Filmy podhale

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje podhale. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Biała odwaga

6,6
6,0
Historia dwóch braci górali, których ród zostaje wystawiony na najpotężniejszą próbę podczas ataku nazistów.

Słoń

6,3
Dwudziestodwuletni Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Poznaje Dawida, z którym wkrótce zaczyna go łączyć uczucie.
Obraz w poruszający sposób dokumentuje wpływ halnego na życie mieszkańców Tatr. Wraz z nasilaniem się wiatru, budzą się lęki oraz potęgują się niecodzienne zachowania, policja odnotowuje więcej interwencji, podnosi się współczynnik samobójstw, a w szpitalnych salach pojawia się więcej pacjentów z dolegliwościami kardiologicznymi. W wielowątkowo prowadzonej obserwacji dokumentalnej poznajemy ludzi skazanych na działanie wiatru: Teresę, ciężko pracującą w lesie poetkę, która łączy w sobie hart ducha z wyjątkową wrażliwością; Staszka, energicznego bacę, głowę rodziny, który wiedzie życie blisko natury; Ewę, której pracą i pasją jest ratownictwo medyczne, oraz Tomka, meteorologa pracującego w oddalonej od ludzi stacji pomiarowej na Hali Gąsienicowej. Z intensywnych ludzkich zachowań reżyser przenosi uwagę na zmieniającą się naturę: wystraszone zwierzęta, stargane wiatrem drzewa, skłębione chmury majestatycznie przesuwające się nad Tatrami i formujące wały zwiastujące nadejście halnego.


Aleksander Kostka-Napierski zorganizował, na wzór Bohdana Chmielnickiego, powstanie chłopskie przeciw szlachcie, wyzyskowi i prywacie. W czasie swych działań poznał i zakochał się w pięknej Halszce. Najważniejszym momentem filmu jest zdobycie zamku w Czorsztynie, a następnie jego twarda obrona.
W starej chałupie Władka Gąsienicy (Andrzej Grabowski) daleki krewny z Ameryki – Elvis (Marek Kondrat), choć zupełnie niespodziewany, zostaje serdecznie przyjęty przez Władka oraz mieszkającą u niego siostrę Helę i jej męża Franka. Podczas suto zakrapianej libacji dochodzi do wymiany rodzinnych uścisków i serdeczności. Elvis zwierza się, że choć całe życie spędził poza Polską, wychowywano go na górala. Jego wielkim marzeniem jest zobaczyć ducha legendarnego Sabały, przechadzającego się ze skrzypkami po halach.
Jeden z serii czterech filmów etnograficznych poświęconych regionalnym tańcom ludowym. Prezentacja zaczyna się od mapy Polski z wyznaczonym regionem. Następnie kamera robi najazd na wyznaczony obszar, po czym następuje przejście do prezentacji ujęć z danego regionu – pól, wsi, bawiących się dzieci, itp. - które są przedstawiane przemiennie ze zdjęciami tańczących par. Zdjęcia były w całości inscenizowane.
Obraz pokazuje stary góralski obyczaj kolędowania na Podhalu. Wszystkiemu towarzyszy kapela góralska Tadeusza Szostaka z Nowego Targu.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…