Film jest adaptacją opowiadania Clive'a Barkera pod tym samym tytułem. Bohaterem historii, pochodzącej z tomu "Księgi krwi I", jest fotograf starający się rozwikłać zagadkę serii brutalnych morderstw w metrze...

Wszystkich tych, którzy obawiali się, że Ryuhei Kitamura nie poradzi sobie z interpretacją Barkera, z radością informuję, że stało się inaczej. 8

Japończyk, który widzom w Polsce znany jest jedynie z filmu akcji z elementami fantasy „Azumi”, swoje zadanie odrobił na piątkę.

Nocny pociąg z mięsem (2008) - Bradley Cooper (I), Brooke Shields

Opowiadanie Clive’a Barkera z 1985 roku „Nocny pociąg z mięsem”, mimo że samo w sobie jest świetne, nie stanowi bogatego materiału na pełnometrażowy film. Tym trudniej twórcom było podjąć wyzwanie - musieli dołożyć do głównej osi fabuły nowe postacie, wydarzenia, a także wzbogacić tło.

Głównym bohaterem filmu jest szukający sławy fotograf Leon Kauffman (Bradley Cooper), który mieszka ze swoją narzeczoną Mayą (Leslie Bibb). Jest człowiekiem przebojowym, ale z natury spokojnym. Podczas nocnej wycieczki po Nowym Jorku Leon ratuje napadniętą przez zbirów modelkę Erikę. Dziewczyna wsiada do wagonu metra i... znika. Następnego dnia w gazecie Leon przeczyta o jej zaginięciu. Okazuje się, że Erika padła ofiarą mordercy, który w brutalny sposób eliminuje swoje ofiary w podziemnej kolejce. Morderca staje się obsesją Leona, co z czasem zamieni się w brutalną grę w kotka i myszkę, prowadzącą do elektryzującego finału. Okazuje się, że „Rzeźnik z metra” nie zabija bez powodu, a Kauffman może znaleźć się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej porze.

Nocny pociąg z mięsem (2008) - Leslie Bibb, Bradley Cooper (I)

Siłą obrazu Kitamury jest świetna reżyseria, dynamiczny montaż i innowacyjnie pokazane sceny morderstw. Mimo że krwawe i brutalne, przedstawione są w ciekawy sposób, z czym rzadko mamy do czynienia przy współczesnym horrorze. Twórcy wykorzystali efekty specjalne, by stworzyć coś nowego - bez powielania oklepanych schematów.

Kolejnym plusem filmu jest świetne aktorstwo. Wszyscy aktorzy grają przekonująco i bardzo naturalnie, co rzuca się w oczy i sprawia, że historię ogląda się przyjemnie. Absolutną perełką jest rola Vinnie’ego Jonesa, znanego głównie z ról w gangsterskich filmach Guya Ritchie’ego. Debiut Jonesa w pełnoprawnym horrorze jest niezwykle mroczny i diaboliczny, mimo że aktor nie wypowiada w nim ani jednej kwestii (!).

Nocny pociąg z mięsem (2008) - Bradley Cooper (I), Vinnie Jones

Wszystkim fanom twórczości Barkera, a także miłośnikom dobrego horroru polecam wybrać się do kin ostatniego dnia października, by sprawdzić jakie wrażenia zapewnia „Nocny pociąg z mięsem”. A tych, którzy chcą wcześniej zapoznać się z literackim oryginałem, odsyłam do pierwszego tomu „Księgi krwi” Clive’a Barkera, wydanego u nas w 1991 roku przez nieistniejące już wydawnictwo Phantom Press.

Autor recenzji: Piotr Pocztarek

2 z 8 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 47
Rrouge 5

głównym celem tu było gore, brutalne sceny gore oczywiście na plus, po tytule już oczekiwałem tylko krwawej rąbanki, i to dostałem, nic innego tu nie ma.

Trophy 8

Dobry! – Musiało minąć sporo czasu od premiery, abym się nim zainteresowała, ale przynajmniej jestem pozytywnie zaskoczona.
Jedyne co mnie zdziwiło, że na początku ukrywali twarz mordercy, a po plakacie ewidentnie widać kto nim jest – chyba nie do końca to przemyśleli.
Zaskakujące zakończenie.

HempManDiil Trophy 7

Dobry film!
Też dopiero teraz się zdecydowałem na ten film :)

Khaosth 6

recka na forum: "Masarnia spod szyldu pana Barkera"

o1o6 6

Nie jest tak źle, ale … – Nie jest tak źle. Europa stara się dogonić brutalny horror z USA (podobnie zrobili francuzi kręcąc ,,Frontiere(s)"). Z ilośćią wylanej krwi oraz dokładnością ukazywania odrąbanych fragmentów ludzkiego ciała udało się. Anglicy fabułę oparli na zbudowaniu zagadki, która trzyma w napięciu i jej rozwiązanie widzimy dopiero w końcowym etapie. Trudno mi jednak uwierzyć w przemianę Kauffmana, zakochanego i oddanego. Ukazanie ludzi pierwotnych, dla których trzeba robić to, co się robi nie jest dla mnie wiarygodnym wytłumaczeniem :(

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Pozostałe

Proszę czekać…