Glina

7,7
Głównym bohaterem serialu jest oficer policji kryminalnej z wydziału zabójstw, Andrzej Gajewski (w tej roli Jerzy Radziwiłowicz), mężczyzna po czterdziestce, twardy, uparty, pozbawiony złudzeń, nie znoszący kompromisów i układów. Jak mówią koledzy, „zawsze były z nim kłopoty, ale ma jedną zaletę - nie da się skorumpować, nigdy nie bierze forsy”. Dźwiga spory bagaż doświadczeń, jest zgorzkniały, zamknięty w sobie, często w sprawach osobistych i zawodowych kieruje się przeczuciem. Dla pracy w policji poświęcił życie prywatne, jego małżeństwo rozpadło się. Rozwód przyniósł kolejne stresy i żale, każde z małżonków próbuje teraz wybrać własną drogę. Była żona Krystyna chce zacząć wszystko od początku, ma nowego partnera. Nie przychodzi jej to łatwo, zwłaszcza że traci pracę. Oczkiem w głowie twardego i bezwzględnego policjanta jest córka, Julia, która studiuje prawo. Dziewczyna mieszka z matką. Najbliższymi współpracownikami Gajewskiego są: Jerzy (Robert Gonera) - oddany pracy, samotny, z nieułożonym życiem osobistym, oraz żółtodziób Artur (Maciej Stuhr) - świeżo upieczony absolwent szkoły policyjnej, który mieszka z ojcem, emerytowanym policjantem, poruszającym się na wózku inwalidzkim. Chłopak nie dostał się na studia prawnicze, uznał więc, że najlepszym pomysłem na życie będzie kontynuowanie tradycji rodzinnej.
Odcinki 25 dodaj odcinek
Sezony
W hotelowym pokoju dochodzi do podwójnego zabójstwa. Jedną z ofiar jest oficer z wydziału zabójstw, drugą poszukiwany listem gończym gangster Rolex. Ekipa Gajewskiego postanawia rozwikłać tę sprawę. Sprawdzają też prawdziwość zeznań taksówkarza, który opowiada przerażającą historię o zabójstwie dziewczyny.
Gajewski z partnerem kontynuują śledztwo w sprawie dziewczyny, o której opowiedział napadnięty kierowca. Na miejscu zdarzenia trafiają na nowy trop. Odkrywają w lesie rzekomo nieczynną fabrykę, do której prowadzą świeże ślady opon. Napotkana na drodze kobieta przysięga, że nocą ktoś bywa w fabryce. Policjanci postanawiają poczekać...
Jerzy odnajduje Ewę Wasiak, która staje się dla Gajewskiego ważnym świadkiem, gdyż przyznaje się do współudziału w zabijaniu dziewczyn w zamkniętej fabryce i składa zeznanie obciążające Karbowiaka. Jednak przed przesłuchaniem w komendzie, Ewa dzwoni do Karbowiaka z komórki, a ten, dzięki starej legitymacji policyjnej, dostaje się na teren komendy i zabija ją... Uciekając, bierze Banasia na zakładnika, po czym wyrzuca go z samochodu i gubi pościg. Policjanci zastawiają na niego zasadzkę i po kilku dniach dochodzi do ponownej konfrontacji: podczas strzelaniny Karbowiak ginie, lecz jego pomocnikowi udaje się uciec.
W bagażniku samochodu pewnego sierżanta znalezione zostają zwłoki uduszonego mężczyzny. Okazuje się, że przełożonym właściciela auta jest brat zamordowanego. Jest zamieszany w handel bronią, przyznaje się też do zabójstwa. Ale... Sierżant ponoć popełnił samobójstwo. Partner Gajewskiego, Jerzy, coraz bardziej zbliża się do żony zamordowanego policjanta.
Gajewski odnajduje skradzioną broń w domu sierżanta. Kapitan wreszcie przestaje kłamać, opowiada o swoim związku z bratową i przyznaje się do zabójstwa w afekcie. Policjanci odwożą go do aresztu. W drodze powrotnej zauważają śledzący ich samochód. Zatrzymują się i Jerzy idzie sprawdzić, o co chodzi. Padają strzały...
Artur Banaś, wstrząśnięty śmiercią kolegi, zamierza zrezygnować z pracy w policji, ale Gajewski przekonuje go, by tego nie robił. Komisarz Malicki, który włączył się w śledztwo, podejrzewa, że może to mieć związek ze sprawą zabójstwa policjanta w hotelu, którą Jerzy usiłował wyjaśnić. Gajewski z Arturem obserwują miejsca, gdzie bywał Jerzy i osoby, z którymi się kontaktował...
W luksusowej willi na przedmieściu Warszawy znaleziono zwłoki artysty malarza. W trakcie przeszukania Gajewski znajduje tam wizytówkę psychiatry. Dwoje pacjentów doktora jest zainteresowanych śledztwem. Zaintrygowany sensacyjnymi wiadomościami komisarz obserwuje nocą willę malarza. Niestety, zostaje ogłuszony...
Zebrane przez Artura informacje wskazują na to, że psychiatra prowadził ciemne interesy, o których mogli wiedzieć zamordowani: malarz oraz Woźnicki – pacjent doktora. Gajewskiego niepokoi zachowanie żony zamordowanego malarza. Komisarz podejrzewa, że kobieta może skrywać jakąś tajemnicę… Tajemnicę ma też Agata, przyjaciółka komisarza.
Agata wyprowadza się od Gajewskiego. Jego córka Julia chce z nim porozmawiać, ale on, zajęty nową sprawą, nie ma na to czasu. W ośrodku wypoczynkowym naleziono zwłoki mężczyzny bez dokumentów. Pusta fiolka wskazuje na samobójstwo, ale sekcja zwłok na to nie wskazuje. Komisarz dociera do pewnej sprawy sprzed lat, w którą był zamieszany denat...
Kobieta, której zwłoki znaleziono, to córka denata z ośrodka wypoczynkowego. Gajewskiego śledzi tajemniczy samochód. Uciekając, wjeżdża na parking centrum handlowego – i zaczyna się strzelanina. Jeden z bandytów zostaje postrzelony, drugi ucieka, lecz komisarz odnajduje go w tłumie. Bandyta rani go, a sam ginie.
Gajewski z Arturem wracają do sprawy zabójstwa w hotelowym pokoju. Aresztują poszukiwanego listem gończym Kajtka. Ten zaczyna sypać. W tym czasie niejaka Zarębska spotyka niemieckiego biznesmena, który podrzuca jej do torebki dyskietkę, tę jednak zabiera jej syn. W korku jakiś żebrak strzela do Niemca i zabija go, a zamaskowani motocykliści kradną kobiecie torebkę...
Gajewski i Artur badają sprawę zastrzelenia Niemca. W jego walizce znajdują dowody współpracy z firmą handlującą bronią. Gangster Gruby szuka dyskietki z kompromitującymi danymi. Zdradzana przez męża Zarębska dowiaduje się prawdy. Wychodzi z domu, zabierając syna. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Kto pierwszy znajdzie kobietę – Gajewski czy Gruby?
Gajewski i jego koledzy z Wydziału Zabójstw otrzymują wezwanie do mieszkania, w którym znaleziono zwłoki grającego w popularnym serialu młodego aktora. Tymczasem, po śmierci Grubego i zniknięciu Tośka (oni dotychczas kontrolowali kryminalne podziemie stolicy), rozpoczyna się gangsterska wojna o władzę nad „miastem”. Szczególnie aktywny okazuje się Miazga.
Wojna gangów trwa. Jednym z jej efektów są zwłoki znalezione w spalonym samochodzie. W sprawę zamordowania młodego aktora wplątana jest radna. I chociaż to właśnie ona miała najbardziej przekonujące motywy, by zabić, ma też alibi. W pewnym momencie kilka drobnych elementów pozwala Gajewskiemu wpaść na trop. Jeszcze raz o czyimś życiu zadecydowały emocje…
Córka Gajewskiego, Julia, prosi Artura o pomoc w odnalezieniu trójki zaginionych Romów, bo oficjalnie policja nie zamierza nic zrobić w tej sprawie. Banaś nie pali się do tego pomysłu, ale obiecuje pomóc. Nad Wisłą znalezione zostają zwłoki kolejnego gangstera, Kosmy, który kontrolował jedną piątą rynku narkotyków. Do współpracy z Gajewskim zostaje oddelegowany oficer z Wydziału Narkotyków.
Artur prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zaginionych Cyganów. Udaje się do miasteczka kontrolowanego przez jedynego pracodawcę w okolicy, senatora Jarosza oraz jego syna – faszystę. Oficjalnie nikt Romów nie widział. Jednak Banaś dowiaduje się, że trójkę Romów wyrzucono z baru, a potem zabrał ich samochód senatora. Wieczorem policjant staje się ofiarą napadu.
W dramatycznych okolicznościach Banaś wyjaśnia tajemnicę zaginięcia trójki Romów. Okazuje się też, że w tle zabójstwa handlującego narkotykami gangstera Kosmy pojawia się sprawa korupcji w szeregach samej policji...
W przenośnej toalecie na Powiślu zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Kwit z zakładu fotograficznego w jej torebce nie daje Gajewskiemu spokoju. Dlaczego zabójca go nie zabrał, umożliwiając identyfikację? Ale jeszcze bardziej intryguje go fakt, że ofiara była utrzymanką bogatego, żonatego przedsiębiorcy.
Zgłasza się świadek zabójstwa dziewczyny na Powiślu. Nieoczekiwanie rozwiązanie tej sprawy daje Gajewskiemu wiele do myślenia. Banaś, który dość przypadkowo związał się ze starszą od siebie psycholog z Komendy Stołecznej, zrywa ten związek. Znacznie bardziej zależy mu na córce Gajewskiego.
W windzie jednego z bloków znaleziono zwłoki młodej kobiety. Została oszołomiona, zgwałcona i brutalnie zamordowana. Policjanci odwiedzają sąsiadów ofiary. Dowiadują się, że w jednym z lokali mieszkał poprzednio niejaki Piotr Kurten. Czy to prawdziwe nazwisko? W stolicy dochodzi do krwawych porachunków konkurujących gangów...
Gajewski bada sprawę tajemniczej śmierci znanej niegdyś aktorki. Kobieta została znaleziona martwa w swoim samochodzie. Wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Jednak Gajewskiego intryguje napis na lustrze w łazience nieboszczki: „Derwisz i śmierć”. A jeszcze bardziej nie daje mu spokoju odpowiedź na pytanie, dlaczego w pewnym momencie zrezygnowała ona z kariery?
Nieustępliwość Gajewskiego daje rezultaty. Okazuje się, że tłem samobójstwa aktorki są wydarzenia z okresu podziemnej Solidarności. Trwa śledztwo w sprawie kobiety zamordowanej w windzie. Pani patolog zwraca uwagę, że tajemniczy Piotr Kurten nosi podobne nazwisko jak „wampir z Düsseldorfu”…
Kolejną swoją ofiarę seryjny morderca poznał w Internecie. Z satysfakcją prowadzi grę z policją – świadomie pozostawia za sobą ślady... Nad związkiem Artura i Julii wisi cień Gajewskiego, który nawet sobie nie wyobraża, aby jego córka miała tak kiepskiego życiowego partnera, jakimi bywają prawdziwi gliniarze. Do miasta wraca gangster Tosiek. Zamierza upomnieć się o swoje prawa...
Gajewski załatwia sprawę z „zięciem” przy pomocy pięści. Potem przeprasza Artura. Tosiek skutecznie przywraca swoją władzę nad przestępczym światem stolicy. Tymczasem seryjny morderca uderza po raz kolejny. Tym razem bezpośrednio w Gajewskiego. Ofiarą jest bowiem jego niedawna partnerka życiowa.
Żmudne śledztwo w sprawie seryjnego mordercy powoli zmierza do finału. Trop wiedzie na prowincję, gdzie udaje zidentyfikować zabójcę. Gajewski nie może sobie darować, bo przecież rozmawiał nie tak dawno z tym człowiekiem. Tosiek reguluje wszystkie swoje rachunki: w deszczową noc strzela do Gajewskiego...
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…