Filmy druga wojna światowa, wisła

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje druga wojna światowa, wisła. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Ciotka Hitlera

5,8
3,0
Piaskarz pracujący na Wiśle wyławia z rzeki dwie kobiety, które są Żydówkami. Od tej pory ukrywa je w swoim domu.
Ostatni dzień sierpnia 1939 roku. Pogoda cudowna, delikatna bryza wieje od morza, ale żołnierze polskiej placówki na Westerplatte nie zauważają tego. Bardziej obchodzi ich nadchodzący kolejny dzień. Co im przyniesie, spokój czy udrękę? O świcie 1 września otrzymują odpowiedź. Działa okrętu szkolnego Schlezwig-Holstein zalewają polskie pozycje gradem pocisków. Hitlerowscy marynarze i piechota nacierają na obrońców. Wojska hitlerowskie, wspierane z morza i powietrza, przez siedem dni nie potrafią przełamać polskiej obrony. Obrony, która miała trwać zaledwie dwanaście godzin.
Akcja rozgrywa się w Warszawie podczas Powstania Warszawskiego. Stary, drewniany dom na prawobrzeżnej Pradze. Mieszkańcy domu codziennie, zza Wisły, obserwują i nasłuchują odgłosów walk powstańców. Wszyscy sposobią się do walki, chcą pomóc, czekają na rozkazy. Wśród nich jest Tadeusz - młody poeta z amputowanymi nogami. Próbuje przekonać żołnierzy AK i AL, którzy stacjonują na Pradze, że wolna ojczyzna, Polska, jest wartością wspólną. Tymczasem grupa młodych ludzi szykuje się do nocnej przeprawy przez Wisłę…


Rok 1943, radziecki obóz pracy w Azji Środkowej. Dwaj Polacy – BOGDAN SOWIK (Leszek Herdegen) i STANISŁAW KRAWCZYK (Bronisław Pawlik) – pracują przy budowie wielkiego kanału. Pewnego dnia dowiadują się, że w Sielcach nad Oką formuje się polskie wojsko. Pragną się do niego dostać. Jeden z nich ma stary polski paszport, drugi nie ma żadnych dokumentów. Wkrótce udaje im się uciec z obozu... Jadą wagonami towarowymi i bydlęcymi. Ukrywają się w pociągach osobowych. Na chwilę znajdują schronienie u sympatycznej radzieckiej maszynistki w węglarce, lądują też na dachu jakiegoś wagonu, gdzie spotykają wędrowca, który podąża w tym samym kierunku co oni. W końcu trafiają do Sielc. Wraz z innymi uczestnikami szlaku bojowego I Dywizji Piechoty imienia Tadeusza Kościuszki biorą udział w bitwie pod Lenino. Wkrótce docierają do Polski. W Zamościu pomagają dwóm rzekomo głodującym kobietom. Ich oddział dowodzony przez porucznika Nagrabę walczy o przyczółek na Wiśle. Po bitwie okazuje się, że jeden z żołnierzy zaginął. Nikt nie wie, kto to był, co robił, czym się wyróżniał, a nawet czy na pewno zginął. Pozostanie nieznanym...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…