Filmy kurdystan

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje kurdystan. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Dramat wojenny, którego akcja rozgrywa się podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1990 roku. Bohaterami historii są żołnierze z amerykańskiego plutonu, którzy muszą przedostać się przez saudyjską pustynię. To, co spotka ich podczas tej trudnej przeprawy, pozostawi w nich ślad na całe życie. Nawet w grupie „zgranych przyjaciół” każdy może mieć swoją hierarchię wartości. Przyjaźń, honor i odwaga okażą się nietrwałe.
American Dreamz jest programem rozrywkowym w stylu Idola. Prowadzący Martin Tweedy kompletuje uczestników do nowej edycji programu. Kto zostanie gwiazdą? Zwykła wiejska dziewczyna Sally Kendoo, czy terrorysta Omer Obeidi, który ma zabić prezydenta USA podczas wielkiego finału.
Akcja filmu toczy się pod koniec wojny w Zatoce Perskiej. Czterech żołnierzy z elitarnego oddziału amerykańskiej armii postanawia ukraść transport złota ukryty w piaskach pustyni. Ta niebezpieczna przygoda dramatycznie odmieni ich dotychczasowe życie.


Film opowiada o poświęceniu i miłości, które okazują sobie dzieci. Uczucia te są okazywane naturalnie, skromnie, z pokorą, wbrew trudnościom życia, wiele mówią o wielkości człowieka. Surowa rzeczywistość filmowego świata – ostra zima, ośnieżone szczyty gór, ascetyczne, graniczące z nędzą życie, wydobywają moralną wielkość decyzji małych bohaterów filmu. [opis dystrybutora]
Film opowiada o grupie ludzi z Teheranu, którzy przyjeżdżają do maleńkiej irańskiej wioski. Przybysze kręcą się wokół starego cmentarza, co niepokoi mieszkańców. Sądzą oni bowiem, że ludzie ci szukają tam skarbu. Prawda jest taka, że przybysze czekają na śmierć stuletniej staruszki, mieszkanki Siah Dareh.
Film opowiada o Mamo - "kurdyjskim Mozarcie", który po upadku Saddama Husseina jedzie na koncert do irackiego Kurdystanu. Jego utopijna wizja "muzyki wolności" wydaje się bliska spełnienia. Dopełnieniem koncertu ma być kobiecy śpiew, który od czasu rewolucji islamskiej jest zakazany w Iranie, lecz stanowi nieodłączny element tradycyjnej muzyki Kurdów. Również muzyka Mamo skomponowana jest tak, że jej istotę stanowi kobiecy głos. Dlatego Mamo zamierza wziąć ze sobą w tę podróż śpiewaczkę i "przemycić" ją przez granicę irańsko-iracką, która przecina w pół jego ojczyznę... Podróży towarzyszy zła przepowiednia w związku ze zbliżającą się pełnią księżyca. Mamo nie zważa jednak na ostrzeżenia i złe wróżby, nic nie jest w stanie zmusić go do zmiany planów.

Selekcja

6,2
Wiosna 1988 roku. Dwaj reporterzy wojenni, Mark (Colin Farrell) i David (Jamie Sives), wyruszają do Kurdystanu. Ich celem jest dokumentowanie życia w szpitalu polowym położonym z dala od cywilizacji. David nie jest w stanie znieść na dłuższą metę ekstremalnych warunków bytowania i okrucieństwa wojny. Mężczyzna postanawia wrócić do Dublina, do czekającej na niego ciężarnej żony. Jakiś czas później Mark, z powodu odniesionych ran, zostaje odesłany w rodzinne strony. W Irlandii odkrywa z przerażeniem, że jego przyjaciel nie dotarł do domu, a wszelki słuch o nim zaginął. Mark powoli dochodzi do siebie. Jego najbliżsi zaniepokojeni są jednak jego dziwnym zachowaniem i nietypowymi reakcjami w różnych sytuacjach.

Witamy

7,1
Bilal ma 17 lat i jest kurdyjskim chłopakiem z Iraku. Wyrusza w pełną przygód podróż przez Europę. Chciałby dostać się do Anglii i spotkać się z mieszkającą tam ukochaną. Bilal trafia w końcu do Calais, ale jak pokonać 32 kilometry Kanału La Manche, kiedy nie umie się pływać? Chłopak szybko odkrywa, że podróż nie będzie taka łatwa, jak mu się zdawało... Społeczność walczących o przetrwanie nielegalnych imigrantów w Calais pokazano z dużą autentycznością oczami przybyszów, którzy nic nie wiedzieli na temat Francji.
Ayca jest turecką aktorką mieszkającą w Istambule. Na planie filmowym na zachodzie Turcji, poznaje Hama Ali, kurdyjskiego aktora. Podczas zdjęć zakochują się w sobie. Po zakończeniu filmu Ayca wraca do Istambułu, a Hama do swego domu w Suleymaniye, w północnym Iraku. Jednak kontynuują swą znajomość telefonicznie i listownie. Tymczasem Stany Zjednoczone przygotowują atak na Irak. Poczta często nie działa, a linie telefoniczne zazwyczaj są odcięte. Nie mogąc dłużej znieść rozstania ze swym ukochanym, postanawia pojechać do Iraku. Ale wjazd do kraju w stanie wojny okazuje się równie trudny jak wyjazd z niego.
Grupa mężczyzn wchodzi na górę niosąc wielkie, czarne tablice. Są to nauczyciele idący szukać uczniów w Kurdystanie na terenie Iranu blisko irańskiej granicy. Film skupia się na losach Saida i Reeboira, których tablice znajdą wiele innych zastosowań niż jedynie podstawowe przekazywanie wiedzy.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…