Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje transformacja ustrojowa.
Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali
w tych filmach.
Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska. Najmro wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko było szare i zakazane. Wolność i dobrą zabawę kocha ponad wszystko. Niespodziewanie na jego drodze stanie kobieta, która skradnie jego serce. Dla niej postanowi się zmienić. Tylko czy będzie potrafił?
Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia.
Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną - prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.
Po 1989 roku doszło w Polsce do wielkich transformacji, zarówno ustrojowych, jak i społecznych. Związane one były z drastycznymi zmianami w systemie ekonomicznym. Głównym architektem tych przemian był profesor Leszek Balcerowicz. Obraz przedstawia okres dwudziestu lat transformacji i przybliża postać wicepremiera i ministra finansów, twórcę wolnego rynku w Polsce, przez jednych uważanego za bohatera, przez innych znienawidzonego.
Czwarta część serii „Transformacja” skupia się na historii lat 70. i 80. ZSRR i zmiennego podejścia do chylącego się ku upadkowi imperium zachodnich przywódców.
Ten dokumentalny film porusza kwestie związane ze słynnymi rozmowami istniejącego jeszcze rządu PRL z przedstawicielami NSZZ "Solidarność" w ośrodku konferencyjnym MSW w Magdalence, jak również w willi przy ulicy Zawrat. Wykorzystano materiały archiwalne pochodzące ze zbiorów IPN, ale również nagrania polityków z rozmów. Scenariusz do filmu przygotował znany politolog i historyk, profesor Antoni Dudek.
Obrady Okrągłego Stołu przed dwudziestu lat zapoczątkowały lawinę zmian ustrojowych, zasadniczych przemian politycznych, gospodarczych i społecznych, aczkolwiek porozumienie, które wówczas zawarto, było politycznym kontraktem, który do dziś wzbudza wiele emocji. Wydarzenia, które doprowadziły do przełomowych w dziejach obrad, wspominają ich uczestnicy z ówczesnej strony rządowej: gen. Czesław Kiszczak i min. Stanisław Ciosek oraz ze strony solidarnościowo - opozycyjnej, m. in.: Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Zbigniew Bujak. Autorzy filmu pokazują materiały archiwalne z przygotowań do Okrągłego Stołu (spotkania w willi MSW przy ulicy Zawrat) oraz z rozmów, jakie od lutego do kwietnia 1989 roku prowadzono w Magdalence. Podsumowania obrad Okrągłego Stołu dokonują wybitni polscy historycy i socjologowie, m. in.: prof. Paweł Wieczorkiewicz, dr Antoni Dudek, prof. Ireneusz Krzemiński, prof. Paweł Śpiewak oraz dr Tomasz Żukowski.