Filmy maskarada, na podstawie sztuki

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje maskarada, na podstawie sztuki. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Dramat „Romeo i Julia” Williama Szekspira przeniesiony na ekran przez Baza Luhrmanna jest bez wątpienia najbardziej niekonwencjonalną adaptacją tego klasycznego dzieła. W role tytułowych kochanków wcielili się młodzi aktorzy – Leonardo DiCaprio i Claire Danes. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym mieście Verona Beach, gdzie ścierają się wpływy najróżniejszych kultur od klasycznej, elżbietańskiej, po postmodernizm i futuryzm.

Amadeusz

8,3
Antonio Salieri jest jednym z najbardziej cenionych kompozytorów swoich czasów, pozostaje jednak artystą, w twórczości którego brakuje iskry geniuszu. Gdy poznaje młodziutkiego Wolfganga Amadeusza Mozarta, od razu wywiązuje się pomiędzy nimi rodzaj rywalizacji. Szybko pojawia się nienawiść do konkurenta, zazdrość czyniąca z Salieriego potwora. Jednak to właśnie w postaci Salieriego tkwi iskra tragizmu. Kompozytor w przewrotny sposób utożsamia uczucia widzów, spośród których wszyscy chyba mają wielkie marzenia, które okazują się nie do spełnienia. Poza tym to Salieri opowiada całą historię, to jego głos słyszymy zza kadru. Mozart zaś pozostaje niejako z boku jako niedościgły ideał.
Julia (Hailee Steinfeld) i Romeo (Douglas Booth) wywodzą się z dwóch zwaśnionych rodów mieszkających w XVI-wiecznej Weronie. Tych dwoje młodych ludzi zakochuje się w sobie od pierwszego wejrzenia. Ale na drodze do szczęśliwej miłości stoi olbrzymi konflikt pomiędzy ich rodzinami.


Tracy Lord, jedna z najlepszych partii w Filadelfii, wychodzi za mąż za nieco nieokrzesanego, ale statecznego przemysłowca, Georgea Kittredgea. Ale Tracy była już wcześniej zamężna, a jej były mąż pojawia się w dniu jej zaślubin. Na uroczystość przybywają również żądni sensacji dziennikarze, których bardziej niż ceremonia interesuje kompromitacja ojca Tracy.
Kilka epizodów z życia sprytnego francuskiego dyplomaty Talleyranda (1754-1838) (Sacha Guitry), który służył w sześciu reżimach, od Ludwika XV do Ludwika Filipa. Wypadek w dzieciństwie, który dotknął jego nogę, jego wstąpienie do kapłaństwa, a następnie otrzymał godność biskupa, jego sukcesy z ładnymi kobietami, jego mania konspiracji, jego zdrady podyktowane wyłącznie troską o służenie Francji, wreszcie jego triumf, sojusz z Anglią na krótko przed śmiercią.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…