Wołyń

7,7
8,4
Ojciec Zosi postanawia wydać ją za sołtysa, który jest najbogatszym mieszkańcem wsi, Macieja Skibę. Niespodziewanie wybucha II wojna światowa.

Wołyń odbiera oddech i nie pozwala o sobie zapomnieć nie tylko za sprawą historii, która wciąż jest żywa dla wielu odbiorców. Ten film to niezwykła konstrukcja zachwycająca koncepcją, aktorstwem i zdjęciami. 8

Wielki temat wymagał wielkiej oprawy i wyczucia, by nie powstała polityczno-historyczna agitka ze schematycznym i jednoznacznym podziałem na dobrych i złych. Narracyjna subtelność i nakreślenie kilku lat historii relacji polsko-ukraińskich daje Wołyniowi szerszy kontekst i ucieczkę od łatwych interpretacji.

Wołyń (2016) - Izabela Kuna, Adrian Zaremba, Michalina Łabacz

Wojciech Smarzowski pokazuje świat, gdzie obok siebie - w zgodzie - mieszkali przedstawiciele obu narodów oraz Żydzi. Przenikanie się języków, tradycji i kultury nie eliminowało odrębności myślenia i postrzegania rzeczywistości. Narastająca frustracja i zapalczywość Ukraińców względem Polaków odnalazła swoje korzenie w nierówności społecznej i wpojonej pozycji pan kontra parobek. Niezadowolenie narastało od lat, aż osiągnęło kulminacyjny moment w duchu rewolucyjnych ideologii i nacjonalistycznej walki o ziemię i własne imię.

Wołyń rozpoczyna się od niskich rejestrów. Wesele polsko-ukraińskiej pary i miłość Zosi (Michalina Łabacz) do młodego Ukraińca, której ostatecznie przyszło zamążpójście za dużo starszego wdowca Macieja (Arkadiusz Jakubik).

Wołyń (2016) - Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak

Smarzowski pokazuje sceny rodzajowe, celebrację życia i codzienne sprawy, z którymi musi się zmagać młoda dziewczyna. Zofia wykazuje się dużą siłą i umiejętnością przystosowania do sytuacji. To jej oczami spoglądamy na Wołyń i rodzinne życie z pracy na roli. Uderza jej delikatna twarz i pełne niewinności spojrzenie, które przeradza się w pustkę przerażenia i niezrozumienia.

Piękno tego filmu polega na wyważonym opowiadaniu. Trudno uniknąć drastycznych scen, kiedy przedstawia się rzeź. Reżyser Domu złego nie epatuje przemocą, ograniczając się do esencji tamtych wydarzeń. Pokazuje brutalność, do której byli zdolni sąsiedzi względem siebie. I nie pomija sytuacji wet za wet, kiedy Polacy dokonywali mordów na swoich oprawcach. Co najważniejsze, Smarzowski nie rysuje prostej linii podziału, pokazując różne postawy. Polacy pomagali Żydom po wkroczeniu wojsk niemieckich, nie wszyscy Ukraińcy z zapalczywością zabijali bliźnich, a Polacy nie tylko biernie uciekali. To ważne, że film nie stara się ujednolicać historii na korzyść jednej grupy, zapominając o złożoności sytuacji na Kresach.

Wołyń (2016) - Jacek Braciak, Izabela Kuna

Wołyń odbiera oddech i nie pozwala o sobie zapomnieć nie tylko za sprawą historii, która wciąż jest żywa dla wielu odbiorców. Ten film to niezwykła konstrukcja zachwycająca koncepcją, aktorstwem i zdjęciami. Piotr Sobociński Jr. Stworzył mroczne i ciemne obrazy pławiące się w świetle płomieni bądź lamp naftowych, co już buduje przygnębiający nastrój.

Wołyń (2016) - Jacek Braciak, Michalina Łabacz

Wojciech Smarzowski tworzy kino totalne i niezwykle bolesne. Nie unika brutalnego spojrzenia na rzeczywistości, ale dzięki temu dociera do sedna emocji. Wybudza widza z sennego letargu obcowania z wtórnymi i jednoznacznymi opowieściami. Daje szansę na przeżycie czegoś naprawdę. Szczególnie że Wołyń pełen jest dosłowności w pokazywaniu zła, które drzemie w każdym człowieku.

2 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 19
sylwia2706 9

bardzo dobry film , uważam, że każdy Polak powinien go obejrzeć, godny uwagi!

arnau

Świetny film; temat bardzo trudny, lecz reżyserowi udało się pokazać w sposób wyważony straszliwy czas i przejmujące dramaty. Młoda Michalina Łabacz gra przekonują co, po prostu jest młodą, prostą, a przy tym normalnie wrażliwą dziewczyną. Znakomita muzyka i oddające nastroje zdjęcia. Brawo Panie Smarzowski!

justangel arnau 8

Moja ocena podobna. Temat trudny, a dramat ludzi tamtego czasu ogromny. Udała się tutaj niezwykła sztuka pokazania tragicznego okresu bez przesadnego i zbędnego patosu, bez gloryfikacji ofiar, dzięki czemu historia tym bardziej zyskuje na realizmie. Zdecydowanie obowiązkowa pozycja.

Lemiur 7

Ambitny projekt, aczkolwiek byłby lepszy ten film gdyby nie badziewna muzyka. Poza tym należało go skrócić co najmniej o 30 minut a zyskałby na tym.

pajki_filmaniak 9

tak drastycznych morderstw w filmie wojennym nie widziałem a trochę ich obejrzałem aktorstwo 1 klasa lecz nigdy więcej do tego filmu nie wrócę

wazka16 10

O okrucieństwie band UPA (zabijanie niewinnych).Na + ukazanie bohaterów w szarych odcieniach.Piękne zdjęcia i czuć klimat wsi. "Zwierzęta się nie znęcają".Wołyń

Więcej informacji

Proszę czekać…