Znamy nominowanych do Paszportów Polityki 2021 w kategorii Film 0

Ogłoszenie nominacje do jednych z najważniejszych nagród kulturalnych, chodzi o Paszporty Polityki. W kategorii Film nominowani zostali: Łukasz Grzegorzek, Łukasz Ronduda i Aleksandra Terpińska.

logo Paszportów Polityki

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę nominowanych:

Łukasz Grzegorzek, fot. Leszek Zych

Łukasz Grzegorzek – Reżyser samouk, scenarzysta, montażysta, były tenisista, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW. Pochodzi z Nysy (rocznik 1980). W wieku 18 lat zrezygnował z zawodowego uprawiania sportu. Robił zwiastuny telewizyjne, spoty ramówkowe, teledyski, równocześnie zbierał doświadczenie jako prawnik zatrudniony w firmie deweloperskiej. W debiut fabularny Kamper (2016 r.) o kryzysie małżeńskim trzydziestolatków zainwestował z żoną Natalią, producentką filmową, wszystkie wspólne oszczędności, a spora część zdjęć została nakręcona w ich mieszkaniu na Mokotowie. Kolejna fabuła Córka trenera (2018 r.) o buncie nastolatki wyrywającej się spod kurateli zaborczego ojca zawierała wyraźne ślady biografii reżysera i spotkała się z ciepłym przyjęciem widzów i krytyki. „Moje wspaniałe życie”, trzeci pełnometrażowy, w pełni autorski film Grzegorzka otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię na festiwalu w Gdyni oraz nagrody dla Najlepszej aktorki (Agata Buzek) i aktora (Jacek Braciak) na tegorocznym Off Camera.

Łukasz Ronduda, fot. Leszek Zych

Łukasz Ronduda – Reżyser, kurator warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, scenarzysta, wykładowca akademicki m.in. na prestiżowym Princetown University oraz słynnym Columbia University w Nowym Jorku. Autor książek Strategie subwersywne w sztukach medialnych oraz Sztuka polska lat 70. Awangarda, a także (wraz z Barbarą Piwowarską) Polska Nowa Fala. Historia zjawiska, którego nie było. Urodził się w 1976 r. Reżyserii uczył się w Szkole Mistrzowskiej Andrzeja Wajdy. W kinie stworzył wyjątkowy sposób ukazywania rzeczywistości poprzez biografie artystów, którzy zacierają granice między happeningiem, medialnym wizerunkiem i otaczającym ich światem – jak Oskar Dawicki, artysta multimedialny, fotografik, autor instalacji obiektów, któremu Ronduda poświęcił filmowy debiut Performer (nakręcony z Maciejem Sobieszczańskim i operatorem Łukaszem Guttem w 2015 r.). Na Berlinale został uhonorowany nagrodą Think: The Award. W 2017 r. powstało Serce miłości o destrukcyjnej rywalizacji Wojciecha Bąkowskiego i Zuzanny Bartoszek. Kolejny projekt Rondudy i Gutta, Wszystkie nasze strachy, o artyście Danielu Rycharskim, katoliku i geju (laureacie Paszportu POLITYKI), wygrał festiwal w Gdyni, zdobywając oprócz Złotych Lwów m.in. nagrodę za najlepsze zdjęcia i nagrodę dziennikarzy.

Aleksandra Terpińska, fot. Leszek Zych

Aleksandra Terpińska – Reżyserka, scenarzystka, dokumentalistka, współautorka seriali, reklam i teledysków. Urodziła się we Wrocławiu w 1983 r. Ukończyła reżyserię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz psychologię we Wrocławiu. Doświadczenie reżyserskie zdobywała, współpracując z Małgorzatą Szumowską, Wojciechem Smarzowskim oraz Marcinem Krzyształowiczem. Jej szkolne etiudy i krótkometrażówki szokowały dojrzałością, perfekcyjnym rzemiosłem, a także odwagą łamania stereotypów. Jej filmy były prezentowane na najważniejszych festiwalach na świecie, m.in. w Cannes, San Sebastian, Telluride, Palm Springs czy Clermont-Ferrand. Zdobyły ponad 50 nagród. Pełnometrażowa fabuła Terpińskiej Inni ludzie to najlepsza jak dotąd filmowa realizacja prozy Doroty Masłowskiej.

Nagrody kulturalne Polityki zostaną wręczone 18 stycznia.

Źrodło: Polityka

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

emmawatsonsp

Alice feels it is her obligation to investigate how and why Victory’s employees are assigned to their jobs. How much will be available to explain in detail what exactly is happening at this period?

Proszę czekać…