Zaginiona

6,0
Gdy siostra Jill ginie bez śladu, zrozpaczona dziewczyna jest przekonana, że porwał ją psychopata, którego ofiarą sama padła dwa lata wcześniej. Policja nie podziela jej obaw, podejrzewając Jill o zbyt bujną wyobraźnią lub zaburzenia osobowości. Zdeterminowana, a wkrótce też poszukiwana przez detektywów, Jill postanawia na własną rękę zdemaskować szaleńca, który sprytnie zaciera za sobą ślady...

Krótko o filmie

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Pierwszy hollywoodzki thriller złotego dziecka brazylijskiej kinematografii Heitora Dhalii z jedną z najpopularniejszych młodych aktorek świata – Amandą Seyfried („Mamma Mia”, „Wyścig z czasem”).

Gdy siostra Jill ginie bez śladu, zrozpaczona dziewczyna jest przekonana, że porwał ją psychopata, którego ofiarą sama padła rok wcześniej. Policja nie podziela jej obaw, podejrzewając Jill o zbyt bujną wyobraźnią lub zaburzenia osobowości. Zdeterminowana, a wkrótce też poszukiwana przez detektywów, Jill postanawia na własną rękę zdemaskować szaleńca, który sprytnie zaciera za sobą ślady…

Zwiastun thrillera „Zaginiona”, wyprodukowanego przez twórców popularnej serii „Underworld”, towarzyszył amerykańskiej premierze ostatniej części „Sagi Zmierzch”, wywołując entuzjastyczne reakcje młodej publiczności i liczne skojarzenia z psycho-thrillerem wszech czasów „Milczenie owiec”. U boku Seyfried wystąpili: gwiazda serialu „DexterJennifer Carpenter i Wes Bentley - laureat nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych i nominacji do BAFTA za kreację w oscarowym „American Beauty”.

Lokalizacja

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Portland w Oregonie to jedno z ulubionych miejsc Lakeshore Entertainment do produkcji filmu. „To był nasz trzeci film nakręcony w Portland, po „Smakach miłości” i „Nieuchwytnym” – mówi Rosenberg. – „Zdecydowaliśmy się na Portland, bo z doświadczenia wiemy, że to świetne miasto do kręcenia filmu. Nie bez znaczenia był też fakt, że scenariusz wskazuje na Portland, jako miejsce akcji, a istotną rolę odgrywa w nim Forrest Park. Wszystko się zgadzało w tym mieście – topografia, las, deszcz, który padał każdego dnia. Dokładnie tego potrzebowaliśmy w naszym filmie. Byłem bardzo zadowolony z tego, że Burnett wybrał właśnie Portland na miejsce, w którym rozgrywa się jego historia. Jeśli tylko mamy możliwość kręcenia w Portland, wybieramy Portland.”

„To idealne miejsce na thriller” – dodaje Dhalia. – „Portland zawsze jest zachmurzone i jest w nim miękkie światło. To nastrojowe miejsce, o specyficznej, niesamowitej atmosferze, która doskonale nam pasowała. Moim zdaniem, to najbardziej interesujące miasto w Ameryce. Ma ciekawą topografię, która sprawia, że wszystkie ważne dla nas punkty były blisko siebie. Wszystkie plany zdjęciowe były oddalone od siebie o pięć - dziesięć minut drogi, co miało duży wpływ na komfort produkcji. Las, w którym kręciliśmy jest niesamowity, a fakt, że w zasadzie cały czas padało bardzo się przysłużył filmowi.”

Twórca filmu - Heitor Dhalia

Heitor Dhalia zadebiutował w 1999 roku filmem krótkometrażowym „Conceição”. Jego pierwszy film fabularny „Nina”, z 2004 roku, zdobył specjalne wyróżnienie krytyków na Festiwalu Filmowym w Moskwie oraz Photography Award na Festiwalu Filmów Ameryki Łacińskiej w Limie.

W 2006 roku reżyser nakręcił niezależny film „O Cheiro do Ralo” z Seltonem Mello w roli głównej, którego produkcja kosztowała zaledwie trzysta piętnaście tysięcy dolarów. Scenariusz tej czarnej komedii został oparty na książce Lourenço Mutarelliego pod tym samym tytułem. Film został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez publiczność jak i krytyków i był prezentowany na festiwalu filmowym w Sundance, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury. Ponadto film został uhonorowany nagrodą krytyków oraz nagrodą dla najlepszego aktora na festiwalu w Rio de Janeiro oraz nagrodą Bandeira Paulista Trophy międzynarodowego jury festiwalu w São Paulo.

Trzeci film długometrażowy Heitora Dhalii zatytułowany „À Deriva” został zaprezentowany w 2009 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, w sekcji Un Certain Regard.

Zdjęcia

Wybitny operator filmowy Michael Grady („To tylko seks”, „Łatwa dziewczyna”) współpracował już wcześniej z Lakeshore Entertainment na planie filmu „Siedem żyć”. „To artysta o wyjątkowym talencie” – mówi Tom Rosenberg. „Doskonale układała się jego współpraca z Heitorem Dhalią, czego efektem są fantastyczne zdjęcia. Myślę, że publiczność będzie pod ich wrażeniem. Autorem zdjęć jest Michael, ale koncepcja była wspólna, jego i reżysera, dlatego ostateczny, naprawdę niezwykły wynik, przypisuję im obu na równi. To jest kawał dobrej roboty.”

Jak powszechnie wiadomo, Lakeshore Entertainment ma w zwyczaju pracować ponownie ze swoimi ulubionymi artystami z obu stron kamery. Gary Lucchesi mówi: „Michael Grady był autorem zdjęć do wyprodukowanego przez nas przed laty filmu „Siedem żyć”, który wyreżyserowała Karen Moncrieff. Był bardzo zadowolony z naszej współpracy, a my byliśmy bardzo zadowoleni z jego zdjęć. W „Zaginionej” potrzebowaliśmy podobnego klimatu, więc zwróciliśmy się z propozycją do Michaela, a on powiedział „tak”. Oceniając po efektach, czyli zdjęciach do „Zaginionej”, uważam że i tym razem była to cudowna współpraca.”

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…