Ziarno prawdy 2015

Film

Prokurator Szacki bada sprawę brutalnego morderstwa, które miało miejsce w Sandomierzu.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Robert Więckiewicz
jako Teodor Szacki, prokurator
Jerzy Trela
jako Leon Wilczur
Magdalena Walach
jako Barbara Sobieraj
Joanna Sydor
jako Elżbieta Budnik
Krzysztof Pieczyński
jako Grzegorz Budnik
Andrzej Zieliński
jako Jerzy Szyller
Zohar Strauss
jako Zygmunt, rabin
Modest Ruciński
jako Roman Myszyński
Iwona Bielska
jako Maria Miszczyk
Jacek Poniedziałek
jako Klejnocki
Marcin Juchniewicz
jako Rzeźnik

W Sandomierzu zostaje popełniona straszliwa zbrodnia. Ciało zamordowanej kobiety, powszechnie lubianej działaczki społecznej, zostaje podrzucone nagie w miejscu publicznym. Sposób w jaki pozbawiono ją życia przywodzi na myśl mord rytualny. Lokalni stróże prawa pod wodzą niedawnego gwiazdora stołecznej prokuratury, Teodora Szackiego, będą musieli nie tylko rozwiązać zagadkę kryminalną, ale także stawić czoło rozhisteryzowanej opinii publicznej. opis dystrybutora

Gatunek
Thriller, Kryminał
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2015-01-30 (kino), 2015-08-28 (dvd)
Dystrybutor
Next Film
Wytwórnia
Studio Rewers
Telewizja Polska (koprodukcja)
Agora S.A. (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
A Grain of Truth (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
110 minut
Budżet
6 500 000 PLN
Wiadomości 7
Joanna Nowińska krytyk

Myślę, że zarówno temat, jak i rola Roberta Więckiewicza są na tyle ciekawe, że mimo wszystko warto wesprzeć polską kinematografię, wybierając się na seans. przeczytaj recenzję

Dominik Jedliński krytyk

Współpraca reżysera Borysa Lankosza z pisarzem Zygmuntem Miłoszewskim zaowocowała jednak solidnym kryminałem, który wraz z niedawnym "Jeziorakiem" z pewnością zapisze się w historii polskiego kina jako jeden z lepszych przedstawicieli tego gatunku w ciągu ostatnich lat. przeczytaj recenzję

Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 31 marca do 27 maja 2014 roku. zobacz więcej

Komentarze do filmu 6
grrruby 9

Polski kryminał amerykańskiej rangi! – Po opuszczeniu kina byłem pod dużym wrażeniem. Nie sądziłem, że istnieje dobry polski kryminał, dzięki Lankoszowi, a przede wszystkim Miłoszewskiemu uwierzyłem. Więckiewicz udowodnił po raz kolejny, że sprosta każdemu wyzwaniu i idealnie wcielił się w rolę bezdusznego i inteligentnego prokuratora, który przechytrzył wszystkich. Zwroty akcji, bardzo interesująca fabuła, która wciąga. Widz siedzi wbity w fotel i zastanawia się razem z prokuratorem Szackim kto może być zabójcą. Film po raz kolejny nawiązuję do bardzo modnego ostatnio w polskim kinie antysemityzmu, z czego nie byłem z początku zachwycony, jednak mimo wszystko ukazany antysemityzm nie był tu nachalny, nie był zbyt kontrowersyjny i nie bulwersował. Wiele zwrotów akcji, ciekawy miłosny wątek, zaskakujące sceny, czego chcieć więcej? Film polecam każdemu, zarówno płci pięknej jak i mężczyznom lubiącym wciągający kryminał. Dodatkowo wielki plus za początkową animację, która sama w sobie zasługuję na bardzo dobrą ocenę.

miodzik 9

9/10 – Film kapitalny – przywraca wiarę w polskie kino. Już znakomita animacja podczas czołówki zapowiadała coś niepośledniego, ale z czasem się okazało, że reszta filmu nie obniża poziomu. Co prawda Więckiewicza widziałem już w lepszych kreacjach (jak choćby w "Pod Mocnym Aniołem" – tu jest zwyczajnie poprawny), to jednak film jako całość wypada pysznie – scenariusz, zdjęcia, gra reszty obsady (jak zwykle świetny Trela, ale świetna jest też sekwencja Zohara Shtraussa), muzyka i uwaga – ciągle rzadkość w polskim filmie – bardzo dobry wreszcie dźwięk. Mógłbym jeszcze długo wymieniać pomniejsze zalety, ale powiem tylko tyle: bardzo, ale to bardzo dobrze wydane 6,5 mln zł.

Lemiur 9

Moim zdaniem jeden z najlepszych polskich kryminałów wszech czasów. Świetne zdjęcia i muzyka tworzą tajemniczo-hipnotyczny klimat. Ciekawie niejednoznaczna historia dziejąca się w zakamarkach mrocznego Sandomierza. Postacie barwne i niepapierowe. Gra aktorska na najwyższym poziomie. Enigmatyczne zakończenie. Brawo Polska! Brawo Lankosz!

Anonimowy

Przywraca wiarę w polskie kino – Nie przepadam za polskim kinem, ale po obejrzeniu "Ziarna prawdy" i "Anatomii zła" muszę przyznać, że i w naszym kraju zdarza się zrobić dobry film.

juskowiak 6

Wielkie rozczarowanie – Dla mnie to był najbardziej oczekiwany film polski tego roku. Znam książki Miłoszewskiego, podobała mi się ekranizacja "Uwikłania", czytałem fantastyczne recenzje "Ziarna Prawdy" i widziałem jego dobry zwiastun. Chciałem nawet kupić tę książkę, zanim obejrzałem dziś ekranizację.
Historia bardzo przeciętna. Mnie nie przekonuje i nie wciąga. Po Miłoszewskim spodziewałem się znacznie więcej. W zeszłym roku czytałem jego ksiązkę "Bezcenny". Rzecz o grupie polskich fachowców, którzy rozbijają się po Europie chcąc odzyskać zrabowane jeszcze przez nazistów dzieła sztuki. Brzmi to nieco absurdalnie, a i tak fabuła jest bardziej realistyczna i logiczna niż w tym filmie.
Zawiodłem się, bo myślałem, że będzie wciągająco i ciekawie. Tymczasem w pewnym momencie miałem dosyć tego fabularnego chaosu. To że autor wprowadzi chaos do fabuły, przysłowiowo "nakręci", wplecie wątek historyczny, nie znaczy, że będzie ciekawie. Podobno w książce jest to inaczej przedstawione, w bardziej złożony sposób. W filmie cała historia jest chaotyczna, przydługa, momentami absurdalna i nudna.

Na plus sama realizacja – świetne zdjęcia, intrygująca ścieżka dżwiękowa, zmęczony życiem Więckiewicz. Wizualnie wygląda to niewiele gorzej niż "Rewers".

Kilka słów o tym jak przedstawiono tu Polaków. Sandomierz to polski zaścianek – pełen antysemitów, zacofany, z kościołem jako "sektą pedofilów" oraz kościelnym, który zachowuje się jak zwyrodnialec. Do tego dochodzi podły społecznik oraz rabin, który jako jeden z nielicznych wydaje się inteligentnym i normalnym facetem. Polacy węszą wszędzie spisek żydowski. Boją się ich, a za całą intrygą kryją się zbrodnie popełnione na żydowskim lekarzu. Żołnierze Wyklęci to żadni bohaterowie, a jedynie kontrowersyjni partyzanci prześladujący Żydów….
Kalka "Gazety Wyborczej". Zabrakło przy napisach kilku słów od Michnika.
Smutne, że Polacy znowu sami na siebie plują i powielają kłamliwe stereotypy "Gazety Wyborczej".. Kto tam się zainteresuje, że to właśnie Żydzi mordowali pracując w ubecji Polaków? Mało kto….

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Czechu
212 pkt.
2
Kristo
149 pkt.
3
nathalie
108 pkt.
4
Aladyn
30 pkt.
5
fredaser
30 pkt.
6
krissovsky96
26 pkt.
7
Anonimowy
19 pkt.
8
agatkar16
18 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…