Po niespodziewanym przybyciu człowieka zza muru sytuacja zmienia się całkowicie. Dany (Emilia Clarke) musi stawić czoła twardej rzeczywistości. Bran (Isaac Hempstead-Wright) dowiaduje się więcej o swoim przeznaczeniu.
W powieści Cersei nigdy nie mówi Tywinowi o swoim kazirodczym związku z Jaime'em. Nie grozi mu także, że publicznie rozgłosi tę informację.
Możliwe spoilery
W powieści Tyrion postanawia zabić Tywina po tym, jak Jaime mówi mu prawdę o Tyshy.
Możliwe spoilery
W powieści Shae nie próbowała walczyć z Tyrionem. Błagała go jedynie o darowanie jej życia, kiedy Tyrion zaczął ją dusić.
W jednym z wywiadów David Benioff i D.B. Weiss wyjaśnili, że zrezygnowali z zemsty za Tyshę jako głównej motywacji, która popycha Tyriona do zamordowania ojca, ponieważ uznali, że wprowadzając ten motyw, będą musieli nakręcić scenę retrospekcji, która przypomniałaby widzom, kim była Tysha, a w odcinku nie było już miejsca na dodatkową scenę.
W powieści Jon właśnie ma zamiar zabić Mance'a, kiedy pojawia się Stannis na czele swojej armii.
W powieści, kiedy Jon przybywa do namiotu Mance'a, poza Mance'em znajdują się w nim także Tormund oraz żona Mance'a, Dalla.
W powieści armię Stannisa prowadzi do ataku kilkunastu Nocnych strażników.
W powieści Davosa nie było ze Stannisem podczas ataku na Dzikich.
W powieści Melisandre podpala orła Orella przy pomocy magii.
W powieści Mance nie poddaje się tak łatwo. Zostaje pojmany podczas walki.
W powieści początkowo atak jazdy Stannisa zostaje przystopowany prze olbrzymy dosiadające mamuty.
W powieści Cersei nie przychodzi zobaczyć Ser Gregora po pojedynku.
W powieści Pycelle nie zgadza się z diagnozą Qyburna, który stwierdził, że Gregor został otruty jadem z mantykory.
W powieści Ser Gregor po otruciu jadem mantykory cały czas krzyczy z bólu, dlatego Cersei rozkazuje Qyburnowi przenieść go do lochu.
W powieści to nie Cersei, lecz Tyrion rozkazuje Pycelleowi zająć się leczeniem Gregora. Chciał, żeby Gregor wyzdrowia,ł by później skazać go na karę śmierci za zamordowanie Elli Martel i w ten sposób ułagodzić wściekłość Martellów.
Możliwe spoilery
W powieści Sandor został ranny i zostawiony na pewną śmierć przez Aryę znacznie wcześniej, po walce w karczmie.
Możliwe spoilery
W powieściach zostało wspomniane, że Tywin wpoił swoim dzieciom zasadę, zgodnie z którą nigdy nie powinny nikomu grozić, jeśli nie mają zamiaru spełnić swoich gróźb. Zasada ta jest jednym z powodów, dla których Tyrion zabił swojego ojca. Kiedy Tyrion trzymał Tywina na celowniku zagroził mu, że jeśli jeszcze raz wypowie słowo „dziwka”, zastrzeli go. Tywin myśląc, że jego syn blefuje, ponownie wypowiada słowo „dziwka”.
W powieści Tywin planował odesłać Cersei do Królewskiej Przystani, żeby mieć wolną rękę w wychowywaniu Tommena.
Możliwe spoilery
W powieści Jojen nie ginie, walcząc ze szkieletami.
W powieści Leaf – tak jak inne Dzieci lasu – mówi znacznie głębszym głosem.
W powieści Trójoki kruk wygląda znacznie mniej ludzko. Jest blady i kościsty, nosi gnijące czarne ubranie, a jego skóra jest całkiem biała z wyjątkiem czerwonych krost na szyi i policzkach. Ma długie białe włosy sięgające do ziemi. Brakuje mu także jednego oka, a to, które mu pozostało, jest czerwone.
W powieści, kiedy Jaime uwalnia Tyriona z celi, jest to ich pierwsze spotkanie od czasu pobytu w Winterfell.
W powieści Varys nie pomaga Tyrionowi z własnej woli. Jaime pojawia się w jego komnacie i groźbą zmusza go do wyprowadzenia Tyriona z Czerwonej Twierdzy.
W powieści po drodze do komnat namiestnika Tyrion słyszy, jak kilku strażników rozmawia o jego zbliżającej się egzekucji.
W powieści Tyrion wychodzi z tunelu w sypialni namiestnika.
W powieści Tywin sądzi, że Varys uwolnił Tyriona z celi.
Możliwe spoilery
W powieści Tyrion zabija Tywina jednym strzałem w miednicę.
Możliwe spoilery
W powieści po śmierci Tywina Varys znika i nikt nie wie, gdzie przebywa.
W powieści Tyrion nie zostaje dostarczony na statek w skrzyni.
W powieści dziewczynka zabita przez Drogona miała na imię Hazzea, a nie Zalla.
W powieści zakucie smoków w kajdany trwało znacznie dłużej i było o wiele bardziej skomplikowanym procesem niż w serialu.
W powieści Córka Tytana jest galeasem – skrzyżowaniem galeonu z galerą. Galeas posiada zarówno wiosła, jak i żagle.
W trakcie pojedynku Oberyn nie zabił Gregora przy pierwszej nadarzającej się okazji, tylko kilkakrotnie zranił go włócznią z zatrutym ostrzem, ponieważ chciał, żeby człowiek, który zgwałcił i zabił jego siostrę, zginął długą i bolesną śmiercią.
Jest to pierwszy odcinek, w którym imię jednego ze smoków Daenerys zostaje wypowiedziane na ekranie. W powieściach imiona smoków Dany brzmią: Drogon (nazwany tak na cześć jej zmarłego męża Droga), Rhaegal (nazwany na cześć Rhaegara najstarszego brata Dany) oraz Viserion (nazwany na cześć drugiego z braci Dany Viserysa).
W powieści Jaime wyjawia Tyrionowi, że Tysha nie była prostytutką, tylko chłopką, która naprawdę kochała Tyriona. Jaime mówi także, że to Tywin kazał mu skłamać, ponieważ chciał dać Tyrionowi nauczkę.
Tytuł odcinka nawiązuje do następujących w odcinku konfliktów pomiędzy dziećmi a ich rodzicami bądź opiekunami. Chodzi o konflikty pomiędzy Tywinem a Cersei i Tyrionem, Dany i jej smokami oraz Aryą i Ogarem.
W powieściach nie pojawia się postać o imieniu Kullback. Postać ta została nazwana na cześć producenta Steve'a Kullbacka.
Premiera tego odcinka, w którym Tyrion Lannister zabija swojego ojca Tywina, odbyła się w Dniu Ojca.
Premiera tego odcinka, w którym Tyrion Lannister zabija Shae, odbyła się dzień przed urodzinami grającej ją Sibel Kekilli.
Tytuł odcinka nawiązuje do Dzieci lasu.
Pojedynek pomiędzy Brienne z Tarthu a Sandorem Clegane'em został wymyślony przez twórców serialu, którzy oparli go na znanych z powieści pojedynków Brienne z innymi postaciami (Jaime'em, Vargo Hoatem, Rorgem i Kąsaczem).
W powieściach Brienne nigdy nie spotyka Sandora.
Ten odcinek jest najdłużej trwającym odcinkiem wyemitowanym do tej pory. Trwa sześćdziesiąt sześć minut.
Możliwe spoilery
Piosenka, którą słychać w tle w scenie, kiedy Tyrion zabija swojego ojca, to „Deszcze Castamere”. Wybór tego utworu sprawia, że scena zawiera motyw ironiczny. Pieśń o największym zwycięstwie Tywina jest grana, podczas gdy on zostaje zamordowany, kiedy siedzi na toalecie.
Przedstawiciele Żelaznego banku zdecydowali udzielić pożyczki Stannistowi, ponieważ Davos zwrócił ich uwagę na fakt, że po śmierci Tywina Lannisterowie mogą nie zechcieć spłacać zaciągniętych przez niego długów. Dlatego powinni udzielić pożyczki komuś, kto zobowiąże się spłacić wszystkie zaciągnięte w Żelaznym banku długi korony.
W tym odcinku pierwszy raz pojawiają się Dzieci lasu, pierwotni mieszkańcy Westeros.
Bran pierwszy raz zobaczył olbrzymie czardrzewo stojące nad wejściem do jaskini w swojej wizji w odcinku „The Lion and the Rose”.
Maester Pycelle twierdzi, że Oberyn otruł Gregora Clegane'a, nasączając ostrze swojej włóczni jadem mantykory. Mantykora to duży owad przypominający skorpiona, przy pomocy którego czarnoksiężnicy z Qarthu usiłowali zabić Daennerys w odcinku „Valar Dohaeris”. Jej jad jest jedną z najgroźniejszych trucizn znanych w Wsteros. Przed rozpoczęciem pojedynku Oberyna z Gregorem widać, jak giermek Oberyna smaruje czymś ostrze włóczni. W powieściach Oberyn jest znany z nasączania swojej broni różnymi truciznami, dlatego ludzie nazywają go Czerwoną Żmiją z Dorne.
Ten odcinek jest trzecim z rzędu finałem sezon,u w którym ostatnią kwestią wypowiedzianą przez Maisie Williams (Aryę Stark) jest: „Valar Morghulis”.
Pycelle wspomina, że ekstrakt z jadu mantykory to słynna trucizna pochodząca z Mantarys. Jest to pierwszy raz, kiedy miasto Mantarys zostaje wspomniane na ekranie. Znajduje się ono w Essos i leży na wschód od zatoki niewolniczej. Prowadzi do niego słynna droga nazywana „drogą demonów”. Mantarys cieszy się złą sławą jako miasto potworów, zabójców i trucicieli.
Podczas gdy Cersei i Pycelle zakrywają twarze chusteczkami, z powodu smrodu wydobywającego się z gnijących ran Gregora, Qyburn stoi jeszcze bliżej Gregora, a nawet pochyla się nad nim, żeby się lepiej przyjrzeć, i wcale nie reaguje na wszechogarniający fetor. Jest to subtelne nawiązanie do faktu, że Qyburn od wielu lat przeprowadzał nielegalne eksperymenty medyczne, jest więc przyzwyczajony do smrodu gnijącego ciała.
W tym odcinku pierwszy raz tytuł jednego z władców Westeros jest dokładnie taki sam jak tytuły władców w powieściach. Missandei nazywa Daenerys królową Andalów, Rhoynarów i Pierwszych ludzi. Aż do tego odcinka przy wypowiadaniu tego tytułu zawsze pomijano lud Rhoynarów, którego potomkami są Dornijczycy.
W jednym z wywiadów Rory McCan powiedział, że sceny jego pojedynku z Gwendoline Christie zostały nakręcone na Islandii. Na ziemi leżało więc wiele ostrych kamieni, dlatego aktorzy musieli bardzo uważać, żeby poważnie nie zranić się podczas walki.
W scenie, w której Sandor kopie Brienne w krocze, Rory McCann w rzeczywistości kopie pas przywiązany między kolanami Gwendoline Christie, ponieważ ekipa produkcyjna uznała, że Sandor powinien kopnąć Brienne z całej siły, gdyż w przeciwnym razie kopnięcie wyglądałoby sztucznie.
Scena pojedynku pomiędzy Sandorem i Brienne jest nawiązaniem do filmu Rob Roy.
W tym odcinku Arya w końcu robi użytek ze specjalnej monety, którą Jaqen H'ghar podarował jej w epizodzie „Valar Morghulis”.
Na każdą z kolumn w armii Stannisa przypada 1650 jeźdźców, co łącznie daje 3300 żołnierzy. Wcześniej Stannis powiedział Tycho Nestorisowi, że dowodzi armią złożoną z 4000 ludzi. Oznacza to, że Stannis nie wynajął Złotej kompanii (która liczy 10000 żołnierzy) ani żadnej innej kompanii najemników, a za pieniądze pożyczone od Żelaznego banku kupił konie, broń, zaopatrzenie i transport (flotę Sallandora) dla swojej armii.
Scena, w której szkielety atakują Brana i jego towarzyszy, jest nawiązaniem do podobnej sceny z filmu Jazon i Argonauci.
Skrzynia, w której Varys ukrywa Tyriona na statku, jest tą samą w której Varys trzymał starego czarnoksiężnika w odcinku „And Now His Watch is Ended”.
Możliwe spoilery
Śmierć Tywina została zapowiedziana w odcinku „The Mountain and the Viper”, w scenie, w której Littlefinger usiłuje przekonać Robina Arryna, że w zamku czyhają na niego takie same niebezpieczeństwa jak poza nim. Kiedy Robin stwierdza, że ludzie umierają, nawet gdy nic im nie grozi, Petyr odpowiada, że ludzie mogą umrzeć nawet we własnej komnacie podczas korzystania z nocnika.
Kiedy Targaryenowie budowali Czerwoną Twierdzę, zadbali, żeby w zamku znalazło się mnóstwo sekretnych przejść, dzięki którym mieliby zapewnioną drogę ucieczki w razie niebezpieczeństwa. Jednak Targaryeni głównie wykorzystywali je do szpiegowania swoich dworzan. Jako królewski szpieg Varys korzysta ze zbudowanych przez Targaryenów tuneli. Ten, którym Varys prowadzi Tyriona, kończy się przy komnatach królewskiego namiestnika, co wyjaśnia, skąd Varys wiedział, o czym Eddard Stark rozmawiał z Cersei i Littlefingerem. W odcinku „What is Dead May Never Die”, kiedy Tyrion mówi Varysowi, za kogo zamierza wydać Myrcellę, Varys wygląda na zaskoczonego, ponieważ jego szpiedzy wcześniej donieśli mu, co Tyrion powiedział Pycellowi.
W powieści w tunelu Tyrion pyta Varysa, którędy ma iść, żeby dostać się do komnat namiestnika. W serialu Varys dał Tyrionowi mapę tuneli przed bitwą o Czarny Nurt.
Scena, w której Cersei uwodzi Jaime'ego, podczas gdy on się opiera, twierdząc, że ktoś może wejść do komnaty i ich zobaczyć, jest nawiązaniem do sceny z odcinka „Breaker of Chains”, w której role Cersei i Jaime'ego są odwrócone.
Możliwe spoilery
Złoty naszyjnik, za pomocą którego Tyrion dusi Shae, jest tym samym, który Tyrion podarował jej w odcinku „The Bear and the Maiden Fair”. W powieściach naszyjnik, którym Tyrion dusi Shae, jest symbolem władzy namiestnikowskiej.