Jeż Jerzy to uroczy zwierz, który posiada liczne talenty i zdolności, a mimo to większość czasu spędza głównie na imprezowaniu z pięknymi dziewczynami. Dlatego nie dziwi decyzja szalonych naukowców, by na klonie Jerzego zarabiać wielkie pieniądze.

Ekipa

Choć ciężko w to uwierzyć, film „Jeż Jerzy” przy całej swojej złożoności został stworzony przez grupę zaledwie 14 osób, dojrzałych artystów, których dorobek jest tak różny, że pozornie do siebie nie pasują. Grupa reżyserów, rysowników, malarzy i animatorów połączyła swoje siły i w ciągu niemal trzech lat wspólnej pracy stworzyła film na miarę produkcji kilkusetosobowego studia produkcyjnego.

1. SCENARZYSTA

· Rafał Skarżycki

Filozof, scenarzysta, pisarz. Współtwórca publikowanych w kraju i za granicą serii komiksowych "Jeż Jerzy", "Tymek & Mistrz". Laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu komiksu w Łodzi. Autor scenariusza pełnometrażowego filmu kinowego "Jeż Jerzy", a także scenariusza komedii "Złe nowiny", wyróżnionego przez jury pod przewodnictwem Petra Zelenki na Międzynarodowym Festiwalu Scenarzystów Interscenario 2008. Należy do Koła Scenarzystów Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Publikował opowiadania w pismach literackich ("Fraza", "Quriozum"), oraz teksty w magazynach dziecięcych ("Świerszczyk", "Miś")

2. REŻYSERZY

· Wojciech Wawszczyk

Reżyser, animator, rysownik, scenarzysta. Absolwent łódzkiej Filmówki i niemieckiej Filmakademie Baden – Wurttemberg (obie szkoły ukończone z wyróżnieniem). Twórca wielokrotnie nagradzanych animowanych filmów krótkometrażowych „Headless” (1999), „Mouse” (2001), „Pingwin” (2002), „Drzazga” (2008). Współpracownik amerykańskiego studia Digital Domain; Współtwórca animowanych efektów specjalnych do filmów „Ja, Robot” (2004), „Aeon Flux” (2005) i animacji do filmu reklamowego dla wytwórni Disneya. Główny animator przy filmowych przerywnikach do gry „Fight Club” (2004) dla Studia Prana w Indiach oraz przy filmie Kamila Polaka „Świteź” (2010). Wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej i Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Autor muzyki i około 40 ścieżek dźwiękowych do filmów studenckich.

Więcej na stronie http://WojWaw.com

· Kuba Tarkowski

Reżyser, animator, ilustrator. Absolwent łódzkiej Filmówki i kursu animacji Escape Studios w Londynie. Autor krótkich filmów animowanych „Autobahn” (1999), „Iliada” (2001), „O Jureczku” (2000). Zdobywca Ridley Scott Award 2003 w kategorii efekty specjalne za storyboard pełnometrażowego filmu animowanego "Le Bab". Reżyser animowanego filmu prezentowanego podczas uroczystości otwarcia Muzeum Historii Polskiej w 2006. Kompozytor i wykonawca muzyki oraz oprawy dźwiękowej do filmów krótkometrażowych i spektakli teatralnych.

http://PixMaster.blogspot.com

· Tomek Leśniak

Grafik, ilustrator, storyboardzista. Absolwent Europejskiej Akademii Sztuk, Wydział Grafiki, kierunek Projektowanie Graficzne. Autor rysunków do kultowych serii komiksowych “Jeż Jerzy” i “Tymek i Mistrz”. Nagroda K’03 w plebiscycie na najlepszy album komiksowy 2003 roku (za album: „Jeż Jerzy. Egzorcysta”). Grand Prix X Ogólnopolskiego Festiwalu Komiksu w Łodzi (1999 rok). Brązowy medal Klubu Twórców Reklamy KTR 2009 w kategorii ilustracja. Nagroda publiczności XX Międzybarodowego Festiwalu Komiksu i Gier za najlepszy album komiksowy 2009 roku za album „Jeż Jerzy. In vitro”.

http://Lesniak.deviantart.com

3. RYSOWNICY

· Olaf Ciszak Ilustrator, storyboardzista

Urodzony w 1977 roku. Ukończył wydział artystyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od końca lat 90-ych tworzy komiksy, ilustracje itd. (Fantastyka, Produkt, Mać Paradika, Arena Komiks, Komiks-Forum, Likwidator – antologia, ilustracje do internetowego magazynu Esencja, komplet ilustracji do gry RPG „Idee Fixe, ilustracje dla magazynu "Men's Health").

http://OlafCiszak.blogspot.com/

· Kamil KURT Kochański Storyboardzista, ilustrator

Pracowal nad serialem animowanym Inspektor Erektor , po ktorym przeszedl do Jeża Jerzego. Obecnie kończy tła do animacji Alka Wasilewskiego LUCKY DAY FOREVER oraz pracuje nad własnym serialem animowanym „Wróżka Amelia”. Poza tym zajmuje się komiksem ,storyboardami oraz grami fleszowymi.

http://BadBrainFactory.blogspot.com

· Mariusz Arczewski Grafik, ilustrator, storyboardzista

Urodzony w 1983 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warzsawie, Wydział Grafiki. http://MariuszArczewski.com

· Janusz Ordon Ilustrator, storyboardzista, animator

Urodzony w 1982 roku. Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Sztuk Plastycznych w Kielcach ( kierunek: artystyczne techniki malarskie) i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (kierunek: grafika). Autor licznych ilustracji do komiksów. http://JanuszOrdon.com

· Marcin Ponomarew Ilustrator, storyboardzista

Rysownik komiksów,ilustrator,storyboardzista,grafik. Pracował dla Catmood i wielu innych. Autor licznych publikacji, w tym w USA, Holandii i Norwegii.

http://ma4ker.blogspot.com

· Marek Oleksicki Grafik, ilustrator, storyboardzista

Rocznik 1979. Absolwent warszawskiej ASP, rysownik, autor Odmieńca, współtwórca Ursynowskiej Specgrupyod Rozwałki, autor okładek do serii Essential: Wolverine oraz pin-upu do Samotnego Wilka i szczenięcia. Swoje prace prezentował na wystawach m.in. w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych, Brukseli, Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Współpracował z magazynem "Ślizg" i "Foyer".

http://rrrrysss.blogspot.com

4. ANIMATORZY

· Anna Błaszczyk Reżyser, Animator, Ilustrator

Urodzona w 1981 roku w Łodzi, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Jej debiutem filmowym był Caracas, krótka animacja, nagrodzona na kilku festiwalach (m.in.: Grand Prix BALKANIMA w Belgradzie, pierwsza nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Bimini w Rydze, nagroda specjalna Filmfest Dresden 2007, Grandprix Sopot Film).

Studiowała tez na Animation Masterclass w Halle (Niemcy) - gdzie wyreżyserowała NANNYLESS za który dostała nagrodę Weimar Unicato Awards 2007 oraz Kurzsuechtig 2007 w Lipsku). Uczestnik kilku edycji Europejskiego Forum Wymiany - Perspektywy Filmów Animowanych w Dreźnie.

Autorka wizualizacji na międzynarodowym festiwalu muzyki OPEN'ER 2008 r., dyrektor muzyczny przy produkcji wideoklipu SZARE MIRAŻE (Kora) nominowanego do nagrody Yach 2008.

Od 2009 roku animatorka postaci w polskiej pełnometrażowej animacji Jeż Jerzy.

Zajmuje się też robieniem ilustracji do książek i prasy. Jej prace publikowane były przez tygodnik Wprost, jak również magazyn o sztuce LAMPA. Swoje prace pokazywała na wystawach w Bolonii ( Children Book Fiere 2008) i targach Berlin Consumed Society

http://AnB.carbonmade.com

· Tomek Nowik Animator, Ilustrator

Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. Specjalizacja w klasie fotografii artystycznej. Pracował m.in. przy tworzeniu animacji do filmów: “Sceny z życia smoków” w reżyserii Zbigniewa Lenartowicza czy “Eden” w reżyserii Andrzej Czeczota. Animował postaci w filmach reklamowych ( Germanos, Snaki, Lukas Bank). Tworzył animacje do teledysków, m.in. dla Lady Punk, T- Love i Kasi Klich. Tworzy rysunki postaci dla Wydawnictwa Bauer.

http://TNowik.com

· Wojtek Jakubowski Animator, VFX Artist

Urodzony w 1985 roku. Absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej. Pracuje pryz projektach animacyjnych i reklamowych w studiu postprodukcyjnym Human-Ark.

Filmografia:

Animacja i Compositing - „Splinter” - reż. Wojtek Wawszczyk

Animacja, Technical Director (Symulacja, Dynamika, Oświetlanie, Rendering, Compositing) - „Świteź” - reż. Kamil Polak

· Piotr Gołąbek Animator, Reżyser, VFX Generalist/

Urodozny w 1975 roku. Absolwent Państwowej Wyzszej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej, kierunek Animacja i Zdjęcia Specjalne. Zajmuje się animacją, postprodukcji, 2D i 3D. Jest reżyserem i projektantem ruchomej grafiki, pracował dla film: Nextmedia, The Chimney Pot, Provizorca, Futro, DGR, Affi, Orka, Lightcraft.

http://CgGolabek.blogspot.com

PRODUCENCI

PAISA FILMS to studio filmowe założone w 2005 r. przez znanego reżysera Macieja Ślesickiego (Tato, Sara, 13. Posterunek, Show, I kto tu rządzi) i niezależną producent Jolantę Rojek. Studio realizuje produkcje filmowe i telewizyjne oferując pełne spektrum działania, obejmujące wszystkie etapy produkcji od developmentu przez okres przygotowawczy, produkcję i postprodukcję. PAISA FILMS dysponuje wysokiej jakości sprzętem i profesjonalną kadrą współpracowników. Posiada kompletną linię produkcyjną potrzebną do zrealizowania filmu fabularnego, dokumentu, reklamy oraz animacji.

Misją firmy jest inwestowanie w utalentowanych młodych twórców, którzy chcą produkować filmy na wysokim poziomie technicznym i artystycznym. W ramach programu „Czas na młodych” realizowanego wspólnie z fundacją Laterna Magica, PAISA FILMS oferuje debiutantom profesjonalne warunki produkcji, opiekę artystyczną na najwyższym poziomie, wsparcie promocyjne i dystrybucyjne. Najnowsza produkcja w ramach „Czasu na Młodych” to remake niezależnego filmu „MannaHuberta Gotkowskiego, cieszącego się niesłabnącą popularnością na festiwalach kina niezależnego w Polsce.

PAISA FILMS jest ściśle związana z Warszawską Szkoła Filmową przez osobę prezesa firmy i jednocześnie założyciela szkoły Macieja Ślesickiego. Dzięki tym powiązaniom wszelkie projekty realizowane przez studio objęte są patronatem wykładowców szkoły, wybitnych ludzi polskiego kina i teatru.

W PAISA FILMS powstały już znaczące produkcje. Wśród nich wielokrotnie nagradzany na tegorocznych festiwalach film Łukasza PalkowskiegoRezerwat” (najlepszy debiut reżyserski 32. FPFF Gdynia 2007); głośna polsko – niemiecka koprodukcja „Strajk

w reżyserii Volkera Schlöndorffa; polska wersja nagrodzonego Złotym Globem amerykańskiego hitu „Who’s The Boss?” („I kto tu rządzi?”).

Oprócz filmów fabularnych i seriali PAISA FILMS zajmuje się również realizacją spotów reklamowych i filmów promocyjnych (m.in. dla Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, firm Atlas i Renault).

Maciej Ślesicki – reżyser, producent, scenarzysta – urodził się w Warszawie

w 1966 roku. Ukończył kierunek operatorski Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Po obsypanym nagrodami debiucie „Tato” (1995) postanowił kontynuować inteligentne i pełne humoru mieszanie filmowych gatunków. Kolejny film, komedia sensacyjna „Sara” (1997), została dobrze przyjęta przez krytyków i była wielkim sukcesem komercyjnym.Maciej Ślesicki wyreżyserował pierwszy polski sitcom, „13 posterunek”, do którego pisał również scenariusz.

Filmografia:

Reżyseria

2007: „I kto tu rządzi?”

2003: „Show”

2000: „13 posterunek 2

1997: „Sara”

1997-1998: „13 posterunek”

1995: „Tato”

1994: „Dlaczego moje koleżanki to mają, a ja nie

1991: „Czarne, białe

1989: „Piłka”

Scenariusz

2003: „Show”

2000: „13 posterunek 2”

1997: „Sara”

1997-1998: „13 posterunek”

1996: „Wirus

1995: „Tato”

1994: „Dlaczego moje koleżanki to mają, a ja nie”

1991: „Czarne, białe”

Zdjęcia

1991: „Czarne, białe”

WARSZAWSKA SZKOŁA FILMOWA jest trzecią szkołą filmową w Polsce, a największą wśród niepublicznych. Założona w 2005 r. przez reżysera Macieja Ślesickiego i aktora Bogusława Lindę, kształci w roku akademickim 2010/2011 ponad 200 studentów na 8 wydziałach filmowych. Szkoła stała się jednym z najbardziej udanych projektów edukacyjnych w Polsce po transformacji. Zaczynając od zera, twórcy Szkoły stworzyli autorski program oświatowy, który zaowocował świetnymi, wielokrotnie nagradzanymi debiutami, już w pierwszym roczniku (m.in. „GaleriankiKatarzyny Rosłaniec, „Janek” Renaty Gabryjelskiej, „Edina” Nenada Mikovica).

Dzięki porozumieniu edukacyjnemu z czeską uczelnią FAMO (Filmową Akademią Miroslava Ondříčka) studenci Wydziału Reżyserii i Wydziału Operatorskiego Warszawskiej Szkoły Filmowej mogą uzyskać honorowany w całej Europie międzynarodowy dyplom licencjacki. Współpraca WSF z FAMO oznacza również wymianę wykładowców i studentów oraz realizowanie wspólnych projektów filmowych.Władze Szkoły mają ambicje stworzenia w Warszawie ważnego ośrodka filmowego, który aktywnie uczestniczy w międzynarodowych projektach filmowych i kulturalnych.

Film Produkcja jest jednym z największych domów produkcyjnych na polskim rynku reklamowym. Powstała w 1985 roku jako ITI Film Studio. Od 2002 roku szefem studia jest Stanisław Dziedzic. Współwłaścicielem firmy jest Eliza Oczkowska. Bogate i wieloletnie doświadczenie firmy pozwala na realizację nawet najbardziej zaawansowanych projektów. Film Produkcja działa na wszystkich etapach realizacji filmu obejmując przygotowanie produkcji, organizację zdjęć i postprodukcji.

Film Produkcja w swoim dorobku posiada wiele nagród cenionych w świecie filmu. Nagrody zdobyte na festiwalach w 2010 roku to: „Nagroda dla Najlepszego Domu Produkcyjnego!” na festiwalu PORTOROZ 2010. Złoto w kategorii Warsztat oraz srebro w podkategorii produkty i Usługi Telekomunikacyjne dla Simplus „U-boot”. W 2008 roku firma otrzymała nagrodę na Festiwalu Cannes Lions i znalazła się na short liście w kategorii Bankowość i Finanse dla reklamy PKO SA. Złote Orły 2007 – Grand Prix w 3 kategoriach, dla 3 reklam Brandów: Crunchips, Heyah i Allianz. http://www.filmprodukcja.pl

MUZYKA

Piosenki do filmu napisał Jacek BUDYŃ Szymkiewicz, lider grupy Pogodno. Jednym z wyzwań było stworzenie utworu do sceny musicalowej, w której śpiewały prawie wszystkie gwiazdy podkładające w filmie głosy.

Poza piosenkami w filmie użyta została muzyka ilustracyjna skomponowana przez Jana Duszyńskiego, w wykonaniu orkiestry symfonicznej. Dodatkowo Jan stworzył poruszający pastisz piosenki rodem z Piwnicy pod Baranami pt. „Pytasz czemu płaczą”.

Magiera i Sokół odpowiedzialni są za kawałek promujący film, który w wersji instrumentalnej został użyty w scenie imprezowania pod palmą.

Część muzyki została napisana i wykonana przez reżyserów, Wojtka Wawszczyka i Kubę Tarkowskiego.

DŹWIĘK

Za udźwiękowienie filmu odpowiada duet realizatorów dźwięku: Mateusz Adamczyk i Sebastian Witkowski, którzy na swoim koncie mają m.in. „Wojnę polsko – ruską”, za którą otrzymali prestiżową nagrodę Złotych Orłów.

Jak powstawała animacja do Jeż Jerzy?

· BRUDNY STORYBOARD (październik 2007 – grudzień 2007)

Przez pierwsze 3 miesiące produkcji trzej reżyserzy (Wojciech Wawszczyk, Kuba Tarkowski i Tomek Leśniak) analizowali scenariusz napisany przez Rafała Skarżyckiego i tworzyli szkicowy storyboard będący pierwszą próbą zwizualizowania historii. Owocem ich pracy było 45 wielkich arkuszy papieru pakowego wypełnionego małymi, brzydkimi rysunkami.

· STORYBOARD NA CZYSTO (styczeń 2008 – marzec 2008)

Na tym etapie konieczne było rozszerzenie ekipy o dodatkowych rysowników, którzy przerysowywali szkicowe rysunki reżyserów na takie, które dało się oglądać i cokolwiek z nich zrozumieć. Dzięki temu procesowi skrystalizowała się wizja plastyczna wszystkich występujących w filmie postaci i wielu dekoracji. Jako że akcja filmu dzieje się w Warszawie a ekipie zależało na jak najwierniejszym ukazaniu miasta, rysownicy korzystali z pieczołowicie przygotowanej przez reżyserów dokumentacji fotograficznej.

· ANIMATIK (marzec 2008 – sierpień 2008)

Ten etap tworzenia filmu to coś w rodzaju zrobienia filmu „na brudno”. Jeszcze przed zatrudnieniem aktorów ekipa nagrała na potrzeby animatiku wszystkie dialogi własnymi głosami. W niektórych przypadkach wyszło to tak dobrze, głosy rysowników i animatorów weszły do ostatecznej ścieżki dźwiękowej (Klon w wykonaniu reżysera Wojtka Wawszczyka, Krytycy Sztuki odegrani przez animatorkę Annę Błaszczyk i reżysera Kubę Tarkowskiego, i wiele innych). Animatik pozwolił ekipie zaplanować pozostałą część produkcji i stanowił rodzaj drogowskazu.

· PRESYNCHRONY – NAGRANIE AKTORÓW (marzec – sierpień 2008)

W każdej wielkiej produkcji animowanej (niezależnie od jej faktycznych rozmiarów) głosy aktorów nagrywane są przed rozpoczęciem procesu animacji. Stanowi to odwrotność popularnego „dubbingu”, gdzie aktor nagrywa głos do ukończonego filmu. Powstaje więc rodzaj słuchowiska, a aktor ma ogromne pole do popisu, ponieważ nie jest ograniczony obrazem, jak ma to miejsce przy odtwórczym dubbingu. Animatorzy tworzący ruch postaci do nagranych uprzednio dialogów są w stanie kreować ruch bogaty w detale i niezwykle żywy.

· RYSOWANIE (wrzesień 2008 – sierpień 2010)

Po ukończeniu etapu preprodukcyjnego (animatik i nagranie aktorów) rozpoczęła się faktyczna produkcja filmu. Ekipa składała się w połowie z rysowników i animatorów. Rysownicy rysowali (1-3 dni na ujęcie)…

· ANIMOWANIE (wrzesień 2008 – sierpień 2010)

…a animatorzy animowali (1-3 na ujęcie). W sierpniu 2010 roku film wszedł w fazę postprodukcji (muzyka i udźwiękowienie).

Kim jest Jeż Jerzy?

Wiek: około 21 lat.

Miejsce zamieszkania: Obecnie mieszka na Powiślu w zaniedbanej kawalerce.

Dzieciństwo: Przyszedł na świat w Lasku Bielańskim. Brak danych na temat biologicznej rodziny. W dzieciństwie czuł się lepszy niż reszta jeży. Ciągnęło go do ludzi, uciekł z lasu i postanowił odnaleźć się pośród homo sapiens. Pomogli mu w tym: Yola, skejci, piwo i cannabis.

Wykształcenie: Jerzy jest inteligentny, ale niewykształcony. Nie chodził do szkół, ale uważnie obserwował świat, wiedzę czerpał też z telewizji.

Zawód: Jerzy nie jest bogaty, w zasadzie rzadko kiedy ma kasę, ale niewiele mu trzeba. Dochody czerpie z przeróżnych źródeł – kombinuje jak się da. Czasami dopuszcza się lekkich oszustw, ale nie jest przestępcą. Nikomu celowo nie szkodzi, raczej wykorzystuje ludzkie słabości.

Hobby: Lubi wypić, zajarać, jeździć na deskorolce.

Charakter: Bez problemu odnajduje się w otaczającym go środowisku i czuje się w nim pewnie. Jego poglądy są afirmacją życia opartą na potrzebie chwili i spontanicznym działaniu. Z ludźmi żyje dobrze, ale bez zbytniej zażyłości, co mu odpowiada. To jego świadomy wybór. Ma wielkie poczucie humoru oparte na dystansie, ironii. Umie się śmiać z siebie, ale nie ma ochoty się zmieniać. Jest otwarty i traktuje wszystkich na równi neutralnie. Budzi jednak skrajne emocje: od podziwu do nienawiści – ponieważ niektórym nie w smak jest jego niezależna i bezkompromisowa postawa.

Związki: Mimo że cieszy się powodzeniem u kobiet nigdy nie angażuje się, nawet w przelotne związki. Spośród wszystkich partnerek najbliższa jest mu Yola. Jednak Jerzy całe życie uchylał się od odpowiedzialności i nie był w stanie się zdeklarować, w wyniku czego Yola wyszła za Krzysia.

Plany: Jerzy nie chce uzależniać się od miejsc i ludzi. Odcina się od przeszłości i nie planuje przyszłości. Życie to dla niego zbyt cenny dar, żeby tracić na to czas. Liczy się Teraz.

O filmie

„Jeż Jerzy” to jedna z najpopularniejszych serii komiksowych w Polsce. Od ponad 10 lat albumy z przygodami kolczastego bohatera autorstwa Rafała Skarżyckiego (scenariusz) i Tomka Leśniaka (rysunki) cieszą wielką sympatią czytelników i uznaniem krytyków. Autorzy „Jeża Jerzego” byli wielokrotnie nagradzani – otrzymali między innymi Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu, który odbywa się w Łodzi i jest największą tego typu imprezą komiksową w Europie środkowo-wschodniej.

Komiksowy Jeż Jerzy w zabawny, przewrotny i czasem absurdalny sposób mierzy się z polską codziennością. Siłą komiksu oprócz humoru od zawsze było piętnowanie głupoty, fanatyzmu, ksenofobii i hipokryzji. Te cechy obecne są też w kinowej wersji przygód Jeża Jerzego.

„Jeż Jerzy” w wersji filmowej jest szaloną i niepoprawną politycznie komedią społeczno-obyczajową. Opowiada historię absolutnej mniejszości w naszym społeczeństwie – mniejszości jednoosobowej, bo nie ma drugiego takiego jeża, który żyje na ludzką modłę.

Zapomnijcie o słodkich jeżykach z jabłuszkiem na grzbiecie. W przekręconej bejsbolówce, śmigający między blokami na deskorolce Jerzy jest kompletnym zaprzeczeniem swojego gatunku. Uwielbia dobre melanże i niezłe maniurki . Nie istnieje dla niego dylemat – kupić kwiaty dla ukochanej czy butelkę piwa – słuszne rozwiązanie jest tylko jedno. Ale życie Jeża Jerzego nie jest usłane różami, wciąż musi walczyć o przetrwanie. Ma na pieńku z osiedlowymi skinheadami i okolicznymi Wietnamczykami, którzy chętnie zrobili by z niego kurczaka w pięciu smakach. Pewnego dnia w skomplikowany żywot Jerzego wkracza tajemniczy Profesor. Dzięki z trudem zdobytemu DNA tworzy on klona Jeża. Nowy bohater ma zastąpić swój pierwowzór i stać się Celebrytą Doskonałym. Jednak w tym kraju jest miejsce tylko dla jednego bohatera. Prawdziwy Jeż Jerzy rusza, aby odzyskać swoje dobre imię.

Odjechane imprezy, gorące romanse, ostre kolce… i jazda na deskorolce!

Obsada

BORYS SZYC

Aktor filmowy i teatralny. Urodził się 4 września 1978 roku. W 2001 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. W tym samym roku za tytułową rolę w "Płatonowie" Agnieszki Glińskiej, otrzymał nagrodę na XIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Równocześnie dostał angaż w warszawskim Teatrze Współczesnym. W 2003 roku nastąpił przełom w jego karierze. Zagrał Alberta w "Symetrii" Konrada Niewolskiego. Od tej pory zaczął grywać w największych polskich produkcjach.

FILMOGRAFIA

Role filmowe (wybrane)

• 2011: Bitwa warszawska 1920 jako Jan, polski żołnierz, ułan, poeta

• 2010: Śluby panieńskie jako Albin

• 2010: Randka w ciemno jako Karol

• 2009: Wojna polsko-ruska jako Silny

• 2008: Lejdis jako Błażej Dywanik, brat Marka

• 2007: Testosteron jako Tytus, kelner

• 2006: Chaos jako Łysy

• 2004: Pręgi jako Bartosz

• 2004: Vinci jako Julian

• 2002: Pianista jako niemiecki żołnierz

• 2001: Symetria jako Albert

• 2001: Przedwiośnie jako Wojciech Buławnik

Polski dubbing (wybrane)

• 2010: Jeż Jerzy jako Jeż Jerzy

• 2009: Prawdziwa historia kota w butach jako kot

• 2008: Piorun jako Piorun

• 2008: Asterix na olimpiadzie jako Brutus

• 2007: Lucky Luke na Dzikim Zachodzie jako Joe

• 2007: Don Chichot jako Osioł Rucio

• 2007: Wojownicze Żółwie Ninja (wersja kinowa) jako Raphael

MARIA PESZEK

Aktorka i piosenkarka. Urodzona 9 września 1973 we Wrocławiu. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną, tworząc widowisko muzyczne i płytę Miasto mania. Trzy lata później nagrała album Maria Awaria. Obie płyty zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez krytyków i publiczność, czyniąc z artystki jednego z najpopularniejszych wykonawców polskiej sceny alternatywnej.

FILMOGRAFIA

Role filmowe:

• 2008: _(0 1 0) 0_10

• 2004: Ubu Król

• 2003: Julia wraca do domu

• 2001: Wiedźmin

• 1997: Nocne graffiti

• 1995: Spis cudzołożnic

• 1994: Sen srebrny Salomei

• 1993: Lista Schindlera

Wybrane role dubbingowe:

• 2010: Jeż Jerzy – Yola

• 2009: Terra 3D – Mala

• 2009: Esterhazy – Mimi

• 2009: Prawdziwa historia kota w butach – królewna Marysia

• 2004: Garfield

• 2004: Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie – Velma Dinkley

LESZEK TELESZYŃSKI

Aktor filmowy i teatralny. Urodzony 21 maja 1947 w Krakowie. W 1977 roku otrzymał Nagrodę "Złote Grono" na LLF w Łagowie dla najpopularniejszego aktora sezonu filmowego 1976/77. Był w zespołach teatrów: Ludowego w Nowej Hucie (1969-1971), Narodowego (1971-1974), Polskiego w Warszawie (1974-1976 i od 1978).

FILMOGRAFIA

• 2010- Majka

• 2009- 39 i pół

• 2005 – Na dobre i na złe

• 1999 – Tygrysy Europy

• 1999 – Ogniem i mieczem jako Ksiądz Muchowiecki

• 1997 – 2006 – Złotopolscy – jako Senator Kowalski

• 1996 – Panna nikt – w roli ojca Ewy

• 1988-1990 – W labiryncie

• 1985 – C.K. Dezerterzy

• 1978 – Życie na gorąco

• 1976 – Trędowata w roli ordynata Waldemara Michorowskiego

• 1974 – Potop – jako Bogusław Radziwiłł

• 1971 – Trzecia część nocy – w roli Michała

KRYSTYNA TKACZ

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Urodzona w 1947 roku. Jest aktorką warszawskiego Teatru Ateneum.

FILMOGRAFIA (wybrane)

· 2006: Szatan z siódmej klasy

· 2000-2001: Adam i Ewa

· 1998: Miodowe lata

· 1992: Żegnaj Rockefeller

· 1986: Pierścień i róża

· 1986: Zmiennicy

· 1986: Tulipan

· 1983: Alternatywy 4

Role dubbingowe:

· 2010: Jeż Jerzy – Mama Stefana

· 2009: Koralina i tajemnicze drzwi – Panna Forcible

· 2005: Harry Potter i Czara Ognia – Madame Maxime

· 2004–2006: Opowieści z Kręciołkowa

· 2002: Księżniczka na ziarnku grochu – Bertha

· 1986–1987: Mój mały kucyk

· 1981: Lis i Pies – Cioteczka

MACIEJ MALEŃCZUK

Wokalista i gitarzysta rockowy, poeta. Urodzony 14 sierpnia 1961 w Wojcieszowie). We wczesnej fazie swojej twórczości określany mianem "barda Krakowa". Uważany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych. W latach 1986–2005 był wokalistą i frontmanem zespołu Püdelsi, z którym nagrał szereg płyt. W roku 1993 założył zespół Homo Twist, którego pierwsza płyta ukazała się w rok później. Pierwszą solową płytę wydał w roku 1998.

DYSKOGRAFIA (wybrane)

Maciej Maleńczuk

· 2010: Psychodancing: Live

· 2009: Starsi Panowie

· 2009: Psychodancing 2

· 2008: Psychodancing

· 2007: Koledzy

· 2006: Złota Kolekcja. Pan Maleńczuk

· 2005: Cantigas de Santa Maria

· 2005: Proste historie

· 2002: Ande La More

· 1998: Pan Maleńczuk

· 1991: Piosenki z ulicy

· 1989: Pod papugami

· Historia Obyczaju

Pudelsi

· 2004: Jasna Strona – Legendarni Pudelsi 1986-2004

· 2003: Wolność słowa

· 1999: Psychopop

· 1997: Narodziny Zbigniewa: Pudelsi grają Dupą

· 1996: Viribus Unitis

· 1988: Bela Pupa

SOKÓŁ

Właściwie Wojciech Sosnowski. Polski raper. Urodzony 11 marca 1977 w Warszawie, znany również jako Wojtek Sokół oraz Nocny Narrator. Współtwórca grup muzycznych ZIP Skład, TPWC oraz WWO.

Swoją karierę muzyczną Sokół zaczynał w połowie lat 90. razem z Ponem w składzie TPWC. W ciągu wielu lat twórczości nagrywał między innymi z takimi grupami i wykonawcami jak: Slums Attack, Molesta, Hemp Gru, Wzgórze Ya-Pa 3, O.S.T.R., Mor W.A., Kapela Czerniakowska, Michał Urbaniak, 15 Minut Projekt, Ania Szarmach, Tede, Franek Kimono, Kontrafakt, PSH, DJ Wich, Čistychov, Komplex, Ligalize, Berezin, Orion, a także z kubańską grupą Los Sicarios, amerykańskim raperem Lil' Dap oraz francuskimi grupami Soundkail i Intouchable.

DYSKOGRAFIA (wybrane)

· 2009: To Prawdziwa Wolność Człowieka

· 2008: Ty przecież wiesz co

· 2007: Sokół feat. PONO

· 2005: Życie na kredycie

· 2005: Witam was w rzeczywistości

· 2004: U Ciebie w mieście

· 2002: We własnej osobie

· 2001: Świeży materiał

· 2000: Myśl i Pomyśl

· 1999: Chleb powszedni” ZIP skład

MICHAŁ KOTERSKI

Znany też jako Misiek Koterski. Urodzony 29 grudnia 1979 w Krakowie. Polski aktor-amator i prezenter telewizyjny, showman, satyryk i felietonista. Syn reżysera Marka Koterskiego.

Współuczestniczył w produkcji porannej audycji radiowej w Antyradiu, podczas której czytał blogi znanych polityków, między innymi Renaty Beger i Wojciecha Wierzejskiego. W Polsacie prowadził program Misiek Koterski Show.

FILMOGRAFIA

• 2011 - Baby są jakieś inne - sprzedawca na stacji benzynowej

• 2010 – Projekt dziecko, czyli ojciec potrzebny od zaraz - Kubuś

• 2006 – Wszyscy jesteśmy Chrystusami - Sylwuś Miauczyński

• 2002 – Superprodukcja - Pracownik stacji benzynowej

• 2002 – Dzień świra - Sylwuś Miauczyński

• 1999 – Ajlawju - Sylwuś Miauczyński

JAROSŁAW BOBEREK

Jest jedną z czołowych postaci polskiego dubbingu. Jego najpopularniejszą rolą jest Kaczor Donald. Dubbingował także postać króla lemurów- Juliana- w filmie Madagaskar. Użyczył swojego głosu wielu postaciom z Cartoon Network. Usłyszeć można go także w filmie animowanym dla dorosłych Inspektor Erektor, gdzie jest narratorem.

FILMOGRAFIA

Role filmowe ( wybrane)

• 2008: Ojciec Mateusz - Filipiak

• 2007-2008: Twarzą w twarz - Borzęcki, oficer CBŚ

• 2005-2008: Pitbull - Robert „Robo” Zawadzki

• 2004-2009: Rodzina zastępcza - Posterunkowy

• 1999-2008: Na dobre i na złe - Bezdomny

• 1998-2003: Miodowe lata - Cwaniak

Role dubbingowe (wybrane):

• 2010: Safari 3D – Chino

• 2010: Jeż Jerzy – Asystent

• 2009: Planeta 51 – Skiff

• 2009: Księżniczka i żaba

• 2007: Alvin i wiewiórki

• 2006: Artur i Minimki – Travel Agent

• 2006: Sezon na misia – Boguś

• 2005: Madagaskar – Król Julian

• 2005: Czerwony Kapturek – prawdziwa historia – Drwal Kirk

• 2003: Gdzie jest Nemo? – Jacques

• 2002: Epoka lodowcowa – Zeke

• 2002: Pinokio – Kot

• 2001: Shrek

GRZEGORZ PAWLAK

Aktor teatralny, lektor i aktor głosowy. Urodzony 19 lutego 1961 roku w Kutnie.

Oprócz aktorstwa i reżyserii teatralnej zajmuje się twórczością telewizyjną, głównie dubbingiem jako aktor głosowy i reżyser.

Jest "głosem" Telewizji Polsat, a także lektorem w programie rozrywkowym Taniec z Gwiazdami emitowanym w TVN.

FILMOGRAFIA

Role filmowe

• 2006: Ale się kręci – Pilski, właściciel wytwórni filmowej

• 2003-2005: Sprawa na dziś – Wieloch, wicedyrektor szpitala

• 2000: Syzyfowe prace – oficer

• 1999: Pierwszy milion

• 1998-2000: Syzyfowe prace – oficer

Role dubbingowe (wybrane):

• 2010: Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część I

• 2010: Żółwik Sammy

• 2010: Stuart Malutki – Tata

• 2010: Psy i koty: Odwet Kitty

• 2010: Jeż Jerzy – Profesor

• 2010: Alicja w Krainie Czarów – Marcowy Zając

• 2009: Koralina i tajemnicze drzwi − Pan Bobinski

• 2008: Sezon na misia 2 − McSquizzy

• 2008: Madagaskar 2 − Pingwin Skipper

Realizacja filmu jako wyzwanie techniczne

Polska ma długą tradycję w dziedzinie filmów animowanych: istnieje pojęcie „polska szkoła animacji”, najczęściej nagradzanymi polskimi filmami są właśnie animacje (Oscar za „Tango” i „Piotrusia i Wilka”, nominacja dla „Katedry”), a polscy animatorzy są rozchwytywani na całym świecie przez duże studia filmowe.

Brakuje pełnometrażowych kinowych animacji rozrywkowych, które trafiałyby do masowego widza, jednocześnie nie rezygnując z wysokiego poziomu artystycznego. Brak jest opracowanych, sprawdzonych mechanizmów na realizację takich filmów, dlatego porwanie się na kinowy, wypełniony akcją pełnometrażowy film animowany stanowiło nie lada wyzwanie.

Aby taki obraz dało się zrealizować przy niezwykle skromnym budżecie i niewielkiej ekipie, należało dokonać mądrej decyzji, co do wyboru techniki, w jakiej miał powstać film. Wybór padł na technikę wycinanki – z której przed laty słynęła „polska szkoła animacji”. Każdy element (postać, tło) został ręcznie narysowany i pokolorowany. Następnie postaci dzielone były na mniejsze części (palce, dłoń, przedramię, ramię, itp.) i każdy z takich elementów był ręcznie poruszany. Dzięki zastosowaniu animacji komputerowej można było wyjść nieco ponad rękodzieło i dodatkowo uelastycznić poruszane elementy, co dodało ruchom miękkości i organiczności.

Każde ujęcie – nawet takie, które trwa w filmie mniej niż sekundę musiało być ręcznie namalowane (co trwało od jednego do trzech dni), a następnie zanimowane (co trwało kolejne 1-3 dni). W filmie jest ponad 1100 ujęć.

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…