drugoplanowy”, a Robert DeNiro jedne z najlepszych recenzji w swojej karierze. Nominowana do Oscara® Lorraine Bracco oraz Ray Liotta i Paul Sorvino również zachwycili krytyków swoimi kreacjami.
„Chłopcy z ferajny” jak żaden inny film opowiada o życiu gangsterów. To elektryzująca, oparta na faktach opowieść o życiu i… śmierci.

WYWIAD Z WAMPIREM

Brawurowa ekranizacja bestsellerowej powieści Anne Rice w reżyserii zdobywcy Oscara® Neila Jordana. W rolach głównych Tom Cruise, Brad Pitt, Kirsten Dunst, Antonio Banderas i Christian Slater. Akcja filmu rozpoczyna się we współczesnym San Francisco, gdzie dziennikarz Daniel Malloy (Slater) przeprowadza wywiad z mężczyzną o imieniu Louis (Pitt). Ten twierdzi, że jest wampirem i opowiada mu historię swojego wiecznego życia, które rozpoczęło się w 1791 roku w Nowym Orleanie od spotkania z demonicznym Lestatem. Film został entuzjastycznie oceniony przez krytyków i widzów, czego dowodem są przyznane mu m.in. dwie nominacje do Oscara®, dwie nagrody BAFTA oraz dwie nominacje do Złotych Globów.

LOT NAD KUKUŁCZM GNIAZDEM

Randle P. McMurphy (Jack Nicholson), wolny duchem, przebiegły skazaniec o niespokojnym charakterze, udaje chorobę psychiczną i zamieszkuje wśród ludzi umysłowo chorych. Bardzo szybko jego zaraźliwa umiejętność wywoływania chaosu i przeciwstawia się otępiającej rutynie udziela się innym pacjentom. Film, to pełna emocji opowieść o obronie własnej godności i niezależności w niezwykłych realiach szpitala dla osób psychicznie chorych. „Lot nad kukułczym gniazdem” jest adaptacją znakomitego bestselleru Kena Keseya. Film otrzymał pięć głównych Oscarów®: dla najlepszego filmu, aktora (Nicholson), aktorki (Fletcher), reżysera (Milos Forman) i adaptowanego scenariusza.

OSTATNI MOHIKANIN

Uhonorowana Oscarem® brawurowa ekranizacja powieści Jamesa Fenimore’a Coopera ilustrowana niezapomnianą muzyką Trevora Jonesa i Randy’ego Edelmana, z której motyw przewodni otwiera projekcje Festiwalu Autorów Sztuki Filmowej Camerimage. „Ostatni Mohikanin” to olśniewająca saga o wielkiej miłości, której tłem jest burzliwy rozdział amerykańskiej historii kolonialnej i wojna pomiędzy rywalizującymi o wpływy na kontynencie Francuzami i Anglikami.
W role kochanków wcielili się Daniel Day-Lewis i Madeleine Stowe. Dla reżysera Michaela Manna realizacja „Ostatniego Mohikanina” była spełnieniem marzeń, ponieważ wcześniejsza ekranizacja powieści Coopera z 1936 roku była pierwszym filmem, jaki obejrzał jako dziecko. Do swojej adaptacji wniósł brawurowy styl i niezwykły rozmach udowadniając, że jest jednym z najlepszych współczesnych reżyserów.

PRZEMINĘŁO Z WIATREM

Najsłynniejszy romans wszech czasów z niezapomnianymi kreacjami Clarka Gable’a i Vivien Leigh z odnowionymi cyfrowo obrazem i dźwiękiem. Jeden z najczęściej nagradzanych filmów w historii kina, zdobywca 10 Oscarów®, w tym dla najlepszego filmu, najbardziej dochodowa produkcja w dziejach kina (2,4 miliarda dolarów – w przeliczeniu na dzisiejszą wartość waluty), której wcześniejsze wydania wideo i DVD sprzedały się w łącznym nakładzie 8,8 miliona sztuk. „Przeminęło z wiatrem” to jeden z niewielu filmów, który całkowicie oparł się próbie czasu i dziś wzbudza podobne emocje jak ponad 60 lat temu. Coraz to nowe pokolenia oglądają ekranizację powieści Margaret Mitchell i zachwycają się nią, czego dowodem kolejne rekordy, które bije. W samym tylko 1983 roku zyski z wypożyczania kaset wideo z filmem w USA wyniosły prawie 78 milionów dolarów, a kiedy w 1976 roku po raz pierwszy pokazano film w amerykańskiej telewizji oglądało go ponad 130 milionów widzów.
Dzieje burzliwej miłości Rhetta Butlera i Scarlett O’Hara nie straciły nic ze swojej pasji i namiętności, a „Przeminęło z wiatrem” dziś uważane jest – obok „Casablanki” – za najsłynniejszy romans wszech czasów. Z każdym nowym pokoleniem „Przeminęło z wiatrem” zyskuje na popularności, gdyż coraz to nowi widzowie odkrywają i doceniają produkcję Davida O. Selznicka.

ROBIN HOOD: KSIĄŻĘ ZŁODZIEI

Uhonorowana Oscarem® jedna z najlepszych i najpopularniejszych filmowych opowieści o przygodach legendarnego Robin Hooda. W roli tytułowej Kevin Costner. Robin z Locksley (Costner) – angielski szlachcic wraz królem Ryszardem Lwie Serce walczył w czasie krucjaty i dostał się do niewoli. Wspólnie z poznanym tam Maqurem (Morgan Freeman) ucieka i wraca do ojczyzny, gdzie wplątuje się w konflikt z wpływowym szeryfem Nottingham (Alan Rickman). Wraz z grupą podobnych mu awanturników i przeciwników despotycznego władcy staje do nierównej walki o wolność, sprawiedliwość i… miłość.

WEJŚCIE SMOKA

Jeden z najbardziej kultowych filmów w historii kinematografii. Kiedy trafił do polskich kin wielu widzów oglądało go po kilkanaście razy! Obraz ten zapoczątkował w naszym kraju modę na wschodnie sztuki walki oraz sprawił, że na dużym ekranie zagościły później takie produkcje jak „Klasztor Szaolin" i „Karatecy z Kanionu Żółtej Rzeki".
Reżyserem filmu „Wejście smoka” jest dwukrotnie nominowany do Oscara® Robert Clouse, a w głównych rolach wystąpili Bruce Lee, John Saxon, Bolo Yeung, Kien Shih i Jim Kelly. Zdjęcia do filmu realizowano w Hongkongu i w Los Angeles. Prace na planie rozpoczęły się 25 stycznia 1973 i potrwały do 2 kwietnia. Film trafił do kin 26 lipca. Sześć dni wcześniej zmarł Bruce Lee. Bohaterem filmu jest brytyjski agent (Bruce Lee), mistrz wschodnich sztuk walki, który zostaje wysłany na szczególnie niebezpieczną misję. Podając się za zawodnika musi zgłosić się do krwawego turnieju, który raz na trzy lata organizuje na swojej wyspie złowrogi lord Han – przywódca groźnej organizacji przestępczej. Agent musi znaleźć dowody przestępczej działalności Hana, a jednocześnie nie dać się zabić w turnieju. Tuż przed wyjazdem bohater dowiaduje się, że Han jest odpowiedzialny również za śmierć jego siostry… „Wejście smoka" do dziś zachwyca spektakularnymi pojedynkami, których choreografią zajął się sam Bruce Lee oraz wspaniałą muzyką Lalo Schifrina.

CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY OZ

„Czarnoksiężnik z krainy OZ” powstał na podstawie głośnej powieści L. Franka Bauma z 1900 roku, która już od ponad 100 lat zachwyca coraz to nowe pokolenia dzieci na całym świecie. Film opowiada historię 12-letniej dziewczynki – Dorotki, która wraz ze swoim psem, Toto, w magiczny sposób zostaje przeniesiona z rodzinnego Kansas do magicznego świata OZ. Od Dobrej Wiedźmy z Północy dowiaduje się, że w powrocie do domu może jej pomóc jedynie potężny Czarnoksiężnik z OZ zamieszkujący w Szmaragdowym Grodzie, do którego prowadzi droga wybrukowana żółtą kostką. Dziewczynka wyrusza w podróż, a towarzyszą jej Strach Na Wróble, Blaszany Drwal i Tchórzliwy Lew. Każdy z nich wierzy, że i jemu Czarnoksiężnik jest w stanie pomóc. Strach chce go prosić o mądrość, Blaszany Drwal o prawdziwe serce, a Lew o odwagę. W dotarciu do Szmaragdowego Grodu przeszkadza im Zła Wiedźma z Zachodu pragnąca zabrać Dorotce czarodziejskie trzewiczki należące wcześniej do Złej Wiedźmy ze Wschodu.

Reżyserii „Czarnoksiężnika z krainy OZ” podjął sie Victor Fleming, który w tym samym roku zrealizował również ponadczasowe „Przeminęło z wiatrem”. W roli Dorotki wystąpiła 16-letnia wtedy Judy Garland (jedna z największych gwiazd Hollywood i matka Lizy Minelli), a u jej boku pojawili się m.in. Ray Bolger (Strach Na Wróble), Bert Lahr (Tchórzliwy Lew), Jack Haley (Blaszany Drwal) oraz Frank Morgan, który w filmie wcielił się aż w sześć różnych postaci, w tym w tytułowego Czarnoksiężnika. Uroczysta premiera musicalu odbyła się 12 sierpnia 1939 roku. W następnym roku „Czarnoksiężnik z OZ” otrzymał Oscary® w kategoriach „najlepsza muzyka oryginalna” oraz „najlepsza piosenka” i cztery nominacje do Nagrody Akademii, w tym dla najlepszego filmu. „Czarnoksiężnik z OZ” został entuzjastycznie przyjęty przez widzów nie tylko w roku premiery, ale również w latach 1949 i 1955 kiedy był ponownie wprowadzany na ekrany kin. Jego telewizyjna premiera, która odbyła się na antenie telewizji CBS w roku 1956, zgromadziła przed odbiornikami aż 45 milionów widzów!
W 2004 roku pochodząca z filmu piosenka „Over the Rainbow” została przez Amerykański Instytut Filmowy wybrana najwspanialszą piosenką w historii amerykańskiej kinematografii. Z kolei Biblioteka Kongresu uznała „Czarnoksiężnika z krainy OZ” za najczęściej oglądany film w historii.

Legendy KinaLegendy Kina

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Jana

Już 11. czerwca na DVD powrócą:
Może jestem mało spostrzegawcza, ale jeszcze nic z wymienianych pozycji nie zauważyłam w sprzedaży:)
A kilka z nich chętnie bym nabyła, chociaż zdecydowaną większość wcześniej lub później już obejrzałam… Do klasyki jednak się powraca – przynajmniej ja:)

Proszę czekać…