O filmie
DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH (Wadjda) to fabularny debiut Saudyjki Haify al-Mansour, pierwszej kobiety-reżyserki w Arabii Saudyjskiej, w dodatku po raz pierwszy w całości nakręcony na terenie Królestwa. W kraju, w którym przez lata nie istniało ani jedno kino, a oglądanie filmów uważane było za sprzeczne z Islamem, reżyserce udało się zrealizować ciepły, pogodny film, niosący jednocześnie przekaz o wielkiej wewnętrznej sile. W kraju męskiej dominacji, gdzie reguły narzuca hidżab, dziewczynka w trampkach walczy o swoje marzenia.
Film odniósł już wielki międzynarodowy sukces. Swoją światową premierę miał na MFF w Wenecji 2012 i od tamtej pory krąży po międzynarodowych festiwalach, wszędzie wzbudzając entuzjastyczne recenzje i reakcję publiczności. Dystrybuowany już m.in. we Włoszech, Francji, Belgii oraz Szwecji, niedługo trafi do kin również w Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Niemczech. W przyszłym roku film będzie Saudyjskim kandydatem do Oscara, a zważywszy na to, że w Stanach Zjednoczonych dystrybucją zajmuje się Sony Entertainment - już teraz mówi się, że będzie miał duże szanse na nominację. W Polsce film został premierowo zaprezentowany podczas 8. edycji Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+, gdzie otrzymał Nagrodę Publiczności, a każdy jego pokaz kończył się burzą oklasków.
Ścieżkę dźwiękową do filmu stworzył słynny brytyjski kompozytor Max Richter, znany ze współpracy m.in. z Tildą Swinton, Robertem Wyattem oraz The Royal Ballet. Jest on autorem licznych soundtracków, w tym do Walca z Bashirem Ariego Follmana oraz Wyspy tajemnic Martina Scorsese.