Filmy konflikt izraelsko-arabski

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje konflikt izraelsko-arabski. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Carlos

6,3
Zrealizowana z rozmachem, ponad pięciogodzinna filmowa biografia słynnego wenezuelskiego terrorysty, Ilicha Ramíreza Sáncheza, znanego lepiej jako Carlos lub Szakal. Film Assayasa przyjmuje perspektywę samego Carlosa. Śledzimy jego krwawą karierę od skromnych początków w palestyńskim ruchu oporu we wczesnych latach 70., przez zamachy bombowe w Europie Zachodniej finansowane przez Syrię czy NRD, po aresztowanie przez francuskie służby specjalne w 1994 roku. Jak mówi sam reżyser, nie jest to film polityczny, ale próba konfrontacji z mitem Szakala jako rewolucyjnego idealisty. Nasuwają się porównania z Che Stevena Soderbergha, jednak film Assayasa jest nie tylko bardziej dynamiczny i lepiej zrealizowany, ale też bliższy faktom – unika gloryfikowania głównego bohatera. Carlos, świetnie zagrany przez charyzmatycznego Édgara Ramíreza, jest fascynujący i uwodzicielski, ale również próżny i dziecięco naiwny. Widzimy, jak łatwo idealizm zamienia się w fanatyzm, a działanie "na rzecz ludzi" łączy się z zupełnym brakiem poszanowania ludzkiego życia.

Omar

6,9
Młody Palestyńczyk zgadza się na pracę pod przykrywką, po tym jak zostaje oskarżony o zamordowanie izraelskiego żołnierza.

Ajami

6,2
Ajami to obszar Jaffy, gdzie Arabowie, Palestyńczycy, Żydzi i chrześcijanie starają się żyć razem w atmosferze, co najmniej - elektryzującej. Omar, Arab izraelskiego pochodzenia, stara się ocalić swoją rodzinę od zagłady z rąk szantażystów. Bierze udział również w sądzie pięknej chrześcijańskiej dziewczyny, Hadir, ale poślubiając ją nie jest już bezstronny. Malek, nielegalny palestyński pracownik, stara się zebrać wystarczająco dużo pieniędzy na opłacenie kosztów operacji matki. Dando, izraelski policjant, poszukuje zaginionego brata, który prawdopodobnie został zabity przez Palestyńczyków. Binj, Malek i arabski przyjaciel Omara, cierpią z powodu odrzucenia przez innych członków swojej społeczności z powodu związków z izraelskimi dziewczętami...


Emad mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żydowskim żołnierzom urodził się syn Mada – Gibreel. Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur graniczny. Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji. 5 rozbitych kamer to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii żydowsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.

Monachium

7,3
Monachium, film inspirowany autentycznymi wydarzeniami, odkrywa kulisy tajnej akcji agentów Mossadu, którzy otrzymali zadanie wytropienia i likwidacji 11 Palestyńczyków, odpowiedzialnych, jak przypuszczano, za zaplanowanie masakry izraelskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich w 1972 roku. Pokazuje też, jak wysoką cenę musieli zapłacić za ten akt zemsty biorący w nim udział agenci oraz człowiek, który nimi dowodził. Okrzyknięty „szalenie ekscytującym” (Peter Travers, Rolling Stone) najmocniejszy z dotychczasowych, pełen akcji thriller Stevena Spielberga zdobył aż pięć nominacji do Oscara®, w tym za Najlepszy Film i dla Najlepszego Reżysera.
Film ukazuje losy dwóch przyjaciół z dzieciństwa, Khaleda i Saida, Palestyńczyków, którzy zgłosili się na ochotnika w szeregi grupy ekstremistów do przeprowadzenia ataku terrorystycznego w Tel Awiw-Jafie, poprzez wysadzenie się. Jednak jeden z nich wypełni powierzoną mu misję, a drugi zwątpi...
Wiosną 2003 roku, reżyser filmowy James Miller i jego koleżanka Saira Shah pojechali do Strefy Gazy, aby nakręcić dokument o trójce palestyńskich dzieci, które dorastają na ulicach Gazy będącej pod ciągłym ostrzałem izraelskiej armii. Film kończy się sceną śmierci, która codziennie gości na ulicach miasta Rafah. Tym razem, ofiarą jest Miller. Nakręcony przez niego poruszający dokument pokazuje prawdziwe oblicze kultury nienawiści, która kwitnie na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Lokalne realia są przedstawione z perspektywy trójki palestyńskich dzieci, które dorastając były świadkami niezliczonych aktów przemocy wobec izraelskiej władzy i wpajano im, że największy zaszczyt, jakiego mogą dostąpić w doczesnym życiu to zginąć śmiercią męczennika.
"Bąbel" jest historią grupy młodych ludzi mieszkających w Tel-Avivie, największym mieście izraelskim. Opowiada o trudnościach, z jakimi zmagają się ludzie tam żyjący. Ich rzeczywistość zmieni się diametralnie, gdy w ich życie wkroczy młody Palestyńczyk.
Młoda palestyńska nauczycielka rodzi syna w izraelskim więzieniu.

W ciemno

6,5
Nimr (Nicholas Jacob) jest palestyńskim studentem, który marzy o lepszym życiu za granicą. Pewnej nocy chłopak poznaje Roya (Michael Aloni), izraelskiego prawnika. Para zakochuje się w sobie. Dzieli ich wszystko – wyznanie, język, narodowość, a także stan portfela. Roy jest dziedzicem fortuny, a Nimr ledwo wiąże koniec z końcem. Mimo wszelkich przeciwności i czyhającej na każdym kroku służby bezpieczeństwa mężczyźni próbują pielęgnować i rozwijać uczucie, które ich połączyło.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…