Festiwal Avant Art już od 1 października! 0
Festiwal, który rozszerza źrenice fanom dokumentów muzycznych, znowu zbliża się i to bez zakradania. Będzie, jak poprzednio – odwiedzimy różne planety muzyczne, dzięki nie tylko muzyce na scenie, ale właśnie też tej granej i różnie opowiedzianej na ekranie. Przegląd odbędzie się w kinie Muranów.
W tym roku repertuar filmowy koncentruje się na nieco głębszej, biograficznej analizie kilku fenomenów (aktualnych i czasowo odległych), które swoją ekspresją, walorem energetycznym i postawą przełożyły się na kształt kontrkultury. Będziemy mogli obejrzeć takie fajerwerki:
Dokument powstał na podstawie materiałów z osobistego archiwum M.I.A., które były nagrywane w ciągu ostatnich 22 lat. Intymny portret kontrowersyjnej artystki, jej zaangażowania politycznego oraz drogi, która doprowadziła ją do międzynarodowego sukcesu. M.I.A. nigdy nie starała się odgrodzić od swojej przeszłości. Stworzyła wizerunek, który czerpie inspirację z każdego etapu jej życia jako aktywistki, fanki hip-hopu, głosu wielokulturowej młodzieży. Projekcja doświadczenia na wielu poziomach i spojrzenia na artystkę z najróżniejszych perspektyw, ogień!
- American Valhalla
Dokument opowiada o niesamowitej muzycznej współpracy wyjątkowych twórców amerykańskiego rocka: Iggy’ego Popa i Joshui Homme’a z Queens of the Stone Age, który wraz z Andreasem Neumannem wyreżyserował film. Jej rezultatem był jeden z najlepszych albumów 2016 roku, Post Pop Depression Iggy’ego. Film zabiera nas w podróż, która zaczyna się od powstania samej koncepcji wspólnej pracy i pierwszego demo, nagranego na kalifornijskiej pustyni przez przyszłych twórców Post Pop Depression, m.in. Deana Fertita (QOTSA) i perkusisty Matta Heldersa (Arctic Monkeys), i trwa aż do wydania albumu. American Valhalla jest ukoronowaniem tego wyjątkowego projektu. Film pokazuje, że niezależnie kim jesteś, nie ryzykując nie możesz nic zyskać. Nie ma festiwalu Avant Art bez Iggy’ego Popa, taka prawda!
- HR Finding Joseph I
To historia Paula “HR” Hudsona, znanego jako Joseph I. Ekscentryczny wokalista reggae był znany ze wybuchowych występów z the Bad Brains, jednym z najbardziej wpływowych zespołów, które powstały w latach 80-tych. HR wielokrotnie opuszczał zespół, aby eksplorować swoje zainteresowanie reggae jako artysta solowy, HR Human Rights. Na przestrzeni lat, the Bad Brains wielokrotnie powracali wspólnie na scenę, będąc zmuszeni do radzenia sobie z nieprzewidywalnością swojego frontmana.
- Queercore:punkowa rewolucja
A jeśli społeczność, której potrzebujesz nie istnieje? Zacznij powtarzać sobie, że jest inaczej. Wymyśl twórców, którzy ją stworzyli. Mów o nich tak dużo i często aż wytwór Twojej wyobraźni stanie się rzeczywistością. Opowieść o początkach queercore’u, pochodnej punka, która równie mocno sprzeciwiała się homofobii punka, jak i mainstreamowemu przedstawieniu homoseksualizmu. W filmie wzięli udział twórcy tacy jak : Bruce LaBruce, G.B. Jones, Genesis Breyer P-Orridge, John Waters, Justin Vivian Bond, Lynn Breedlove, Silas Howard, Pansy Division, Penny Arcade, Kathleen Hanna, Kim Gordon, Deke Elash, Tom Jennings, Team Dresch. Mówią o wszystkim od homofobii, feminizmu, AIDS, seksu aż po, oczywiście, sztukę.
- The Public Image Is Rotten
Po rozpadzie Sex Pistols, John Lydon (znany jako Johnny Rotten), założył Public Image Ltd – przełomowy zespół, który przetrwał prawie 15 razy dłużej niż jego pierwszy projekt. Poprzez zmiany w składzie i stylistyce, walcząc, aby ciągle znajdować nowe pomysły, Lydon nie tylko zdefiniował na nowo muzykę, ale również stał się kwintesencją oryginalności. Poprzedni i aktualni członkowie zespołu, jak i inne ikony muzyki, jak Flea, Ad Rock czy Thurston Moore, wzbogacają elektryzujące, archiwalne nagrania (w tym zdjęcia i nagranie ze sławnego Ritz Show). Ze swoim charakterystycznym, zgryźliwym poczuciem humoru oraz nieprzewidywalną szczerością, Lydon pokazuje kulisy jednej z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych karier w historii muzyki.
- Ryuichi Sakamoto:Coda
Chciałem, aby ten film zbadał na ile Ryuichi Sakamoto jest świadomy sposobu w jaki kryzysy ekologiczne, społeczne i osobiste wpłynęły na jego muzykę. […] Mam nadzieję, że ten film pozwoli publiczności otworzyć się na poznanie, pozwoli im wyobrazić sobie jak Ryuichi Sakamoto słyszy świat i doświadczyć jak ostatecznie tryumfuje, odnajdując nowy sposób muzycznej ekspresji.
- mówi reżyser filmu, Stephen Nomura Schible.
Dostaniemy jeszcze od organizatorów taki smaczek krótkometrażowy, jak Marionetka,reż. Marcina Podgórnego.
Tytułowa Marionetka próbuje wybudzić się z letargu i przejąć kontrolę nad swoim życiem. Okazuje się, że każdy jej ruch jest śledzony przez mechaniczny organizm, który walczy o przywrócenie starego porządku.
Jak widzicie playlista soczysta! A jak sami organizatorzy mówią o drugiej edycji festiwalu w Warszawie:
Kolejna edycja AAF i kolejne motto festiwalu? Nie, w tym roku w pełni skupiamy się na przekazie muzycznym i filmowym tyle konsekwentnym, ile poszerzającym pola manewru i wyboru. Bez zbędnych naciągnięć i niepotrzebnych kompromisów przedstawiamy artystów i zjawiska wyrastające z podziemnego pnia z całą jego kalejdoskopową barwą. W programie sami lub z naszą pomocą odnajdziecie tropy punkowe, przemysłowe, improv/jazzowe i beatowe, dające ożywczy amalgamat, w kontrze do kultury przemysłowej.
Cały rozkład jazdy z filmami i wydarzeniami muzycznymi na stronie festiwalu. Będzie co oglądać na ekranie… i czego słuchać!!!
Komentarze 0