Głównym bohaterem jest Wiktor Okulicki (w tej roli Marcin Dorociński), świeżo mianowany dyrektor ośrodka - człowiek czynów, nie słów. W jego opinii pracownik opieki społecznej jest skrzyżowaniem Matki Teresy i Spidermana. To stwierdzenie okaże się wyjątkowo trafne. Wiktora wspiera wrażliwa i zaangażowana w pomaganie innym Mika (grana przez Katarzynę Maciąg) oraz inni pracownicy ośrodka: Małgosia (Agnieszka Podsiadlik), Alina (Marta Klubowicz), Kalina (Gabriela Muskała), Grażyna (Julia Kijowska) oraz ustępująca dyrektor placówki Krystyna (Teresa Budzisz-Krzyżanowska). Są też i tacy jak Jerzy (Piotr Nowak), który trzyma się sztywno przepisów, a jego zaangażowanie kończy się po ośmiu godzinach pracy. Akcja każdego z 13 odcinków skupia się na jednej sprawie, konkretnym dramacie i jego bohaterze, któremu zespół Wiktora stara się pomóc. Bohaterowie serialu są wrażliwi na los słabszych, potrzebujących, samotnych i porzuconych. Nie są przy tym pozbawieni wad i słabości, zmagają się z własnymi problemami. Pomagają innym, ale czy są w stanie pomóc sobie?
Odcinki 25 dodaj odcinek
Sezony
Lata

TVP 2 11-06-14 (Polska)

Wiktor Okulicki zostaje dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej. Obejmuje swoje stanowisko w bardzo ciężkim czasie. Miasto walczy z powodzią. Ewakuowani są mieszkańcy zagrożonych dzielnic, brakuje podstawowych artykułów, panuje chaos. Na domiar złego współpracownicy Wiktora zaczynają się wykruszać. Wypowiedzenie składa Mika, jedna z lepszych i bardziej zaangażowanych pracownic. Nowy dyrektor musi zacząć działać. Jego niekonwencjonalne metody wywołują istną burzę, zarówno wśród podwładnych, jak i przełożonych. Czy Wiktor przekona do siebie swoich współpracowników? Czy uda mu się pomóc potrzebującym i jednocześnie utrzymać stanowisko?
Trzynastoletnią Karoliną zajmuje się despotyczna babcia. Żyją w skrajnej biedzie. Dziewczynka jest wrażliwa, dorosła nad wiek, wybitnie uzdolniona muzycznie. Niestety, szkolna pani pedagog przyczepiła jej metkę „dziecko trudne”. Rodziną opiekuje się Alina, emocjonalnie zaangażowana w relację z dziewczynką. Matka dziewczynki Wioletta wychodzi z więzienia – jest kompletnie nieprzystosowana do normalnego życia, rzeczywistość ją przerasta. Karolina – outsiderka, prześladowana przez koleżanki, marzy o telefonie komórkowym. Wioletta, pod wpływem impulsu, kradnie telefon w OPS i daje go Karolinie w prezencie. W wyniku awantury w szkole – zaatakowana przez Karolinę dziewczynka trafia do szpitala, a Karolina – do Pogotowia Opiekuńczego. Dziewczynka ucieka z Pogotowia. Do akcji wkracza Alina, prosi o pomoc Wiktora. Czy uda się zapobiec tragedii?
Bohaterem jest nauczyciel historii w liceum - Jacek. Ciężki alkoholik ukrywający ten fakt przed rodziną. Pije sam, w nocy. Konsekwencją jest jednak zubożenie rodziny, którą próbuje się opiekować nastoletni syn Jacka – Rafał. Sytuacja zawodowa Jacka również zaczyna wymykać się spod kontroli…
Wiktor angażuje się w pomoc swojemu dawnemu kumplowi – Leszkowi, uzależnionemu od heroiny. Jednak Leszek wcale tej pomocy nie chce. Jest bezwzględny wobec swojej matki, nauczycielki muzyki, która robi co może, żeby kryć syna. Nie chce przyznać, że jej syn jest narkomanem. Sytuacja się zmienia, gdy Leszek sprzedaje pianino – jedyną cenną rzecz matki i jej źródło utrzymania. Co zrobi Wiktor?
Mika pomaga Maksowi w poszukiwaniach zaginionej Agaty Dobrzyńskiej, którą chce odnaleźć jej siostra. Mika jest świadkiem ataku padaczki jednej z bezdomnych, której fachowo udziela pomocy inny bezdomny – Hrabia Witek. Mika nie rozpoznaje w kobiecie poszukiwanej. Hr. Witek w OPS-ie podczas rozmowy z Jerzym awanturuje się o rzekomo zagrabioną przez urzędników nieruchomość. Jerzy brutalnie traktuje swojego klienta i wyprasza go z Ośrodka. Na Witka czeka przed OPS-em Agata, która teraz posługuje się imieniem Terenia. Tym razem Mika rozpoznaje w niej poszukiwaną kobietę. Bezdomni koczują w opuszczonym dworku w okolicach ogródków działkowych. Terenia choruje i jest osłabiona. W poszukiwaniu jedzenia Witek z kolegami natrafiają na wytwórnię bimbru. Na ich nieszczęście pojawiają się bimbrownicy, którzy dotkliwie biją jednego z bezdomnych. Świadek zdarzenia wzywa straż miejską. Na miejscu zjawiają się również Wiktor i Jerzy.
Edyta, katowana i gwałcona żona od pewnego czasu nie pojawia się w Ośrodku, ponieważ zabronił jej tego mąż Bolek. Zaniepokojona Mika prosi Wiktora, żeby odwiedził z nią Edytę. Na nowo przekonana Edyta następnego dnia pojawia się na zajęciach grupy wsparcia. Niezauważony Bolek śledzi ją. Wieczorem pijany pojawia się w domu i brutalnie bije żonę. Edyta wzywa policję i wypełnia Niebieską Kartę. Bolek demoluje mieszkanie i niszczy jej rzeczy. Kobieta robi lekarską obdukcję i prosi Mikę o pomoc w znalezieniu jakiegoś lokum. Wiktor załatwia pokój w Domu Samotnej Matki. Po kolejnym zebraniu grupy terapeutycznej Mika zaprasza Edytę na kawę do pomieszczenia socjalnego. W tym momencie w Ośrodku pojawia się pijany i agresywny Bolek...
Tomasz – aktor i celebryta ma zagrać główną rolę w filmie „Mecz bezdomnych”. Trafia do OPS, żeby uzyskać pomoc w przygotowaniu się do roli. Nieoczekiwanie dla wszystkich spotyka tam Grażynę – dawną koleżankę ze szkoły teatralnej. Przy okazji współpracownicy Grażyny dowiadują się o aktorskim epizodzie w jej życiu. Wiktor oddelegowuje Grażynę do pomocy Tomaszowi. Stopniowo Tomasz i Grażyna zaczynają mieć się ku sobie…
Helenę, starą samotną kobietę, na co dzień wspiera sąsiad Władysław. Jednak i on – również człowiek starszy – nie we wszystkim jest w stanie jej pomóc. Kobieta nie dojada, nie płaci czynszu. Grozi jej eksmisja. Helena jednak nie chce iść do przytułku. Próbują jej pomóc Mika i Małgosia, ale stara kobieta ma trudny charakter. Mika dowiaduje się, że ich podopieczna ma córkę, która jednak nie utrzymuje z matką kontaktów. Kiedy pewnego dnia Helena trafia do szpitala, Mika i Małgosia postanawiają odnaleźć jej dorosłą córkę. Gdy to się udaje, pojawia się szkopuł następny – Monika nie chce znać swojej matki. Na jaw wychodzą przerażające fakty z przeszłości.
Na budowie znaleziona zostaje nieprzytomna 13-letnia dziewczynka bez dokumentów. Została pobita i zgwałcona. O pomoc w identyfikacji zostaje poproszony OPS (być może to jedna z „Klientek” , dziecko z rodziny zagrożonej). Kalina nie zna dziecka ale – przejęta jego losem i podejrzewając, że jest romskiego pochodzenia – udaje się do Fundacji Bahtale Roma. Tu (z trudem) dowiaduje się, że mała jest zapewne Romką z Rumunii. Gdy mała Sylvian wraca do przytomności okazuje się (zgodnie z podejrzeniami Kaliny) że została porwana na żonę…
Piętnastoletni Marek z dwójką młodszego rodzeństwa znajduje się pod formalną opieką chorego na cukrzycę dziadka. Ich rodzice wyjechali za granicę w poszukiwaniu pracy. Opiekuje się młodszym rodzeństwem i dziadkiem, próbuje też zebrać pieniądze na bilet do ojca. Dzieci oszczędzają na wszystkim, aby tylko odzyskać rodziców. W OPS - ie w zastępstwie Aliny, która wyjechała na urlop do Włoch, rodzinę prowadzi Małgorzata. Jej wizja lokalna jest całkowicie niezgodna z opisem przekazanym przez Alinę. Dzieci mają trafić do pogotowia opiekuńczego. Z urlopu tymczasem wraca Alina. Koleżanki i koledzy z ośrodka mają do niej pretensję z powodu nieprawidłowego rozpoznania sprawy trójki rodzeństwa. Okazuje się jednak, że to jeszcze nie wszystko, co Alina ukrywa w sprawie tej rodziny.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

  • Opisy
  • Recenzje
  • Słowa kluczowe

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…