Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje nowa fala.
Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali
w tych filmach.
Prof. Genessier jest świetnym lekarzem chirurgiem. Pewnego dnia jego córka ulega wypadkowi i zostaje koszmarnie oszpecona. Od tego czasu profesor z rosnącym uporem stara się podarować jej nową twarz. Najpierw przeszczepia jej skórę z twarzy innej kobiety. Operacja kończy się jednak niepowodzeniem, bo przeszczep się nie przyjmuje.
Historia rozgrywa się w pięknym kurorcie, w olbrzymim, pełnym przepychu hotelu. Przebywa w nim małżeństwo spędzając beztrosko czas na zabawach i dystyngowanych rozmowach. W pewnej chwili spotykają tajemniczego nieznajomego, który usiłuje przekonać kobietę, że oboje spotkali się rok temu w Marienbadzie i przeżyli wielki romans, mało tego, obiecała mu wówczas, że odejdzie od męża. Początkowo kobieta zaprzecza wszystkiemu...
Młoda Francuska kręci w Hiroshimie film o pokoju. Mimo iż jest mężatką, spędza noc z japońskim architektem. Między dwójką młodych ludzi rodzi się głębokie uczucie i wielka namiętność. Jednak na drodze do szczęścia stoi niemiecki żołnierz - były ukochany aktorki.
Bohaterem 400 batów jest 13-letni Antoine Doinel (Jean-Pierre Léaud). Chłopiec niespecjalnie pasuje do otaczającej go rzeczywistości. Jest wrażliwy, pochopny, zagubiony. Wciąż popada w tarapaty, niespecjalnie bawi go szkoła, nie przepadają za nim nauczyciele. Także w domu nie znajduje zrozumienia – matka pochłonięta jest sobą, a ojciec samochodami. Żadne z nich nie zauważa, że tuż obok nich kształtuje się żądna przygód, pragnąca wolności, bogata osobowość. Chłopiec pozostawiony sam sobie myśli o niebieskich migdałach. Świat go woła. Ciąg niefortunnych zdarzeń sprawia, że Antoine postanawia zmienić swoje życie. Rzuca szkołę i ucieka z domu. Największym marzeniem chłopca jest podróż nad morze.
Idylliczna wyprawa na wieś staje się niekończącym się koszmarem korków, rewolucji, kanibalizmu i mordowania, gdy francuskie społeczeństwo burżuazyjne zaczyna się załamywać pod ciężarem własnych zainteresowań konsumenckich.
Paula (Anna Karina), lewicowa dziennikarka, wyjeżdża z Paryża do francuskiej miejscowości Atlantic-Cité, gdy dowiaduje się o śmierci byłego kolegi i kochanka Richarda (László Szabó). Próbuje wyjaśnić zagadkę morderstwa, którego okoliczności są zaskakująco zbieżne z polityczną aferą Mehdiego Ben Barki.
Jean (Claude Mann) jest skromnym urzędnikiem w banku. Jego kolega Caron (Paul Guers) jest hazardzistą i zapala w nim żyłkę do hazardu. Mimo ostrzeżeń ojca (Henri Nassiet) udaje się do kasyna w Nicei. Tutaj spotyka Jackie (Jeanne Moreau). Ich romans idzie w parze ze szczęściem w ruletce.
Paryż, 1967 rok. Jean-Luc Godard (Louis Garrel), najwybitniejszy twórca swojego pokolenia, robi film La Chinoise z 17-letnią Anne Wiazemsky (Stacy Martin), którą kocha. Ona jest młodsza od niego o 20 lat. Są szczęśliwi, zakochani, uwodzicielscy, poślubiają się. Jednak odbiór filmu po jego wydaniu powoduje, że Jean-Luc zmienia swoje nastawienie do filmu i odcina się na krótko od kina.
Znudzony dziennikarz z polecenia redakcji, zostaje wysłany do małego, prowincjonalnego, bawarskiego miasteczka, gdzie poznaje zamożną parę: sympatyczną kobietę i jej męża, uznanego pisarza. Zostawszy przyjacielem rodziny, zazdrości im, uważając, że ta kobieta powinna należeć do niego...
Mała grupa francuskich studentów studiuje życie i nauki Mao Zendonga. Spotykają się wspólnie w paryskim mieszkaniu, tworząc komunę. Starają się poznać swoją pozycję w świecie i zmienić świat na maoistyczną społeczność za pomocą terroryzmu.