Redaktor na FDB.pl oraz innych portalach filmowych. Pisze, czyta, ogląda i śpi. Przyłapany, gdy w urzędzie w rubryczce "imię ojca" próbował wpisać Petera Greenawaya.

Ars Independent 2019: gala otwarcia festiwalu w Katowicach + koncert Love & Revenge 0

W Katowicach rozpoczęła się 9. edycja jednego z najpiękniejszych polskich festiwali filmu, animacji oraz gier wideo. Start nastąpił 24 września 2019 roku. W Kinoteatrze Rialto odbyła się gala otwarcia tegorocznego Ars Independent. Towarzyszył jej występ zespołu Love & Revenge. Magiczny – to słowo cisnęło mi się na usta po wyjściu z koncertu.

Ars Indepedent jest jedynym w swoim rodzaju festiwalem filmowym (czy mówiąc szerzej: medialnym) o tak zróżnicowanym i awangardowym poziomie prezentowanych tytułów. Wskażcie mi inne wydarzenie kulturalne, na którym mogliście zobaczyć na dużym ekranie słynną trylogię Dona Hertzfeldta pt. It’s such a Beautiful Day. Wśród dotychczasowych edycji każdy film prezentowany w konkursie głównym cechował się własną estetyką oraz oryginalną konwencją — dalece odbiegającą od kina stylu zerowego w głównym nurcie. Tytuły pozakonkursowe poszerzały perspektywę odbiorców o nowe wrażenia zmysłowe. Animacje odsłaniały nieszablonowe formy wykonania oraz niestandardową narrację.

W tym roku ujrzymy 138 filmów krótko- i długometrażowych. Oprócz tego organizatorzy po raz kolejny zaproszą nas do Krainy Grzybów w oryginalnym VJ / DJ secie.

Ars Independent jest również festiwalem kładącym duży nacisk na krótką formę wideoklipu. Tym razem widzowie będą mogli wybrać swojego faworyta spośród teledysków zaproponowanych w dwóch setach.

Ars Independent 2019: gala otwarcia

24 września 2019 roku odbyła się skromna jak na swoje standardy gala otwarcia katowickiego Ars Independent. Przy czym wspomniana przeze mnie “skromność” dotyczyła ilości organizatorów, goszczących na scenie Kinoteatru Rialto. W żadnym razie nie można tego powiedzieć o gwieździe wieczoru: francuskim projekcie Love & Revenge, łączącym brzmienia muzyki elektronicznej z melodiami Bliskiego Wschodu. Po części skomponowane wcześniej, po części zaimprowizowane utwory wzbogacone zostały wizualnym esejem orientalnych filmów. Prezentowane fragmenty były obce polskim widzom. Najstarsze z filmów sięgały lat 40. ubiegłego wieku.

Artyści z Francji i Libanu za pomocą el-muzyki opartej na dźwiękach bliskowschodnich instrumentów przenieśli widzów w psychodeliczną krainę arabskiej kultury. Zawrzało zwłaszcza pod koniec, kiedy Love & Revenge zaprosił widzów na scenę do wspólnego tańca. Kinoteatr Rialto zadudnił od klubowych podrygów w najlepszym stylu. Bez wątpienia takie otwarcie festiwalu zapadnie w pamięć mocniej niż standardowa i sztywna projekcja filmu.

Ars Independent gala otwarcia

Ars Independent 2019: jakie filmy?

W konkursie Czarny Koń Filmu zobaczymy tradycyjnie 6 pełnometrażowych filmów debiutujących reżyserek i reżyserów. Nagrodę – statuetkę i tytuł Czarnego Konia oraz 500 EUR – w tym i pozostałych konkursach przyzna festiwalowa publiczność.

Wśród pełnometrażowych filmów zobaczymy:

  • Firecrackers (seanse: 25.09),
  • Gniazdo kolibra (seanse: 28.09),
  • Nóż + Serce (seanse: 26.09),
  • Pink Wall (seanse: 28.09),
  • Cleo (seanse: 25.09),
  • Serpentário (seanse: 27.09).

Wszystkie seanse odbywają się w kinie Światowid (Katowice, ul. 3. maja 7).

Ars Independent odbędzie się w dniach 24 – 29 września 2019 roku.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…