Filmy getto żydowskie, druga wojna światowa

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje getto żydowskie, druga wojna światowa. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Kanwą scenariusza stały się wojenne wspomnienia Salomona Perela - Żyda z Saksonii. Jego rodzina uciekając przed faszystowskimi prześladowaniami emigruje do Polski. Rozpoczyna się wojna. Salomon, uciekając przed Niemcami, trafia do sierocińca w Grodnie. Tu wstępuje do organizacji komsomolskiej, której staje się aktywnym działaczem. Kiedy wpada w ręce Niemców, ci dziwnym zbiegiem okoliczności uznają go za Aryjczyka w czystej postaci. Salomon robi wszystko, aby prawda o jego pochodzeniu nie wyszła na jaw. Zostaje gorliwym zwolennikiem ideologii hitleryzmu, a nawet bohaterem wojennym. Wkrótce zwierzchnicy doceniając jego zasługi wysyłają go do elitarnej szkoły Hitlerjugend…
Lato 1942 roku. Ośmioletniemu Srulikowi (w tej roli bliźnięta Andrzej i Kamil Tkacz), jako jedynemu członkowi siedmioosobowej rodziny udaje się uciec z warszawskiego getta i ukryć w Puszczy Kampinoskiej. Na początku żyje z grupą innych dzieci żydowskich, a później sam, żywiąc się czym popadnie - owocami lasu, złapanymi zwierzętami i jedzeniem zdobytym ukradkiem w okolicznych wsiach. Mimo samotności, męczących go koszmarów i nigdy niezaspokojonego głodu, udaje mu się tak przetrwać lato i jesień. Zbliżająca się zima zmusza go do szukania schronienia wśród ludzi i naraża na ryzyko zdrady. Srulik ma szczęście: samotna kobieta (Elisabeth Duda) ukrywa go przez kilka tygodni i pomaga chłopcu stworzyć nowa tożsamość. Srulik przeradza się z żydowskiego uciekiniera w Jurka - polską sierotę. Modli się jak katolik i nosi krzyżyk na szyi. Jego żydowska tożsamość jest tym samym zagrożona... Jest to prawdziwa historia, bazująca na powieści Uri Orleva i wspomnieniach Yorama Fridmana. O dalszych losach Srulika/Jurka dowiadujemy się z epilogu zakończonego dokumentalnym materiałem filmowym, pokazującym 75-letniego Yorama z sześcioma wnukami w Izraelu.
Film porusza tematykę powstania w getcie żydowskim w Warszawie w okresie II wojny światowej.


Rok 1943, likwidacja warszawskiego getta. Podczas panującego zamieszania, udaje się uciec młodemu małżeństwu. Znajdują pomoc i schronienie u 40-sto letniej kobiety. Mężczyzna trzyma w tajemnicy fakt, iż są małżeństwem i przedstawia ich jako rodzeństwo. Właścicielka czuje podstęp, jednak chce wykorzystać tę sytuację na swoją korzyść.
Jest rok 1942. Starsza kobieta, Kulgawcowa podejmuje się wyprowadzić z getta dziesięcioletnią Żydówkę, córkę swojej byłej pracodawczyni. Za zaoferowane jej pieniądze ma ukryć dziewczynkę u swojej rodziny na wsi. Kulgawcowa szczęśliwie dociera z dzieckiem na dworzec. W pociągu jednak jest obserwowana przez naciągacza, który domaga się od niej gotówki. Dzięki pomocy młodego człowieka udaje jej się wyjść cało z opresji. Dalej czeka ich już tylko piesza wędrówka. Niestety, kiedy obie są już blisko celu, natrafiają na niemiecki patrol.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…